Kontakt: 0480-591 00 kundcenter@barometern.se
Nyhetstips: 0480-180 18 tips@barometern.se
fredag 25 maj 2012
Skivor 2012-01-27
Tribes har ett rykte i Camden, runt University of London. Ett rykte som säger att de kan vara nästa stora grej från drottningriket. Traditionen som återspeglas i musiken är stark, här finns drag av Libertines, men också från 90-talets hjältar.
Det är habil rock utan större krusiduller, förutom i känslosamma Himalaya, ett fem minuter långt ångestvrål av försmåddhet och längtan. Den behövs där, för att bryta av den annars lite väl slentrianmässiga tonårsrocken och avsaknaden av rena hitlåtar. Närmast kommer When my day comes som får mig att tänka på missförstådda The Wannadies. Då förstår du grannskapet.
Här presenterar vi fräscha, häftiga, tänkvärda eller helt enkelt väldigt bra videoklipp. Har du några tips? Mejla oss på:
Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.
Jesper Ericson
jesper.ericson@barometern.se
Telefon: 0480-592 24











LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (37 ST.)
ANNONSERA