I Kalmar hamnskafés små rum samlas gymnasielärarna i Navigareseminariet för att lyssna och diskutera med teol dr Susanne Wigorts Yngvesson (till höger).

På plats, torsdag; Navigare i Kalmar

Vampyrer visade på det mänskligas kärna

Ledare 2009-11-11 | Uppdaterad 2009-11-25

Att komma in från regnet i den trånga lokalen är som att träda in i ett lönnligt väckelsemöte för 150 år sedan, eller en källarbunden samizdatläsning i Sovjet.

LJUDKLIPP

Inte är det särskilt färgrikt, inte förekommer några powerpointpresentationer. I Kalmar hamnkafés kvällsmörka lokaler söker sig teologidoktorn Susanne Wigorts Yngvesson in mot existentiella djup via skräckfilmer och TV-serier. Hur ska vi tolka den våg av vampyrfilmer som nu möter oss? Och varför har vampyrerna själva förvandlats från tragiska och oförklarliga till naturvetenskapligt uttydbara actionhjältar? Är det inte lite platt att aversionen mot vitlök ska reduceras till allergi och den vilda åtrån inför det jungfruliga till intresset att säkra hälsosamt hemoglobinhaltiga kosttillägg?

Runt om i de små rummen trängs ett tjugotal gymnasielärare, som nu under lektorn Peter Hultsbergs ledning mötts i tre terminer i det öppna kvällsseminariet Navigare. Hultsberg själv – vi känner honom inte minst från tidningens kultursida – är nu efter disputationen lektor vid Stagneliusskolan. Som sådan har han bland annat ansvar för ämnesfördjupning och fortbildning för lärarkolleger. Seminariet Navigare ordnas i samverkan med Kalmarsunds gymnasieförbund. Stagneliusskolans rektor Joachim Håkansson är en av dem som under mitt besök bland annat kommer in på filmen Pale rider. Jag undrar tyst hur många andra kommunala chefer som halvt i tjänsten vågar diskutera vad de tycker om Clint Eastwood med kolleger och medarbetare.

Som utifrån kommande upplever jag Kalmar som en ovanligt föreningstät stad, i synnerhet när det gäller sammanslutningar med diskussion, lärande och kultur på agendan. Tidigare har jag mött en parallell till Hultsbergs Navigare i det ”Lilla seminariet”, som också verkar i gränsen mellan det privata och det offentliga.

I intervjun vi kan lyssna till vid denna text på ledarsidans sajt konstaterar Peter Hultsberg att det ställer stora krav att vilja samla yrkesverksamma kvällstid – möten ska varken vara för tunga eller för lättviktiga. Han värjer sig något när jag frågar hur mycket hans doktorsexamen/lektorat underlättar – seminarierna skulle nog ha blivit till ändå. Så är det kanske, men det är svårt att undgå slutsatsen att Navigareseminariet är just en sådan möjlighet som de återupplivade lektorstjänsterna skulle skapa.

I dag finns två lektorat i Kalmar, ett på Stagneliusskolan och ett på Lars Kagg-skolan. Stagneliusskolans rektor Joachim Håkansson poängterar också hur viktigt Staggs lektorat är.

– Med det får vi en länk mellan gymnasieskola och forskning. Ska vi förbereda för högskolestudier måste vi också ha något ben inne i den världen.

Den som fick vara med om hur tisdagskvällens inlägg slingrade mellan teologi, filosofi, filmer och litteratur under Peter Hultsbergs och Susanne Wigorts Yngvessons ledning kan bara hålla med – att vara där var att på nytt uppleva studentkorridorens diskussioner.

Sådant behöver vi mer av. Och sådant bär Kalmar som levande kulturstad.



.

Ledare [Uppdaterad 2008-04-09]

Här under finner du ledarredaktionens bakgrunder och kolumner. De fristående kolumnisterna finner du i sektionen här bredvid.


.

Ledare [Uppdaterad 2008-02-17]

Undertecknade brev till ledarsidan publiceras med en gång här nedanför och snarast möjligt i den tryckta versionen av Oskarshamns-Tidningen och Barometern.
Observera att de ska vända sig till läsarna, och med utgångspunkt från något som publicerats i tidningen.
Av utrymmesskäl kan inte följdsvar på tidigare brev tas in. Dessa hänvisas till insändarsidan.
Pol red


Huvudnyheter just nu

Ny flygplats en plan som lockar

Kalmar [Uppdaterad i går 09:59]

Landshövdingen vill det. Liksom Faurecia, Norba och Trelleborg Rubore. Och hälften av läsarna. Läs mer

 

Regionflygplats efterfrågas i Emmaboda

Vad tycker du om idén om en regionflygplats?

Visa resultat





RSS

Bevaka genom rss!

Du kan lägga in bevakning av bevakning Barometern-OT:s opinionsmaterial direkt i din rss-läsare. Observera ännu vissa ej publicerade texter också fångas upp. Kontrollera vid tveksamhet mot själva webbsidan.

Använd följande adresser

Senaste nytt lokalt

Tjänstgörande webbredaktör

Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.

Emma Lind
emma.lind@barometern.se
Telefon: 0480-592 48


Kalmar

Vi letar efter samlare!

Känner du någon som samlar på något? Det kan vara allt mellan himmel och jord. Hör av dig till oss på 0480- 592 80 eller skicka ett mejl till nyhetschefen@barometern.se.

Mest läst just nu på Barometern.se


Guldklimpar

Guldklimparna

Här finns bilder på de nyfödda barnen i Kalmar län.

Nöje & Kultur

Håll koll på TV-programmen

Här kan du se de senaste TV-tablåerna för alla kanaler!

Mediespelaren

Missa inte mediebiblioteket

Barometern.se satsar på multimedia. Här hittar du bildspel, ljudklipp och vårt samlade utbud av webb-tv.

Nyheter

Heta debatter på Barometern.se

Flera artiklar på Barometern.se har fått läsarna att reagera. Här pågår de hetaste diskussionerna just nu:

reklam
logga
Logga
Bilen
Citroën Berlingo 1,9 D Skåp -05
Vit 5.400 mil 81.250 kr (65.000 ex moms)
Logga
Bilen
Chevrolet Cruze 1.6 LS -10
Röd 100 mil 149.900 kr
Logga
Bilen
Volvo XC70 D5 Summum SÅLD -07
Electric silver met. 19.570 mil 189.000 kr (151.200 ex moms)
Logga
Bilen
Toyota Prius Business Hybrid Miljöbil -08
Vinrödmet 4.450 mil 209.900 kr (167.920 ex moms)

Projektledare IS/IT
Södra Skogsägarna Ekonomisk förening söker projektledare IS/IT. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
NC-tekniker
Mönsterås Metall AB söker NC-tekniker.
Arrow LÄS MER
Medarbetare till informationsavdelningen
Södra Skogsägarna Ekonomisk förening söker medarbetare till informationsavdelningen. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Operatörer
Södra Cell Mönsterås söker operatörer.
Arrow LÄS MER
Konstruktör
Läckeby Water Group söker konstruktör.
Arrow LÄS MER
Bilförsäljare/Bilmarknadsassistent
Strömberg Bil AB söker bilförsäljare/bilmarknadsassistent. Placering Kalmar.
Arrow LÄS MER
El- och automationsingenjör samt kärnkraftsingenjör
ÅF Engineering AB söker el- och automationsingenjör samt kärnkraftsingenjör. Placering Kalmar och Oskarshamn.
Arrow LÄS MER
Säljare
Eniro Sverige AB söker säljare. Placering Kalmar.
Arrow LÄS MER
Kundlogistikansvarig
Södra Cell International AB söker kundlogistikansvarig (Europa).
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (30 ST.)
Arrow ANNONSERA