Kontakt: 0480-591 00 kundcenter@barometern.se
Nyhetstips: 0480-180 18 tips@barometern.se
fredag 25 maj 2012
Konserter 2009-08-06 | Uppdaterad 2009-08-06
Har läst några småsega recensioner av den här turnén. Folk, recensenter, verkar rätt trötta på Ulf Lundell. En gång för mycket. Igen. Känns det som.
Mera stela muskler än smidig nylon, har jag uppfattat det som.
Själv har jag inte sett honom på så många år att det är med ett barns iver jag låter mig sköljas över och förbi av dånet från Omaha som är det första han gör när han tar scenen i besittning.
Det ringer i kyrkklockorna av glädje. Granatsplittret yr omkring och jag känner ett oerhört korsdrag mellan gitarrerna på scenen. Ulf Lundell låter precis så som han har beskrivits. Stöddig gitarr-rock som i för stora doser kan framstå som riktigt enerverande.
Men nu snackar vi om ofarliga och tidsbegränsade kommandoattacker och jag är så svältfödd på Lundell live att ingenting, absolut ingenting, kan hindra mig från att njuta stunderna när han lägger i från sig vapnen och blåser viktlösa drömmar över oss.
När han liksom lyfter blicken och sveper ut underbara och milda låtar som Butiken och Hitza hitz eller pumpar upp Chans till absolut max vad som går.
När han ger oss saker som en mjuk och förförisk Danielas hus eller en akustisk Spike eller en tuff men fantastiskt Förlorad värld.
Ulf Lundell ser så nöjd ut.
Utstrålar lust.
Kanske därför han varierar så mycket. Att han spelar ut hela registret. Dånar hotfullt i Skaka på dom, Top Hat och Den vassa eggen och smeker medhårs i Öppna landskap. Eller gör en skamlöst publikvänlig 67.
Som sagt, det fräser av vilja från scenen.
Men som nästan alltid är Hon gör mig galen bäst. Oavsett arrangemang.
Vi får den som första extranummer. Avskalat, naket. En stund håller han oss kvar i den villfarelsen. Innan bandet kliver in i matchen och då får vi en suverän Ryggen fri av bara farten.
Jag vet inte. Fattar inte vad som skulle vara så trist med den här turnén.
Bara undrar.
Jag älskar dom där runda sakerna, mjuka som gelé, lena som balsam. Dom där som Ulf Lundell är bäst i landet på.
Om det smäller några bomber runt omkring är väl inte det hela världen.
Röken skingrar sig.
Sikten är klar. För det mesta.
En fantastisk spelning igår,bättre än på länge,helt enkelt lysande!
Jag kan stundtals hålla med att det var bra igår. Men jag har sett honom bättre, betydligt bättre. Visst är det lysande när han kör igång med sina hits, men någonstans saknar jag den där Lundell med det rätta stinget i kroppen. Man har väl blivit lite bortskämd. Var att såg honom i Globen i våras. Då vill jag minnas att han var tre snäpp vassare. +++
Det enda jag kan säga är att kvällen var helt MAGISK!! Jag var helt lyrisk!!! Vilken kanon-kväll!!
Tycker spelningen var klart godkänd men långt ifrån det bästa man sett med Uffe. På senare tid tycker jag att det är Dahlbäck bakom trummorna som gör att spelningarna lyfter lite extra.
Ingen som har koll på publiksiffran igår?
Gårdagens spelning var fantastisk i vanlig ordning när Lundell kommer igång. Vad är Winnerbäck och Ledin och allt vad dem heter i jämförelse? Tack Uffe! Syns i Göteborg!
Första gången jag missade Uffe i ruinen sedan jag såg honom första gången 2000, fast låtmässigt sätt missade jag inget jag inte hört live innan. Bara att hoppas att det ligger nåt i det han sa till Göteborgspubliken, dvs "vi kanske ses nästa sommar"...
Här presenterar vi fräscha, häftiga, tänkvärda eller helt enkelt väldigt bra videoklipp. Har du några tips? Mejla oss på:











LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (37 ST.)
ANNONSERA