"/> " />
Kontakt: 0480-591 00 kundcenter@barometern.se
Nyhetstips: 0480-180 18 tips@barometern.se
fredag 25 maj 2012
TT inrikes 2009-09-15 | Uppdaterad 2009-09-15
Spridningen av svininfluensan i Sverige går långsammare än väntat och trycket på vården väntas inte bli så kraftigt som befarat. Enligt Smittskyddsinstitutet ser det ut "som att det har lugnat ned sig". (TT)
Svininfluensan har ännu inte gått till attack i Sverige.
Smittspridningen går långsammare än väntat och trycket på vården väntas inte bli så kraftigt som befarat.
De senaste siffrorna från Smittskyddsinstitutet (SMI) är inte sammanställda, men de preliminära resultaten visar inte på någon dramatik. Tvärtom.
Inte heller vården upplever någon anstormning, åtminstone inte i Stockholmsområdet som har flest fall av smitta i relation till befolkningen.
Svininfluensan A/H1N1 väntas kulminera inom de närmaste veckorna och allt tyder på att toppen nås i Stockholm först. Som en signal om att det inte direkt brinner i influensaknutarna har den presskonferens som brukar hållas om tisdagarna, med folkhälsominister Maria Larsson och företrädare för de ansvariga myndigheterna, skjutits upp till torsdag.
Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.
Jesper Ericson
jesper.ericson@barometern.se
Telefon: 0480-592 24











LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (37 ST.)
ANNONSERA