TT inrikes 2010-03-15 | Uppdaterad 2010-03-15
En fritidsledare i Borås kommun har häktats misstänkt för flera våldtäkter på en tolvårig flicka som deltog i verksamheten. Det ska röra sig övergrepp vid fem, sex tillfällen i somras, uppger Borås Tidning. (TT)
En fritidsledare i Borås kommun har häktats misstänkt för våldtäkter på en tolvårig flicka som deltog i verksamheten.
Det ska röra sig övergrepp vid fem, sex tillfällen i somras. Fritidsledaren häktades i helgen av jourdomstol, uppger Borås Tidning.
Enligt vad som kommit fram hittills har flickan inte utsatts för hot eller våld. Men att ha sex med någon som inte fyllt 15 år är i princip alltid brottsligt.
Flickan berättade för anhöriga och för personal i skolan om vad som hade inträffat. Det ledde till att utredningen mot fritidsledaren drogs i gång.









LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (51 ST.)
ANNONSERA