Kontakt: 0480-591 00 kundcenter@barometern.se
Nyhetstips: 0480-180 18 tips@barometern.se
fredag 25 maj 2012
TT ekonomi 2010-02-12 | Uppdaterad 2010-02-12
Besvikelsen spred sig i dag över bristen på information om vad EU kan tänka sig göra för det skuldsatta Grekland. Euron blir allt billigare, och problemen förvärras av dyster statistik från övriga unionen. (TT)
Besvikelsen spred sig på fredagen över bristen på information om vad EU kan tänka sig göra för det skuldsatta Grekland.
Problemen förvärras av dyster statistik från övriga unionen.
Samtidigt som de i sammanhanget viktiga marknadsaktörerna gav tummen ned åt EU:s grekiska "uppgörelse" i går publicerade unionen officiell statistik som pekar på en mycket trög ekonomisk återhämtning.
Euron blev som resultat på fredagen allt billigare. Jämfört med kronan har den inte varit så billig sedan oktober 2008. Samtidigt blev framtida lån för den hårt skuldsatta grekiska staten allt dyrare.
Tillväxten inom eurozonen stannade vid 0,1 procent sista kvartalet i fjol, jämfört med kvartalet före, enligt officiella uppskattningar. Samtidigt konstaterades att eurozonens totala produktion i fjol föll med 4,0 procent.
På sitt möte i Bryssel nästa vecka ska EU-ländernas finansministrar koncentrera sig på den grekiska krisen och vad som kan göras. På frågan om han väntar sig en diskussion om nödlån till Grekland konstaterar han att grekerna har sagt, senast på torsdagens extra EU-toppmöte, att de inte begär något ekonomiskt stöd från de övriga EU-länderna.
Nyckeln till trovärdighet i det drakoniska program för budgetsanering som Grekland ska ge sig in på är den utomstående kontroll som framför allt Internationella valutafonden (IMF) ska ägna sig åt, enligt Borg. För Sverige har det varit viktigt att trycka på för att också IMF får en roll, inte bara EU-kommissionen, i att utforma, följa upp, granska och utvärdera det grekiska programmet. Ska Grekland klara det självpåtagna målet om att får ner budgetunderskottet från över 12 procent till 3 på tre år krävs svåra beslut.
Den grekiska ekonomin krympte mer än väntat under fjärde kvartalet 2009. Landets bruttonationalprodukt (BNP) krympte med 2,6 procent på årsbasis och 0,8 procent jämfört med tredje kvartalet samma år.
Analytiker hade räknat med att Greklands BNP under fjärde kvartalet 2009 skulle minska med 1,6 procent på årsbasis.
Grekland gick in i recession i fjol, för första gången på 16 år. I år räknar landets regering med att BNP minskar med 0,3 procent.
May bedömer att den grekiska regeringens prognos för BNP-utvecklingen 2010 är för optimistisk.
Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.
Jesper Ericson
jesper.ericson@barometern.se
Telefon: 0480-592 24











LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (37 ST.)
ANNONSERA