Kontakt: 0480-591 00 kundcenter@barometern.se
Nyhetstips: 0480-180 18 tips@barometern.se
lördag 25 maj 2013
TT inrikes 2012-07-04 | Uppdaterad 2012-07-04
Den omstridda amerikanska experten Adina Schwartz vittnar i Mangsmålet i dag. Hon ifrågasätter om det går att knyta kulor och tomhylsor till ett visst vapen. Men det visar sig snabbt att Adina Schwartz aldrig undersökt ett vapen.
Adina Schwartz påstår att hon deltagit som vittne vid ett tjugotal rättegångar i USA. Men när kammaråklagare Håkan Larsson undrar hur många gånger hon vittnat inför en jury blir svaret annorlunda.
- Bara en gång, säger hon.
Hon är docent i juridik och filosofi och är extrainkallad av försvaret för att vittna.
- Mina kunskaper är teoretiska och grundar sig på studier av området, jag är inte ballistisk tekniker och undersöker inte vapen, säger hon.
Försvarare Jesper Montan undrar om hon är påläst på området kring kulor och hylsor.
- Det vi kallar ballistik är mitt huvudsakliga område och där är jag kunnig och ja, jag är påläst, säger Schwartz som svarade ja på försvarets fråga om hon skrivit vetenskapliga artiklar om ballistik.
Åtalade Peter Mangs följde intresserat med under den första timmen, han hängde över bordet och såg ut att skärpa öronen - precis som han gjorde under vapengenomgången i början av förhandlingen. Men sedan åkte en tidning fram som han numera intresserar sig för i stället.
Tidigare har experten Stefan Pettersson från Statens kriminaltekniska laboratorium (SKL) lämnat flera tydliga slutsatser till domstolen om att just kulor och hylsor från flera brottsplatser kan knytas till Peter Mangs beslagtagna vapen.
Det är försvaret som extrainkallat vittnet - men åklagarna har begärt att SKL:s expert också ska finnas till förfogande.
I Mangsmålet har Schwartz undersökt den svenska utlåtandeskalan, sakkunnigutlåtanden och försvarare Douglas Norkings sammanställning av brott, platser och fynd av kulor samt hylsor. Schwartz påpekar att det är betydligt mindre material än vad hon brukar ha tillgång till när hon drar slutsatser.
Hon förklarar att det råder stora skillnader mellan utlåtandeskalorna i Sverige och USA.
- I USA har jag aldrig sett en sifferskala som i Sverige, vår skala innehåller "identifiering", "eliminering" eller "avsaknad av slutsats", säger hon.
Det system som Statens kriminaltekniska laboratorium (SKL) använder bygger på en niogradig skal, från -4 till +4 inklusive noll.
- Vi har inte ett rikstäckande laboratorium i USA, utan vi har en uppsjö av federala och lokala laboratorium. Det spretar ofta i de utlåtanden som man kommer fram till, fortsätter hon.
Till skillnad från svenska sakutlåtanden specificeras tillverkaren för varje patronhylsa i USA, enligt Schwartz.
- Det är viktigt eftersom vi sedan 1930-talet vet att vapen avsätter olika märken på hylsor, just beroende på tillverkaren, säger hon.
På Barometern.se är det möjligt att kommentera nästan alla artiklar. Dock tar vi bort möjligheten att kommentera artiklar med rättsrelaterat innehåll, till exempel domar och åtal. Vi hade den möjligheten tidigare, men fick då mängder med kommentarer med innehåll som vi inte kunde publicera.
För att kunna kommentera måste du ha ett användarkonto hos Disqus, vars verktyg för kommentarer används på Barometern.se. På tider då Barometerns webbredaktion inte är bemannad går det inte att kommentera artiklar på Barometern.se
Barometern.se tillämpar eftermoderering av läsarkommentarerna. Det innebär att den som skriver en kommentar får den publicerad i det närmaste omedelbart, men att kommentaren senare kan komma att modereras bort om den inte lever upp till riktlinjerna för läsarkommentarer på Barometern.se.
Det innebär också att vid publiceringen är det den som skrivit kommentaren som är juridiskt ansvarig för dess innehåll och därmed kan bli anmäld för exempelvis förtal. Efter modereringen är det ansvarig utgivare på Barometern som bär det juridiska ansvaret.
Läsarkommentarer - riktlinjer
Vi har högt i tak.
Vi har en tillåtande grundinställning.
Vi vill att användarna ska komma till tals.
Men
Vi tillåter inte läsarkommentarer i samband med rättsrelaterade artiklar.
Vi publicerar inte läsarkommentarer där någon anklagas för brottslighet.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara osanningar.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara faktafel.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med synpunkter eller åsikter som inte är relevanta för den diskuterade artikeln.
Vi publicerar inte läsarkommentarer om etnisk grupp, kön, sexuell läggning, politisk tillhörighet, yrke eller religion om det saknar betydelse i sammanhanget
Vi tillåter kritik mot personers handlingar och beslut. Etiska spelregler gäller.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppgifter som vi av etiska skäl undvikit att publicera i den diskuterade artikeln.
Vi kan publicera länkar till andra webbplatser, men de ska vara relevanta för den diskuterade artikeln.
Vi rättar inte grammatiska fel, stavningsfel, meningsbyggnadsfel mm i läsarkommentarerna.









LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (42 ST.)
ANNONSERA