Ledare 2008-10-21
Mattias Zetterstrands från Monsanto skrev om GMO-grödor i ett inlägg 6/10.
Zetterstrand uppmanar ledarskribenten, som skrev en mycket bra sammanfattning av filmen som visades i Dokument utifrån, Monsantos värld att ²gå ut i verkligheten och fråga en lantbrukare på Kalmarslätten varför han använder ogräsbekämpningsmedel.²
Jag gjorde det och svaret är att de sparar tid och pengar än så länge. Men bönder i USA som har odlat GMO Roundup Ready soja i mer än tio år börjar nu känna på herbicidens bittra eftersmak. Omfattande problem med resistenta ogräs har lett till att bönder nu måste spruta dubbelt upp, både med en ökande mängd glyfosatherbicid och någon starkare. Och så måste de köpa Monsantos nyaste utsäde med ²stacked traits² som är toleranta mot båda.
Dyrt blir det - både utsäde och herbicider ökar i pris. Och när man vill återgå till konventionell soja ja då finns det inget sådant utsäde. Monsanto har köpt upp de flesta andra utsädesbolag och lagt deras sorter i byrålådan.
GMO-grödor är inte samma sak som vad Zetterstrand kallar den gröna biotekniken - det är en breddterm som innefattar många lovande tekniker som inte ledar till att man släpper ut GMO i naturen. Nästan ingen forskning har gjorts på GMO-grödor och hur de agerar över tid och rum både i ekosystem och i människors kroppar.
Den andra myten som Mattias Zetterstrand framför är att GMO kan bidra till att lösa världsvälten. ²Med en snabbt växande befolkning på jorden är det viktigt att vi förmår ta fram mer mat på en mindre yta och med mindre insatser. Ett uthålligt jordbruk med andra ord.²
Idag i USA, GMO:s vagga, finns fler än 35 millioner människor som saknar tillräckligt med mat. Och hur kan en jordbruksteknik som är så starkt beroende av fossila bränslen kallas för uthållig? De vinster man kanske gör på kort sikt försvinner snart när naturen börjar ta tillbaka sitt. Ett uthålligt jordbruk för merparten av världens bönder kräver minimalt med dyra insatsmedel och maximalt med anpassning till lokala förhållanden. Under årtusenden har bönder utvecklat sorter som är anpassade till den lokala miljön det är dem vi ska tacka för den rika biologiska mångfald som vi har idag i våra genbanker. Monsanto har nu tagit patent på flera tusen av dessa.
Roundup med glyfosat är gift. Och som så många gånger förr trots alla försäkringar från kemibolag att detta medel är inte farligt börjar det komma fram bevis att Roundup är hälsofarligt.
Glyfosatherbiciden är den vanligast rapporterade orsaken till pesticidrelaterade sjukdomar bland trädgårdsarbetarna i Kalifornien och är känt för att vara akut giftigt för fåglar och fiskar och kan döda nyttiga insekter och organismer i jorden. Att glyfosat i förening med nitrit, som finns i jorden, bildar nitrosaminer som är kända för att orsaker cancer och ärftliga förändringar var känt av forskarna redan 1977. Monsanto har tvingats ta bort ²biologiskt nedbrytbart² och ²miljövänlig² från medlets etiketter.
Så de kortsiktiga vinster som bönderna göra på Kalmarslätten när de sprutar Roundup på sina fält kan i framtiden visa sig ge mycket höga kostnader för vårt ekosystem och för bönderna själva som fastnar i ett allt mindre hållbart system.
Under senaste året har priset för stapelföda ökat med mer än 70 procent för många fattiga människor i världen undernäring och barnadödlighet ökar.
Samtidigt har bolaget Monsanto gjort vinster in miljardklassen. Detta är resultatet av ett sjukt system som tillåter patent på liv.
Prins Charles i England har rätt: ²GM-grodor och industrijordbruk skapar vinster åt storföretagen men föder inte världens fattiga.²
Daphne Thuvesson
Ordförande för Östra Smålands och Ölands Småbrukare









LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (23 ST.)
ANNONSERA