Kontakt: 0480-591 00 kundcenter@barometern.se
Nyhetstips: 0480-180 18 tips@barometern.se
fredag 25 maj 2012
Film 2008-05-12 | Uppdaterad 2008-05-13
Drumlige företagaren Castello tycker att det måste finnas ett roligt sätt att lära sig engelska och avskedar sin torra privatlärarinna.
Samma kväll följer han motvilligt med sin hustru på teater. Till sin förvåning rörs han till tårar av vad han ser och upptäcker att skådespelerskan som berör honom så starkt är kvinnan han sparkat.
En ångerfull Castello uppvaktar henne, men hon är kylig och nedlåtande, och hennes konstnärsvänner ler i mjugg åt den nya efterhängsna och osofistikerade bekantskapen. Han sväljer förtreten och gör allt för att vinna hennes hjärta. Insiktsfullt och intelligent visar Agnès Jaoui hur vår stil och smak formar vårt umgänge och vår syn på andra och andras syn på oss. Med glimten i ögat retas hon med våra förväntningar och fördomar.
Här presenterar vi fräscha, häftiga, tänkvärda eller helt enkelt väldigt bra videoklipp. Har du några tips? Mejla oss på:











LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (37 ST.)
ANNONSERA