Kontakt: 0480-591 00 kundcenter@barometern.se
Nyhetstips: 0480-180 18 tips@barometern.se
lördag 25 maj 2013
TT inrikes 2012-07-07 | Uppdaterad 2012-07-09
Dagligvarujätten Axfood återkallar en rad köttprodukter sedan salmonella hittats vid en rutinkontroll.
Det handlar om Garant Hamburgare 4-pack, Garant Hamburgare 10-pack samt Garant Hamburgare 4-pack Barbeque med bäst före-datum den 10 juli 2012 samt Garant Grillbricka med bäst före-datum den 9 juli 2012. Kunder som köpt produkterna uppmanas att lämna tillbaka dem till butiken eftersom de inte får hamna i hushållssoporna utan måste destrueras. Artiklarna har sålts i Willys-, Hemköp-, Prisextra- och Tempobutiker, meddelar Axfood.
Enligt Eva Röing, pressansvarig på Axfood, började hamburgarna, som är tillverkade av svensk köttfärs, att säljas redan för tre dagar sedan innan salmonellan upptäcktes vid rutinkontroller. De kommer från en fabrik i Jönköping och företaget håller nu på att spåra varifrån de kommer.
- Det är inga sjukdomsfall som är rapporterade, men har man köpt en sådan här hamburgare ska man gå till affären där den köpts och lämna tillbaka den. Det går inte att köpa hamburgarna i butiken, får man med sig dem i korgen så går det ändå inte att passera kassan utan att det larmar, säger Röing.
Enligt Axfood är det endast ett parti köttfärs som tillverkades i måndags som är smittat.
- Man vet aldrig med sådana här bakterier, eftersom det är en varm månad så ska man undvika att slänga det i soporna. Vi rekommenderar att lämna tillbaka hamburgarna till affären, säger Röing.
Det är oklart hur mycket av den smittade köttfärsen som hunnit säljas.
Salmonella kan förekomma både i nöt- och fläskkött liksom hos kyckling och i ägg. I Sverige rapporteras ungefär 4 000 fall per år, varav cirka 85 procent smittats utomlands. Men det är bara cirka 0,1 procent av svenska djur som smittas, enligt Livsmedelsverket.
- Det är väldigt ovanligt. I Sverige har vi ett salmonellakontrollprogram som är omfattande vilket gör att vi har en bättre situation när det gäller salmonella hos våra djur jämfört med många andra djur i Europa. Risken är större för att det ska finnas salmonella i utländskt kött, säger Mats Lindblad, mikrobiolog på Livsmedelsverket.
En person som smittas med salmonella drabbas av diarréer, kraftiga magsmärtor, vätskeförlust men även i sällsynta fall av allvarliga följdsjukdomar, till exempel ledsjukdomar som kan vara i månader.
- Det är vanligare att människor drabbas av bakterier som kommer från djur på sommaren men det kan ha flera orsaker. Dels kanske bakterien är vanligare på kött under vissa perioder av året men det kan också handla om att man beter sig annorlunda, man grillar, man kommer i direktkontakt med bakterier i naturen, i en beteshage eller i badvattnet, säger Lindblad.
På Barometern.se är det möjligt att kommentera nästan alla artiklar. Dock tar vi bort möjligheten att kommentera artiklar med rättsrelaterat innehåll, till exempel domar och åtal. Vi hade den möjligheten tidigare, men fick då mängder med kommentarer med innehåll som vi inte kunde publicera.
För att kunna kommentera måste du ha ett användarkonto hos Disqus, vars verktyg för kommentarer används på Barometern.se. På tider då Barometerns webbredaktion inte är bemannad går det inte att kommentera artiklar på Barometern.se
Barometern.se tillämpar eftermoderering av läsarkommentarerna. Det innebär att den som skriver en kommentar får den publicerad i det närmaste omedelbart, men att kommentaren senare kan komma att modereras bort om den inte lever upp till riktlinjerna för läsarkommentarer på Barometern.se.
Det innebär också att vid publiceringen är det den som skrivit kommentaren som är juridiskt ansvarig för dess innehåll och därmed kan bli anmäld för exempelvis förtal. Efter modereringen är det ansvarig utgivare på Barometern som bär det juridiska ansvaret.
Läsarkommentarer - riktlinjer
Vi har högt i tak.
Vi har en tillåtande grundinställning.
Vi vill att användarna ska komma till tals.
Men
Vi tillåter inte läsarkommentarer i samband med rättsrelaterade artiklar.
Vi publicerar inte läsarkommentarer där någon anklagas för brottslighet.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara osanningar.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara faktafel.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med synpunkter eller åsikter som inte är relevanta för den diskuterade artikeln.
Vi publicerar inte läsarkommentarer om etnisk grupp, kön, sexuell läggning, politisk tillhörighet, yrke eller religion om det saknar betydelse i sammanhanget
Vi tillåter kritik mot personers handlingar och beslut. Etiska spelregler gäller.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppgifter som vi av etiska skäl undvikit att publicera i den diskuterade artikeln.
Vi kan publicera länkar till andra webbplatser, men de ska vara relevanta för den diskuterade artikeln.
Vi rättar inte grammatiska fel, stavningsfel, meningsbyggnadsfel mm i läsarkommentarerna.









LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (42 ST.)
ANNONSERA