Kontakt: 0480-591 00 kundcenter@barometern.se
Nyhetstips: 0480-180 18 tips@barometern.se
torsdag 23 maj 2013
Nöje & Kultur 2011-09-12 | Uppdaterad 2011-09-12
Ida Seve från Bjursnäs gick vidare i den första stora deltävlingen i True Talent på söndagen.
Trots att hennes långa erfarenhet kan ha varit det som höll henne kvar i tävlingen menar hon att hon fortfarande kan lära sig mycket i programmet och att det stora tv-framträdandet oavsett hur det går i framtiden är en dröm som gått i uppfyllelse.
– Det är ju en dröm att få chansen att sjunga för fler. Nu har den drömmen uppfyllts, sa Ida Seve direkt efter söndagens True Talent. Trots nervositet tog sig den rutinerade sångerskan vidare till nästa deltävling med en tolkning av Beyoncés if i were a boy. – Jag var jättenervös, men jag kände ändå att jag var säker på vad jag skulle göra.
Nu flyttar hon in med sina tolv medtävlare i Stockholm. Om hon klarar sig hela vägen till final kan hon bli kvar i ända till mitten av November, men att bo så länge med främmande människor är inget som oroar Ida Seve.
– De är mycket trevliga allihop. Vi har umgåtts jättemycket och jag har fått många nya vänner.
Varje vecka ska en deltagare röstas ut och vare sig hon går långt i tävlingen eller åker ut redan om en vecka tycker Ida Seve redan att hon har lärt sig mycket.
– Min sångcoach berättade att jag sjöng i en väldigt tät falsett, fast jag själv var helt övertygad i att jag sjöng i bröstklang. Det kan verkligen hjälpa mig att utveckla min röst.
Kvällens enda bakslag för Ida Seve verkar vara att familjen inte kunde följa hennes framgångar. Sambon och barnen satt bänkade framför TV:n med chips och dipp men fick inte se Idas framträdande
– Tio minuter in i programmet lade TV:n av, berättar sambon Niklas Brevestedt, som ändå tröstar sig själv och barnen med att kunna få se sin sambo och mamma på TV varje dag i minst en vecka till.
På Barometern.se är det möjligt att kommentera nästan alla artiklar. Dock tar vi bort möjligheten att kommentera artiklar med rättsrelaterat innehåll, till exempel domar och åtal. Vi hade den möjligheten tidigare, men fick då mängder med kommentarer med innehåll som vi inte kunde publicera.
För att kunna kommentera måste du ha ett användarkonto hos Disqus, vars verktyg för kommentarer används på Barometern.se. På tider då Barometerns webbredaktion inte är bemannad går det inte att kommentera artiklar på Barometern.se
Barometern.se tillämpar eftermoderering av läsarkommentarerna. Det innebär att den som skriver en kommentar får den publicerad i det närmaste omedelbart, men att kommentaren senare kan komma att modereras bort om den inte lever upp till riktlinjerna för läsarkommentarer på Barometern.se.
Det innebär också att vid publiceringen är det den som skrivit kommentaren som är juridiskt ansvarig för dess innehåll och därmed kan bli anmäld för exempelvis förtal. Efter modereringen är det ansvarig utgivare på Barometern som bär det juridiska ansvaret.
Läsarkommentarer - riktlinjer
Vi har högt i tak.
Vi har en tillåtande grundinställning.
Vi vill att användarna ska komma till tals.
Men
Vi tillåter inte läsarkommentarer i samband med rättsrelaterade artiklar.
Vi publicerar inte läsarkommentarer där någon anklagas för brottslighet.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara osanningar.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara faktafel.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med synpunkter eller åsikter som inte är relevanta för den diskuterade artikeln.
Vi publicerar inte läsarkommentarer om etnisk grupp, kön, sexuell läggning, politisk tillhörighet, yrke eller religion om det saknar betydelse i sammanhanget
Vi tillåter kritik mot personers handlingar och beslut. Etiska spelregler gäller.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppgifter som vi av etiska skäl undvikit att publicera i den diskuterade artikeln.
Vi kan publicera länkar till andra webbplatser, men de ska vara relevanta för den diskuterade artikeln.
Vi rättar inte grammatiska fel, stavningsfel, meningsbyggnadsfel mm i läsarkommentarerna.
Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.
Jesper Ericson
jesper.ericson@barometern.se
Telefon: 0480-592 24









LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (35 ST.)
ANNONSERA