TT utrikes 2009-04-14
Amnesty International kräver att myndigheterna i det autonoma irakiska Kurdistan hindrar sina säkerhetsstyrkor från att handla helt utan hänsyn till lagar och förordningar. (TT)
Amnesty International kräver att myndigheterna i det autonoma irakiska Kurdistan hindrar sina säkerhetsstyrkor från att handla helt utan hänsyn till lagar och förordningar.
I en ny rapport säger människorättsorganisationen att styrkorna griper människor utan arresteringsorder, de gripna får inte veta varför de fängslats och får inte tillgång till advokat. Amnesty hänvisar också till uppgifter om att politiska fångar har torterats eller helt enkelt försvunnit.
Många människor klagar hos Amnesty över att säkerhetsstyrkorna tillåts ta lagen i egna händer utan vare sig juridisk eller annan övervakning, står det i rapporten.
På andra ställen i undersökningen står att läsa att Kurdistan kommit en bit på väg i kampen mot kvinnovåld men att mer måste göras. Beröm ges också för framsteg på människorättsområdet.









LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (27 ST.)
ANNONSERA