Ledare 2010-09-07 | Uppdaterad 2010-09-07
Kristdemokraternas partiledare Göran Hägglund uppfattas som en rolig kille.
Även personer med andra partisympatier tycks uppskatta hans ambition att våga skämta i valrörelsen. På måndagen valtalade han i Kalmar och svarade på fem frågor om humorns roll i politiken.
1. Får du bevis på uppskattning för din humor?
- Jo, också när jag är ute och pratar med människor. Humor är ett underskattat sätt att kommunicera.
2. Är alla lika positiva?
- Jag får nog inga arga kommentarer. Folk vet att det är allvar i botten.
3. När fick du mest skratt under valrörelsen hittills?
- När jag frågades ut i TV fick jag nog en del skratt. Anna Hedenmo frågade varför jag inte vill lagstifta om fördelningen av föräldraledighet. Jag svarade, att jag tycker om sill, men att det inte ska vara obligatoriskt att äta sill. Sådant går nog hem.
4. Har du trampat över någon gång?
- Det har jag i så fall förträngt! Det gäller att anpassa skämten efter omständigheterna. Ger du presskonferens med 25 journalister av K.G Bergströms kaliber är ramarna begränsade.
5. Vad är roligast på TV?
- Solsidan är jättekul. Fick jag själv bestämma programtablån skulle det vara mer Monty Python och mer Hasse&Tage.
Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.
Daniel Bogefors
daniel.bogefors@barometern.se
Telefon: 0480-592 44









LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (51 ST.)
ANNONSERA