Kontakt: 0480-591 00 kundcenter@barometern.se
Nyhetstips: 0480-180 18 tips@barometern.se
torsdag 24 maj 2012
Ledare 2009-03-18 | Uppdaterad 2009-03-19
Vad tycker vi egentligen om vårt samhälle? Demoskop har pejlat läget och visar resultat som är mer intressanta än de vanliga opinionsundersökningarna.
På 100 svenskar går det 8 socialister, 35 socialdemokrater, 30 liberaler, 9 konservativa och 18 som inte vet eller bestämt sig. (Med 1000 svar får vi ju ta andelarna med en nypa salt, liksom av den orsaken att de tillfrågade kan mena olika saker med ideologierna.)
Resultaten stämmer ganska bra med vanliga sifosiffror, och vi kan också pussla samman dem närmare med partivalen. Även några som anser sig vara socialister eller socialdemokrater röstar på moderaterna, och vi finner konservativa och liberaler som röstar på socialdemokraterna. Att närmare fyrtio procent av alla miljöpartister ställer sig utanför höger/vänster-skalan var inte oväntat. Inte heller att folkpartisterna är så ideologiskt medvetna som de är.
Däremot slås vi av det ännu mycket tydliga inslaget av konservatism i kristdemokraterna; partiet samlar fler konservativa än liberaler och inga vänstersympatier upptäcks här av Demoskop.
Ändå velar många partiets företrädare på ett förvirrande vis när de gör sina utspel. Toppnamnet på EU-listan Ella Bohlin ägnar sig exempelvis åt att vilja förbjuda snus även i Sverige. En partistyrelseledamot hoppade nyligen av eftersom partiet var alltför otydligt när det gällde att bejaka alternativa livsstilar. Och i många frågor har partiet gått på desperat jakt efter sympatier från de gamla mittenväljarna.
Resultatet är att sympatierna nu sjunkit under fyraprocentsgränsen. Det är knappast ”vet ej”-gruppen som väljer andra alternativ, för ”vet ej” är snart det enklaste svaret på frågan var kristdemokraterna står i olika frågor. I stället är det med största sannolikhet partiets kärntrupper som börjat undra varför de ska stödja borgerlighetens diffusa snällister.
Till och med bland de yngsta och minst borgerliga åldersklasserna i undersökningen finns det en bas på sex-sju procent tydligt konservativa. Många har undrat och Barometern-OT måste instämma. Varför ska kristdemokraterna politiskt sett jaga runt efter vet ej-röster när de har bättre förutsättningar och överlevnadschanser som Sveriges tydligt värdekonservativa parti? Inte minst alliansen skulle leva lugnare och tryggare med ett sådant parti i sina led.
Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.
Jesper Ericson
jesper.ericson@barometern.se
Telefon: 0480-592 24











LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (39 ST.)
ANNONSERA