FN tar upp Gazarapport

TT utrikes 2009-10-20

FN:s generalförsamling kommer före den 31 december att ta ställning till den så kallade Goldstonerapporten, som anklagar både Israel och islamistiska Hamas för krigsförbrytelser i Gaza i vintras. (TT)

FN:s generalförsamling kommer i år att ta ställning till den så kallade Goldstonerapporten, som anklagar både Israel och islamistiska Hamas för krigsförbrytelser i Gaza i vintras.
Generalförsamlingens ordförande, Ali Triki, tog i fredags emot rapporten, sammanställd av FN:s undersökningskommission under ledning av den sydafrikanske juristen Richard Goldstone, med rekommendationen att församlingen bör ta ställning till den före årsskiftet, sade hans talesman Jean-Victor Nikolo.
Triki kommer att ha konsultationer med de berörda parterna, regionala ledare och andra grupper för att sätta ett datum för församlingen att ta ställning till rapporten, sade Nikolo.
FN:s människorättsråd stödjer Goldstonerapporten om den 22 dagar långa konflikten som bröt ut den 27 december 2008.
När den var över hade 1 400 palestinier och 13 israeler dödats.
Goldstone drog slutsatsen att både Israel och Hamas begick krigsbrott och kanske brott mot mänskligheten under konflikten som Israel inledde som ett svar på raketattackerna från Gaza.
I rapporten anklagas Israel för att ha använt oproportionerligt mycket våld som medvetet riktades mot civila. Medan islamiströrelsen Hamas kritiseras för raketbeskjutningen av Israel.
Rapporten som publicerades i september uppmanar säkerhetsrådet att överlämna ärendet till Internationella brottmålsdomstolen (ICC) i Haag om inte Israel eller Hamas själva utreder de påstådda krigsbrotten inom ett halvår.
Israel har kallat människorättsrådets stöd en "diplomatisk fars" och säger att den skadat fredsansträngningarna i Mellanöstern, medan palestinierna har välkomnat resolutionen som de säger bör resultera i en uppföljning i säkerhetsrådet.
Omkring 25 av människorättsrådets 47 medlemsländer röstade för en resolution, som kritiserar Israel för landets vägran att samarbeta med FN:s undersökningskommission. Däremot nämns inte Hamas med ett ord. Resolutionen dömdes därmed genast ut av Israel.
Även Richard Goldstone kritiserar ensidigheten i resolutionen.
Premiärminister Benjamin Netanyahu väntas fatta beslut om huruvida en undersökningskommission ska tillsättas med anledning av kraven som fördes fram i Goldstonerapporten.
Ministrarna ska diskutera om en utredning av Israels "krigsbrott" kommer att lindra eller förvärra det internationella trycket, skriver Ynet, Israels största dagstidning Yediot Ahronots nättidning.
Regeringen samlas under tisdagsmorgonen för att diskutera frågan.
Netanyahu har ännu inte meddelat om han kommer att tillsätta en undersökningskommission med anledning av den israeliska offensiven in i Gazaremsan, kallad "Gjutet bly".
Försvarsminister Ehud Barak och Israels överbefälhavare Gabi Ashkenazi har uttryckt invändningar medan justitiedepartementet sagt att man kan tänka sig stödja en sådan.
Barak och Ashkenazi tror att en kommission kan öka den internationella kritiken mot Israel. De säger att utredningar redan gjorts av den israeliska armén (IDF).
Men de internationella påtryckningarna för att upprätta en undersökningskommission växer stadigt, och även röster i Israel stödjer det.

Svenskarna blir allt mer positiva i fråga om landets ekonomiska utveckling. Samtidigt ökar optimismen om den egna ekonomin.
Enligt Svenskt Kvalitetsindex (SKI) var svenskarna betydligt mer optimistiska om ekonomin under tredje kvartalet än de var under andra kvartalet i år. SKI undersöker regelbundet hur svenskar skattar sin egen och den allmänna ekonomin under det kommande året.
Resultatet av den senaste undersökningen tyder på att många nu tror att den ekonomiska krisen stabiliserats och att en vändning är på gång.
Och tilltron till den allmänna ekonomin är lika stark som för den egna i mätningen.
Män är betydligt mer positiva i sina bedömningar av den ekonomiska utvecklingen. Det gäller såväl den allmänna som den privata ekonomin. Noterbart är dock att kvinnorna i dag är betydligt mer positiva om framtiden än de var under andra kvartalet.
Studien bygger på närmare 25 000 intervjuer genomförda av EDB Business Partners.



Huvudnyheter just nu

Nyheter

Bara i Barometern i dag!

• Kalmar: Besvärligt isläge i Kalmar
• Kultur & Nöje: Balettveteran ska få länet att dansa
• Peter Ahléns Premier League: "Det finns fler Elm, Erik"

Kalmar

Vi letar efter samlare!

Känner du någon som samlar på något? Det kan vara allt mellan himmel och jord. Hör av dig till oss på 0480- 592 80 eller skicka ett mejl till nyhetschefen@barometern.se.

Oskarshamn

Vi söker en nyhetschef och reporter till OT

Vi satsar vidare på Oskarshamns-Tidningen och söker en nyhetschef till redaktionen i Oskarshamn. Dessutom söker vi en reporterförstärkning.

reklam
logga
Logga
Bilen
Toyota Avensis 2,0 Touring Business -04
Blåmet 8.800 mil 118.900 kr
Logga
Bilen
Peugeot 307 XS 2,0 Hgv -04
Blåmet 9.500 mil 84.000 kr
Logga
Bilen
Renault Scenic III 1.6 110 hk Eco2 FlexFuel Auth -10
Cendre metallic hnk 0 mil 185.900 kr (148.720 ex moms)
Logga
Bilen
Saab 9-5 Linear SC 2.0t Biopower -08
Snow silvermetallic 3.600 mil 189.000 kr

Sommarvikarier
Barometern-OT söker sommarvikarier.
Arrow LÄS MER
Inköpschef, strategisk inköpare samt operativ inköpare
Södra Procurement söker inköpschef, strategisk inköpare samt operativ inköpare.
Arrow LÄS MER
Formgivare
Cvadrata Produktion & Projekt AB söker formgivare.
Arrow LÄS MER
Försäljning- och marknadschef samt produktchefer
bygghemma.se söker försäljning- och marknadschef samt produktchefer. Placering i Oskarshamn eller Kalmar.
Arrow LÄS MER
Privatrådgivare samt företagsrådgivare
Ölands Bank söker privatrådgivare samt företagsrådgivare.
Arrow LÄS MER
Kyrkokamrer
Torsås kyrkliga samfällighet söker kyrkokamrer.
Arrow LÄS MER
Parkarbetare
Alfa Entreprenad söker parkarbetare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Webbutvecklare
Meridium Kalmar AB söker webbutvecklare.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (23 ST.)
Arrow ANNONSERA