Kontakt: 0480-591 00 kundcenter@barometern.se
Nyhetstips: 0480-180 18 tips@barometern.se
fredag 25 maj 2012
Konserter 2011-11-20 | Uppdaterad 2011-11-20
Krogshow. Begreppet har länge varit synonymt med ett scenuppträdande ackompanjerat av singback-tonerna från en karaokemaskin.
Därför är det befriande att se på årets uppsättning av Cocktail in the mood där musiken uteslutande kommer från det fyra man starka livebandet.
Att kalla det revolutionärt är att ta in, men med livebandet tvättar Cocktail direkt bort den Finlandsfärjestämpel som annars en krogshow lätt kan få dras med. Det gör också att showen blir mer levande när ensemblen får läge att improvisera.
Den sjungande kvartetten av pålitliga Anna och Martin Rydell, Ida Seve och Patrik Stomberg har ett naturligt sätt i sitt uppträdande. Med små medel gör de cover-låtarna till sin egna utan att, på ett Dylan-liknande vis, förvränga dem till något oigenkännligt.
Det är tredje gången som det serveras en jul-cocktail på Stufvenäs och i vanlig ordning är den uppdelad i tre perioder.
Till fördrink levererar Cocktail några lite lugnare nummer. Här finns också flera egenskriva framträdanden, i min bok är det ett plus till hela föreställningen och ett viktigt tecken på innovation. I den något nedtonade miljön med stämmor och körarrangemang kommer också sångarnas röster mest till sin rätt under hela kvällen.
Visst går det att anmärka på att sketcharna ibland tar genvägar, har billiga poänger och att karaktärerna är dragna för långt, men Cocktail har hittat en röd tråd som förbinder sketchen med nästa musikaliska nummer.
I nästa set växlas det upp och Cocktail gänget tar oss tillbaka till bluesens och Motown-soulens guldålder. Det är högt tempo genom hela setet, som håller riktigt hög klass. Bäst är låtkombon från Diana Ross and the Supremes som innehåller både kvalitet och humor.
Skrev jag att mellanakten har ett tempo med farten av ett Boeing 747? Det är ändå bara försmaken till finalen där färden går i en Concorde.
Här bjuds det på ett långt hårdrocksmedley där besökarna får en grundlig lektion i glamrockens historia. Det är Kiss, peruker, Bon Jovi, passion, nitar, skäggrockarna ZZ Top. Hårdrockshelvetet barkar loss. Cowabunga!
Kommer det fler gäster än under premiärkvällen får Richterskalans forskare börja rikta sina blickar och instrument mot Stufvenäs.
Här presenterar vi fräscha, häftiga, tänkvärda eller helt enkelt väldigt bra videoklipp. Har du några tips? Mejla oss på:











LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (37 ST.)
ANNONSERA