Kontakt: 0480-591 00 kundcenter@barometern.se
Nyhetstips: 0480-180 18 tips@barometern.se
fredag 25 maj 2012
Nöje & Kultur 2011-07-16 | Uppdaterad 2011-07-16
Hultsfredsfestivalen gör ett minus på över en miljon euro på årets festival med sina 10 500 sålda biljetter.
– Jag kommer att gå minus med ett sjusiffrigt belopp, men det ändrar inga planer inför nästa års festival i Hultsfred, säger Hultsfredsfestivalens och FKP Scorpios ägare Folkert Koopmans.
Trots att publiksiffran har ifrågasatts under festivalen - många tycker att det känns som mindre folk - hävdar Koopmans att 10 500 biljetter är det man har sålt.
– 8500 av dem är tre-dagarsbiljetter och resten är endags. De flesta endagsbiljetterna är till ikväll när Morrissey spelar, säger Folkert Koopmans på en presskonferens medan festivalen pågår som bäst runt omkring.
Bland de 8500 tre-dagarsbiljetterna ingår även de biljetter man sålde billigare till de som hade biljett till den inställda Arvikafestivalen.
– Nej, alla 8500 är inte fullprisbiljetter, medger Koopmans.
När någon ur presskåren frågar om det verkligen är den rätta publiksiffran eftersom det känns som mindre folk på området svarar Folkert Koopmans:
– Jag håller med om att det känns lite tomt, men det är sanningen. Vi har sålt 10 500 biljetter.
Som Barometern-OT skrivit tidigare berättar han även nu att arbetet med årets Hultsfredsfestival har varit tufft, mycket på grund av konkursen förra året, och att det också syns i antalet sålda biljetter.
Varför bjuder ni in alla Hultsfredsbor att komma gratis ikväll, lördag?
– Jag förlorar inget på det. Jag vill att folk ska få se hur festivalen är. Förhoppningsvis gillar de den, säger Koopmans.
Här presenterar vi fräscha, häftiga, tänkvärda eller helt enkelt väldigt bra videoklipp. Har du några tips? Mejla oss på:











LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (37 ST.)
ANNONSERA