Emmaboda 2009-06-22 | Uppdaterad 2009-06-22
Efter votering beslutade kommunfullmäktige i Emmaboda på måndagskvällen att köpa glassamlingar och pappersarkiv från glasbruken i Boda, Åfors och Kosta av Orrefors Kosta Boda för tio miljoner kronor.
Den politiska majoriteten, bestående av socialdemokrater och vänsterpartister, röstade för ett köp medan den borgerliga oppositionen gjorde tummen ner.
Eftersom miljöpartiets Inger Bark-Lagergren valde att rösta med vänstermajoriteten klubbades köpet igenom med voteringssiffrorna 23-18.
typiskt sosse,,hanterar skattepengar hur som helst!
nu får det vara nog med dumheter,aldrig mer en röst till socialdemokraterna
Detta måste vara en av rödvins pimplarnas bätre ideer .
För om jag förstår rätt, så har priset varit föremånligt under marknads värdet.
Så nu är det ju bara kränga allt ihop och lägga förtjänsten på något vettigt, TEX EN ÅTERLAINING på flygfältet.
Så har då Torsten Jansson lyckats med att suga ut så mycket pengar han kan från kommunen. Han har lurat upp er! Allt bara för att få ut så mycket pengar som möjligt.
Nää men va bra att vår kommun går och köper en glassamling när vi har ett enormt stort behov av att renovera skolorna....
Vad är det exakt sossarna har köpt av Torsten?
En samling, ja. Men vad har han sålt innan. Gobitarna är säkert redan borta.........
Snart drar jag från denna kommun. Och jag lovar att aldrig mer bosätta mig här.
När man har så mycket pengar i kommun bode man sattsa på skola,äldreomsogen och räddningstjänsten.ingen mer röst på dom röda.
Så som i många andra frågor så är det tyst o lugnt på gatorna i Emmaboda. I politiker toppen så är man alla överens i förtid om samhällets bästa. Tänk vad 10 mille skulle kunnat snygga upp Emmaboda, och skapat lite mervärde för dem som tvingas leva i skiten. Tomma lokaler skvallrar inte om nån företagsamhet på hög nivå. Inte undra på att man hatar skiten.
Välkommen med tips till oss.
Jan Andersson: 0471-313 91
Peter Lejon: 0471-313 92
Järnvägsgatan 30, Emmaboda
emmaboda@barometern.se
. .
Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.
Emma Lind
emma.lind@barometern.se
Telefon: 0480-592 48









LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (29 ST.)
ANNONSERA