Kontakt: 0480-591 00 kundcenter@barometern.se
Nyhetstips: 0480-180 18 tips@barometern.se
lördag 26 maj 2012
TT utrikes 2009-10-16 | Uppdaterad 2009-10-16
En kraftig sprängladdning detonerade i dag nära polisstationen i Peshawar i Pakistan. Minst 11 människor uppges ha dött vid explosionen och minst 13 har skadats. Det mesta tyder på att det rör sig om en självmordsbomb. (TT)
En kraftig sprängladdning detonerade i dag på en livligt trafikerad gata i storstaden Peshawar i Pakistan, nära den afghanska gränsen. Minst 11 människor rapporterats ha dött i attacken som inträffade vid polisstationen i Peshawar.
Det mesta tyder också på att det rör sig om en självmordsbomb, placerad i en bil som föraren körde mot polisstationen innan den exploderade.
Attacken genomfördes vid lunchtid, lokal tid och tv-bilder visade på bränder och omfattande skador efter explosionen.
Dådet utfördes timmar efter det att pakistansk militär attackerat misstänkta talibanfästen i Södra Waziristan med både flygbombningar och artillerield.
Attacken kommer dagen efter en hel serie terrorattentat i Pakistan då upp emot 40 människor dog. Fyra av dessa attacker riktades mot polismål i städerna Lahore och i Kohat. Även Peshawar drabbades i torsdags då en bomb fjärrutlöstes i staden.
Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.
Jesper Ericson
jesper.ericson@barometern.se
Telefon: 0480-592 24











LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (45 ST.)
ANNONSERA