Kontakt: 0480-591 00 kundcenter@barometern.se
Nyhetstips: 0480-180 18 tips@barometern.se
lördag 26 maj 2012
TT utrikes 2009-01-08 | Uppdaterad 2009-01-08
Stridshandlingarna mot, från och i Gazaremsan måste omedelbart upphöra, krävde utrikesminister Carl Bildt vid en pressträff i dag. En varaktig lösning bör innefatta att Gazas ekonomiska isolering hävs, understryker han. (TT)
Stridshandlingarna mot, från och i Gazaremsan måste omedelbart upphöra, underströk utrikesminister Carl Bildt vid en pressträff på utrikesdepartementet på torsdagen.
Politiska överenskommelser är det enda sättet för Israel att nå sitt mål om säkerhet från raketbeskjutningar och andra attacker, hävdade Bildt i en artikel som publicerades parallellt med pressträffen.
En varaktig lösning bör innefatta att Gazas ekonomiska isolering hävs samtidigt som åtgärder vidtas för att förhindra smuggling av vapen och sprängmedel till Gazaremsan, tycker utrikesministern.
Bildt påpekade att EU i samverkan med USA, Turkiet och Norge bör erbjuda hjälp till Egypten för att kontrollera gränsen och bekämpa smuggling. Samtidigt ska det vara en gemensam prioritet för EU och USA att omedelbart efter den 20 januari återaktivera fredsprocessen.
Enligt Bildt är Sverige berett att på kort varsel - så snart striderna avslutats - medverka i att bedöma det humanitära behovet och återuppbyggnadsbehovet i Gaza.
"Trots de svårigheter vi nu möter och det lidande som konflikten ger upphov till får vi inte förlora målet ur sikte: en självständig palestinsk stat som lever sida vid sida med Israel i fred och säkerhet," skriver Bildt.
Carl Bildt varnade för att konflikten snabbt kan eskalera, om den inte snabbt bringas under kontroll. Svårigheten är dock att båda parter kräver att den andra sidan ska börja.
Han vill inte närmare gå in på anklagelserna, bland annat från FN:s tidigare rättschef Hans Corell, att Israels angrepp strider mot krigets lagar om proportionalitet.
Bildt framhöll att den omfattande och mycket lönsamma smuggling som pågår från och till Gaza måste upphöra men att det bara kan ske om den ekonomiska isoleringen av Gaza från Israels sida upphör.
Bildt framhöll också vikten av att EU direkt efter att den nya amerikanska administrationen tillträtt den 20 januari samordnar fredsansträngningarna med USA.
Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.
Jesper Ericson
jesper.ericson@barometern.se
Telefon: 0480-592 24











LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (45 ST.)
ANNONSERA