Varför protesterar inte högskolor och universitet?

Ledare 2005-09-29 | Uppdaterad 2007-10-05

Högskolor som inte verkar för ”hållbar utveckling i all verksamhet” och ”god miljö, ekonomisk och social välfärd och rättvisa” ska förlora sin rätt att examinera. Det tycker socialdemokraterna, som föreslår en sådan skrivning i den nya högskolelagen.
I klartext innebär detta att de högskolor och universitet som inte ställer upp på regeringens politiska agenda förlorar sin status. En idé som mera hör hemma i Sovjetunionen än i Sverige.
Förslaget har varit ute på remiss på landets universitet och högskolor men majoriteten av dem tycks inte ha begripit vad det innebär. I stället för ett ramaskri mot detta hot mot den akademiska friheten – och på sikt mot utbildningens kvalitet – tycks de nämligen huvudsakligen jamsa med. Med några undantag.
Den allvarligaste kritiken kommer som sig bör från Högskoleverket. Universitetskansler Sigbrit Franke skrädde inte orden i onsdagens Rapport – hon konstaterade att regeringen hittar på nya sätt att styra den högre utbildningen och forskningen och att det inte kan accepteras. Hur ska kontrollen gå till, undrade Franke, som konstaterade att efterlevnaden av så vaga och svårtolkade begrepp över huvud taget inte kan granskas.
Utbildningsminister Leif Pagrotsky ville inte kommentera, och man förstår varför. I stället hade Partiet skickat ut riksdagsmannen Mikael Damberg som, med en även bland socialdemokrater rätt unik arrogans, förklarade vad det handlade om. ”Vi måste ställa om vårt sätt att leva” sa Damberg, som tyckte det var en självklarhet att använda utbildning och forskning för politiska syften.
Svårigheterna med granskning och uppföljning avfärdade Damberg föraktfullt med att universiteten, som hanterar så många abstrakta begrepp, måste lära sig att hantera dessa också. Men i stället för att förklara hur han tycker att begrepp som hållbar utveckling och social välfärd och rättvisa ska tolkas bollade Damberg tillbaka frågan till reportern. Nonchalant, okunnigt och ohyfsat.
Egentligen borde man inte bli förvånad. Socialdemokraterna har under många år sett den högre utbildningen som ett politiskt redskap som kan användas vid behov. Begreppet akademisk frihet har inget innehåll för socialdemokratiska utbildningspolitiker, de förstår helt enkelt inte vad sådant ska vara bra för. Självklart ska även akademiska lärare och forskare i första hand tjäna den politiska makten. Vad ska de annars vara bra för?
Men den högre utbildningens uppgift är inte att springa socialdemokraternas ärenden och främja de politiska mål som är inne för dagen. Den ska stå fri från politiska påtryckningar och värna den akademiska friheten.
Heder åt Sigbrit Franke som vågar säga sanningen. Heder åt de högskoleföreträdare som kritiserar förslaget. Och skam över de många högskolor och universitet som tjänstgör som nyttiga idioter och låter sig användas för politiska syften.
Landets alla högre läroanstalter borde samfällt spjärna emot och protestera mot dumheterna.
Och Högskolan i Kalmar borde gå i spetsen för protestmarschen.



Huvudnyheter just nu

Ledarsidan

Politisk redaktör: Ulf Wickbom, 0480- 592 12

Epost: opinion@barometern.se

. .



Mest läst just nu på Barometern.se


Nyheter

Bara i papperstidningen i dag!

Kalmar: Nye vd:n vill se KSRR växa
Flanören Kenneth Ottosson: Kanonkula damp ner på historisk mark
Bonus Weekend: Hästkraft - en dag på Kalmartravet

Senaste nytt lokalt

Blogg

Heléne är ledsen

"Whitney Houston dog i badkaret. Jag bryr mej inte om hur det gick till, jag är bara ledsen."

Senaste blogginläggen

Bostad

Sök fastigheter på Barometern.se

I Fastighetssök kan man söka efter gjorda fastighetsaffärer i Kalmar och Blekinge län. Det går att filtrera sin sökning efter vad det är för slags fastighet, när köpet är gjort, pris och taxeringsvärde. Läs mer

logga
Logga
Bilen
Toyota Land Cruiser 150 Business 5 sits -10
Stålgråmet 200 mil 480.000 kr (384.000 ex moms)
Logga
Bilen
Volkswagen Passat 2.0 FSI Comfort -05
Grå 9.060 mil 119.000 kr
Logga
Bilen
Opel ANTARA 2,0D COSMO -07
Brun 3.917 mil 169.900 kr
Logga
Bilen
Subaru Tribeca B9 4 w-d -07
Ljusgråmet. 13.400 mil 169.000 kr (135.200 ex moms)

Butikssäljare
Beijer Byggmaterial söker Butikssäljare till Kalmar
Arrow LÄS MER
Biskopssekreterare
Svenska Kyrkan/Växjö stift söker biskopssekreterare.
Arrow LÄS MER
Utvecklingschef/Instrumentingenjör
Södra söker Utvecklingschef/Instrumentingenjör till Växjö och Mörrum
Arrow LÄS MER
Arkitekt/Projektledare/Arkitekt
Projektbyggaren söker Arkitekt/Projektledare Bygg/Byggprojektör/Projektledare El
Arrow LÄS MER
Köpman
Pressbyrån söker Köpman till Kalmar lasarett
Arrow LÄS MER
Marknadskoordinator
Gota Media AB söker Marknadskoordinator till Kalmar
Arrow LÄS MER
Kommunikatör
Unionen Småland söker Kommunikatör till Kalmar
Arrow LÄS MER
Projektledare
Astrid Lindgrens Hembygd söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Servicetekniker
Rydbergs Lastbilar söker Servicetekniker till Kalmar och Nybro
Arrow LÄS MER
Läkarsekreterare
Astrakanen söker Läkarsekreterare till Nybro
Arrow LÄS MER
Lagersäljare
Beijer Byggmaterial söker lagersäljare till Kalmar
Arrow LÄS MER
Säljare
Hemglass AB söker Kalmars glassigaste franchisetagare!
Arrow LÄS MER
Servicetekniker - Reparatör
Lyftcenter söker Servicetekniker-Reparatör till Kalmar
Arrow LÄS MER
Sales Area Managers
Norden Machinery AB söker Sales Area Managers.
Arrow LÄS MER
Teknisk chef
CA Fastigheter AB söker teknisk chef. Placering Karlskrona.
Arrow LÄS MER
Verksamhetschef
Regionförbundet i Kalmar län söker verksamhetschef.
Arrow LÄS MER
Entreprenadchef
VEAB Växjö energi söker Entreprenadchef till Växjö
Arrow LÄS MER
Researcher
Högström & Co söker Researcher till Växjö
Arrow LÄS MER
Industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör
Södra söker industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör. Placering Mönsterås samt Mörrum.
Arrow LÄS MER
Logistiker/Verksamhetssystemutvecklare
CNC Plåt söker logistiker/verksamhetssystemutvecklare. Placering Västervik.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (51 ST.)
Arrow ANNONSERA