TT nöje 2010-03-12 | Uppdaterad 2010-03-12
Den legendariska rockgruppen New York Dolls kommer till Sverige för en konsert i Göteborg. Den 28 april spelar bandet på Sticky Fingers. (TT)
Den legendariska rockgruppen New York Dolls kommer till Sverige för en konsert i Göteborg. Den 28 april spelar bandet på Sticky Fingers.
New York Dolls började sin bana i New York under tidigt 1970-tal och brukar nämnas som föregångare till punken och glam metal-vågen. Bandet splittrades 1975 och bandmedlemmarna började med andra projekt - Johnny Thunders och Jerry Nolan avled på 1990-talet.
2004 blev de kvarvarande medlemmarna tillfrågade av Morrissey om de ville spela i London. Efter återföreningen släppte New York Dolls en skiva 2006 och tidigare i år kom "Cause I sez so".
Här presenterar vi fräscha, häftiga, tänkvärda eller helt enkelt väldigt bra Youtube-klipp. Har du några tips? Mejla oss på:
Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.
Pia Olofsson
pia.olofsson@barometern.se
Telefon: 0481-42744









LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (51 ST.)
ANNONSERA