Festivalchef mot alla odds

Hultsfredsfestivalen 2011-07-13 | Uppdaterad 2011-07-13

På torsdag klockan 12.30 går första band upp på scen på årets Hultsfredsfestival. En festival som för ett år sedan ställde in och gick i konkurs, men nu är tillbaka - än en gång med Gunnar Lagerman som hjärna bakom bandbokningarna. Gunnar Lagerman är tillbaka där han började för 25 år sedan; som bandbokare och konstnärlig ledare för Hultsfredsfestivalen.
– Jag lockades av tanken att mot alla odds återuppliva festivalen.


Gunnar Lagerman är tillbaka där han började för 25 år sedan.

FAKTA

Gunnar Lagerman

Ålder: 54 år.
Bor: I Gryt i Östergötland.
Familj: ”Ja, bland annat tre barn 20, 17 och 11 år.”
Lyssnar på: ”Old Kerry McKee. Han har en låt på youtube som heter Death, oh death. Den är bra.”
Hoppas på: ”Att det inte regnar, det känns viktigt just nu. Det gör ju en del på stämningen. Och att det här med ölserveringarna ska fungera bra.”
Ser mest fram emot på festivalen: ”Det är mycket, men jag vill se Braids men det blir nog svårt för de spelar tidigt första dagen. Och så vill jag se The Budos band.”

LäS MER

Det blåser i de gröna tygen som hänger ner framför högtalarna på före detta Hawaiiscenen, numera den gröna scenen. Gunnar Lagerman, festivalgeneral och bandbokare, anländer till intervjun på klassiskt festivalmanér - via cykel. Det är möjligt att han är stressad, men det märks inte. Känslan är bra - säger han - och det hänger på väderprognosen.
– Väderprognosen är bättre idag. 30 millimeter regn på två dagar, som de pratade om innan är inte bra. Nu ser det ut som om vi slipper regnet, säger han med ett snett leende.
Det var i samband med att FKP Scorpio lade ett bud på varumärket Hultsfredsfestivalen som dess ägare, Folkert Koopmans, kontaktade sin före detta kollega från festivalorganisationen Yourope och frågade om han hade lust att göra festival i Hultsfred igen. Gunnar Lagerman tackade ja till slut, men det var inte ett självklart steg.
– Jag var väldigt tveksam. Jag trodde att det skulle bli svårt. Alla hade väldigt förutfattade meningar om vad de tyckte om Hultsfred. Sådant är svårt att ändra på. Det hade nästan varit enklare att starta något nytt, säger han och fortsätter:
– Det hade gått utför för Hultsfredsfestivalen under tre-fyra år. Det klagades överallt i media och bland folk. Det fanns några hardcorefans kvar och det var väl dom som köpte biljetter förra året, menar han.
Gunnar Lagerman var med och startade Hultsfredsfestivalen 1986 och var sedan den huvudansvariga bandbokaren fram tills att han hoppade av 2003. Sedan dess har han startat handelsträdgård i Gryts skärgård och varit ansvarig för Stockholms jazzfestival under ett år.
Vad fick dig att trots allt bestämma dig för att tacka ja till slut?
– Dels att jag visste att det fanns en långsiktig plan; att vända en död och begraven festival till slutsåld på ett år går inte. Det tar tid. Och dels är utmaningen i sig ändå kul. Det finns ett gammalt Rockparty-ordspråk: ”Det som inte går, måste gå ändå”. Även om jag slutade av vissa anledningar ville jag ändå att festivalen i Hultsfred skulle leva kvar. Annars hade jag slutat mycket tidigare. Jag lockades av tanken att mot alla odds återuppliva festivalen.
Vad var det enligt dig som gick fel med förra Hultsfredsfestivalen?
– Det finns inte en enda förklaring, det är flera saker. En sak var att man höll igång flera dotterbolag som kostade en massa pengar. Sedan blev Hultsfredsfestivalen en bricka i ett spel när bokningsbolaget AEG Live öppnade Sverigekontor och ville konkurrera med Live Nation. Då ville båda bolagen kontrollera bokningarna till Hultsfred. Ambitionen med festivalen blev till slut en annan än den var från början. Istället för att det var fokus på musiken och publiken blev fokus att dra in pengar till kommunal verksamhet, eller sånt som borde ha varit det.
Gunnar Lagerman hejdar sig.
– Jag tänkte egentligen inte prata någonting om det gamla. Jag vill inte riva upp gamla sår. Och efter den här veckan hoppas jag att jag slipper prata om det mer.
Konkursen förra året satte spår. Spår som har varit svåra att få bort för de nya arrangörerna.
– Vi säljer bra med biljetter nu. Jag säger inga siffror. Men det har varit uppförsbacke hela våren. Det är först sista månaden som vi har fått flyt. Det hade inte skadat att få den känslan tre månader före festivalen istället.



Disqus

Här anländer festivalfolket

Hultsfredsfestivalen [Uppdaterad 2011-07-13]

Vid tolvtiden i går öppnades dörrarna till campingen intill festivalområdet i Hultsfred. Läs mer

 

Hultsfredsfestivalen

Är Hultsfredsfestivalen tillbaka för att stanna?

Visa resultat




"Vi har gråtit, varit arga och helt förstörda"

Rockpartys ordförande efter chockbeskedet

Hultsfredsfestivalen [Uppdaterad 2010-07-28]

Hultsfredsfestivalen ställer in och går i konkurs. På Rockcity har de flesta nära till tårarna.
– Vi har gråtit, varit förtvivlade, arga och helt förstörda.
Läs mer


 

Hultsfredsfestivalen

Kommer du sakna Hultsfredsfestivalen?

Visa resultat




Loreen vidare till final

Nöje & Kultur [Uppdaterad i dag 00:05]

Favoriten höll för trycket. Läs mer

 

Eurovision song contest

Hur går det för Loreen i finalen?

Visa resultat




The Refreshments

Nöje & Kultur [Uppdaterad 2012-05-18]


Läs mer


David Lindgren

Nöje & Kultur [Uppdaterad 2012-05-18]


Läs mer


Willie Nelson

Nöje & Kultur [Uppdaterad 2012-05-18]


Läs mer


Tina Ahlin

Nöje & Kultur [Uppdaterad 2012-05-18]


Läs mer


Lilla Sällskapet

Nöje & Kultur [Uppdaterad 2012-05-18]


Läs mer


Shake

Nöje & Kultur [Uppdaterad 2012-05-18]


Läs mer


Carrie Underwood

Nöje & Kultur [Uppdaterad 2012-05-11]


Läs mer


Huvudnyheter just nu

Kalmar har snyggaste hamnkontoret

Kalmar [Uppdaterad i går 16:03]

Hamnkontoret i Kalmar är Sveriges snyggaste. Läs mer

 

Snyggaste hamnkontoret?

Vad tycker du om hamnkontoret i Kalmar?

Visa resultat




Hultsfredsbloggen 2011

Häng med på Hultsfredsfestival du också! Vi lovar att hålla dig uppdaterad, läcka det senaste skvallret och ta dig med bakom kulisserna på Hultsfreds stora rockfest.
Klicka här för att läsa bloggen



Arkiv

Redaktionen

Vi jobbar med Hultsfredsfestivalen 2011:

Matilda Källén, recensent

Wilhelm Askebring, recensent

Lotta Nyberg, musikredaktör/krönikör

Jonatan Holgersson, webb-tv

Wilhelm Blixt, recensent

David Bergström, fotograf

Christer Tille, fotograf

Hultsfredsfestivalen redaktionen
lotta.nyberg@barometern.se



Senaste webbfilmerna

Senaste recensionerna

Dagens länk

Här presenterar vi fräscha, häftiga, tänkvärda eller helt enkelt väldigt bra videoklipp. Har du några tips? Mejla oss på:

nojet@barometern.se



Arkiv

Skivrecensioner

VISA:

Filmrecensioner

VISA:

Konsertrecensioner

VISA:

Mest läst just nu på Nöje & Kultur


Nyheter

Köp Kalmar i Mannaminne här!

Nu kan du köpa artikelserien Kalmar i Mannaminne av Skotte Linde och Kenneth Ottosson i bokform.

 

Eurovision song contest

Hur går det för Loreen i finalen?

Visa resultat



Senaste nytt lokalt

Blogg

Föreningsmänniskor som Bitte växer inte på träd

"Träffade Bitte Börjesson i den lokala mataffären tidigare i dag och Glömminges starka kvinna gick och bar på en korg med diverse artiklar."

Blogg

Vad händer bakom på Apple?

"Med innovationer som iPhone, iPad och Macbook Air i bagaget väcker det förstås nyfikenhet och förväntningar kring vad Apple har på gång."

Senaste blogginläggen

Mest läst just nu på Barometern.se


Nyheter

Bara i papperstidningen i dag!

Kalmar: Barometerns husvagns-team på plats i Rockneby
Sportkrönika Peter Ahlén: KFF – lagbygget som krackelerar
Nybro: Undersköterska knäcker extra som rånare

Bostad

Sök fastigheter på Barometern.se

I Fastighetssök kan man söka efter gjorda fastighetsaffärer i Kalmar och Blekinge län. Det går att filtrera sin sökning efter vad det är för slags fastighet, när köpet är gjort, pris och taxeringsvärde. Läs mer

logga
Logga
Bilen
Toyota Prius 1,5 HSD Business -07
Silvermet 8.200 mil 114.900 kr
Logga
Bilen
Volvo V70 II 2,5 FT FLEXIFUEL -09
Grå 11.700 mil 184.000 kr
Logga
Bilen
Citroën C5 e-HDi 110 EGS automat, Navigation -12
Vit pearl 300 mil 228.200 kr (182.560 ex moms)
Logga
Bilen
Citroën C3 1,4i SX 5d -07
Grå metallic 6.260 mil 76.000 kr
Logga
Bilen
Volvo S80 D5 Summum -10
Ember svart metallic 3.210 mil 269.000 kr

Produktionsledare
Smurfit Kappa Sverige AB söker produktionsledare. Placering Nybro.
Arrow LÄS MER
Förarprövare
Växjö Fria Fordonsgymnasium söker förarprövare. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Säljare till dagligvaruhandeln
Axellus Sverige AB söker säljare till dagligvaruhandeln. Distrikt, del av Småland inklusive Öland.
Arrow LÄS MER
Kvalificerad Redovisningsekonom
BEVI söker Kvalificerad Redovisningsekonom
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
Lackerare
Bilkompani Kalmar söker Lackerare i Kalmar
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Enhetschef
Kulturparken Småland söker Enhetschef till reception/butik/konferens
Arrow LÄS MER
Bovärd
Kuststaden Fastigheter AB söker bovärd. Placering Oskarshamn.
Arrow LÄS MER
Projektledare
Hansa Bygg AB söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Kvalitetschef samt produktionsingenjör
Dupont Powder Coatings söker kvalitetschef samt produktionsingenjör. Placering Västervik.
Arrow LÄS MER
Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Kalkylator/Konstruktör/Arbetsledare
LR-Installation söker Kalkylator VS, Kalkylator EL, Konstruktör VS, Arbetsledare7Säljare tvätt-storkök, Arbetsledare/Säljare VS i Kalmar
Arrow LÄS MER
VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (37 ST.)
Arrow ANNONSERA