Förstaledare, fredag

Regeringen tar guld, (s) harvar i bottenskiktet

Ledare 2009-01-22 | Uppdaterad 2009-01-23

När opinionsprofessorn Sören Holmberg tidigt förra året uttalade sin mening om den borgerliga alliansregeringens chanser sade han: ”Den är körd”.

Om detta var vad han själv tyckte eller önskade sig innerst inne eller om det var en expertsynpunkt är oklart, men hur som helst så var den fel.

De senaste mätningarna ger detta besked: Förtroendet för regeringen ökar, visar opinionsinstitutet Skops senaste mätning. Den genomfördes under den senare delen av december. Av ettusen tillfrågade ansåg 55 procent att regeringen gör ett mycket eller ganska bra jobb. Det är en ökning med fyra procentenheter sedan mätningen i november. Alliansregeringen är nu den populäraste regeringen sedan oktober 2003, enligt Skop.

Det märkliga är att detta goda betyg till de borgerliga delas ut under en av de besvärligaste ekonomiska kriser som landet upplevt sedan depressionen på 30-talet. Det visar att ekonomi och arbetsmarknadspolitik inte längre är socialdemokraternas starkaste gren. Internt är ju motsättningarna mycket stora inom ”rörelsen” med en stor falang som ser med samma lätthet på budgetdisciplin som vänsterpartiet.

Mona Sahlin skulle som ni minns inte släppa in Lars Ohly i samarbetsvärmen eftersom han hade en så lättfärdig inställning till budgettaket, och så kommer samma lättfärdighetskrav från socialdemokraternas största partiavdelning, den i Skåne: ”Låt oss slopa budgetdisciplinen”. Ridån gick ned för Mona Sahlin.

Alliansregeringens hantering av finans- och näringslivskrisen vilar tryggt i händerna på Anders Borg, från honom kommer väl avvägda förslag och han verkar vara den klippa vi kan vila oss emot i svåra tider. På torsdagen redogjorde han för hur arbeten räddas genom att ge företag uppskov med skatter, en satsning på 500 miljoner kronor.

Förr kunde socialdemokraterna vara säkra på att inneha bollen den mesta delen av tiden när det var dåliga tider och det handlade om jobb och ekonomi. Spelet förs nu av motståndarlaget. Alliansregeringen är ett guldlag som Kalmar FF medan det socialdemokratiska laget harvar runt i botten av tabellen.



Kommentarer

  • "Alliansen" tar kortsiktiga vinster på finanskrisen

    Det är en paradox eftersom krisen är orsakad av dem som "Alliansen" företräder. Ja just det. Av kapitalet och kapitalisterna. Just dom som nu med "Alliansens" hjälp bl.a. har sluppit förmögenhetsskatten för att de inte ska ta sina pengar och dra någon annanstans "där ingen beskattning plågar dem".

    Långsiktig planering och finansiering kan inte säkerhetsställas p.g.a. deras omättliga och kortsiktiga penningbegär.

    Istället för långsiktiga investeringar måste företagen istället betala ut aktieutdelningar till ägarna annars säljer de aktierna direkt eftersom de inte ger beräknad avkastning med den påföljden att företagen står utan kapital.

    För att garantera kapitalbehovet måste då företagen avskeda personal för att hålla kostnaderna nere så ägarna kan få utdelning på sitt ägarkapital.

    Läste på di att Ericson skulle avskeda 5000 anställda men gav utdelning till aktieägarna på 6 mdr. Det är horribelt, men så funkar den ruttna gamla kapitalismen.

    Att sedan "Alliansen" vinner opinionsmässigt på detta, om dom nu gör det, beror endast på att folket inte har någon annan att sätta förhoppningen till just nu. Folket samlas till kring sittande regering. Det är ett väl känt faktum.

    Den som har någorlunda insikt inser lätt att ledaren ovan inte är annat än rent patetiskt svammel.


  • Inget alternativ

    Med Mona Sahlin som ledare ar Socialdemokraterna inte ett valbart alternativ.
    Byt ut henne mot en kompetent person.


  • Ja ja...gammalt prat..

    Erland Eriksson får naturligtvis torgföra vilka uppfattningar han vill. Så är det i en demokrati. Men hans prat om att "kapitalet och kapitalisterna" orsakat krisen och står bakom "Alliansen" är inget annat än gammalt 68-insprirerat dravel. Svammel.


  • inte oväntat

    Emil vem då? Det finns inga kompetenta sossar.


  • Ja ja...gammalt prat

    Erland Eriksson får naturligtvis torgföra vilka uppfattningar han vill. Så är det i en demokrati. Men hans prat om att "kapitalet och kapitalisterna" orsakat krisen och står bakom "Alliansen" är inget annat än gammalt 68-insprirerat dravel. Svammel.

    För vad är alternativet till kapitalism, är den fråga såna som Erland aldrig vågar ge sig in på. Det uppenbara alternativet är givetvis ökad statlig styrning, för våra politiker vet ju alltid bäst, inte minst om de är från s eller v, eller hur Erland? Eller varför inte införa planekonomi som ju skänkte miljontals invånare i Östeuropa en sådan åtråvärd levnadsstandard i 40 år efter kriget.

    Jag kan hålla med om att det sticker i ögonen att Ericsson varslar 5000 samtidigt som de lämnar utdelning. Men så ser styrinstrumenten ut, Erland. Det riktiga är att Ericsson betalar skatt i Sverige (vilket de gör) och att de bidrar till omställningsutbildning m m. Sedan måste de anpassa sin kostym till förändrade förutsättningar, precis som man själv tvingas till om man t ex tappar jobbet. Att konjunturen är sämre kan inte Erland eller jag styra över, inte ens Obama. Viker efterfrågan så måste Ericsson och andra företag skära i kostnader. Så är det bara. Detta finns en djup förståelse för idag. Många nedläggningar av industrier har lett till nya livskraftiga företag uppstått i många fall. Se bara hur nedläggning av alla regementen i Östersund med klok ledning och samverkan kommun och näringsliv lett till att de flesta officerare fått nya jobb.

    Samhället kommer alltid vara utsatt för omstrukturering. Förändring är konstant. Vilket är en paradox för människans inneboende egenskap är att vi motsätter oss förändringar. Att tycka att "Vi har det bra som det är" ligger i ryggmärgen hoss oss. Men faktum är att förändring blir det och är det, vare sig vi vill eller inte. Och det är oftast positivt, i längden. Trots att 85% röstade emot övergång till högertrafik 1955 så är det ingen som vill ha tillbaka vänstertrafiken idag. Den övergången har säkert räddat många, många liv, då trafiken över gränserna är mer intensiv idag. Bara ett exempel på en positiv förändring.

    Det är så man får tänka. Att i längden är de flesta förändringar av godo, inte av ondo.

    Att Alliansen åtnjuter stöd tror jag beror på ett förtroende för Anders Borg. Han är väl den enda(?) akademikern i regeringen och han känns trygg när vi nu ska navigera i stormande hav. Samtidigt tror jag att Reinfelt upplevs som mer kompetent än Mona. Mer vuxen rollen som statsminister. När Obama valdes var Reinfelts kommentar att nu såg han fram emot ett bättre samarbetsklimat över Atlanten i klimatfrågan. Medan Mona's kommentar var att det var så fantastiskt att Obama är svart...

    Vem av dem som avgav den mer statsmannamässiga kommentaren behöver man inte fundera länge på.

    Det är alliansens bästa chans i nästa val. Att det är (stor) skillnad på Reinfelt och Mona, och mellan Borg och Östros. För Östros är inte heller akademiker...


  • Postad av Roberth Ström 2009-01-23 14:56

    Oavsett vad hon byts ut mot blir en forbattring.
    En storfifflande sjalvmalsspecialist som pladdrar som en dagisunge skulle ej ha inkvoterats.


  • Re:

    En av marknadsekonomins (kapitalismen) allvarliga brister är att den saknar planering och reglering. Det som styr är endast ägarnas vinstintresse som ger en ständig utsugning av naturen (vi är en del av denna) på grund av allt som skall produceras för att tillfredsställa företagens (kapitalet) ständiga behov av ökad vinst och marknadsandelar. Detta är inte ekologiskt hållbart. Kapitalismen är ett VILDDJUR som slukar allt i dess väg om det släpps fritt. Visst är det effektivt, men det måste styras!

    Det är just denna styrning som nedmonterats (avregleringar) under de senaste decenniernas liberalisering och som nu orsakat denna chockartade kris. Exemplen får ni hämta själva. Vad vi nu antagligen kommer att få se nu är ett paradigmskifte med återregleringar och styrning av marknaden.

    Det är vad jag tror och hoppas på.

    Hoppas kommentatorn ovan är nöjd nu.

    (Barometerns ledare och debattartiklar är synnerligen engagerande, skulle vilja kommentera fler men jag orkar bara inte.)


  • Socialdemokraternas uppfattning

    Vad sager ledande socialdemokrater om Mona Sahlins kompetens:
    Göran Persson
    ?Man tilltror henne en större politisk kapacitet än hon har. Det är inte så märkvärdigt, det som kommer över hennes läppar. Hennes styrka är inte tänkandet, utan hennes styrka är att förmedla ett budskap. ?

    Enn Kokk f.d partisekreterare (S)
    ?Mitt intryck av henne ? jag har jobbat nära henne under hennes tid som partisekreterare ? är att hon agerar mer efter vart hon känner att vinden blåser än efter djupt grundad övertygelse och framför allt kunskap. De gånger hon bad mig om underlag för något, ville hon aldrig läsa några vidlyftiga papper, som hon själv måste tolka; nej, korta sammanfattningar skulle det vara. Hon var ganska lat.?

    - Fd LO-ekonomen och vice Riksbankchefen Villy Bergström(S)
    "Partiledare MS är inte förmögen att med auktoritet tala om ekonomiska frågor, än mindre tänka kontruktivt om ekonomiska system, därtill är hon för okunnig. Kompetensen i hennes omgivning har stötts ut".. Bergström säger RENT UT att hon är inkompetent.
    Det gäller inte bara kunskaper i ekonomi, det gäller de flesta frågor Sahlin uttalar sig om. Bergströms ord väger tungt!

    Lotta Gronning aftonbladet
    "Mona Sahlin,en nodlosning som patvingats partiet


Huvudnyheter just nu

Kalmar har snyggaste hamnkontoret

Kalmar [Uppdaterad i dag 16:03]

Hamnkontoret i Kalmar är Sveriges snyggaste. Läs mer

 

Snyggaste hamnkontoret?

Vad tycker du om hamnkontoret i Kalmar?

Visa resultat




Ledarsidan

Politisk redaktör: Ulf Wickbom, 0480- 592 12

Epost: opinion@barometern.se

. .



Senaste nytt lokalt

Blogg

Polis fick hjälpa tjuv komma loss

Är det rätt av polisen att fota och publicera en bild på en tjuv som har fastnat i ett staket?

Tjänstgörande webbredaktör

Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.

Jesper Ericson
jesper.ericson@barometern.se
Telefon: 0480-592 24


Blogg

Föreningsmänniskor som Bitte växer inte på träd

"Träffade Bitte Börjesson i den lokala mataffären tidigare i dag och Glömminges starka kvinna gick och bar på en korg med diverse artiklar."

Senaste blogginläggen

Mest läst just nu på Barometern.se


Nyheter

Bara i papperstidningen i dag!

Kalmar: Barometerns husvagns-team på plats i Rockneby
Sportkrönika Peter Ahlén: KFF – lagbygget som krackelerar
Nybro: Undersköterska knäcker extra som rånare

Bostad

Sök fastigheter på Barometern.se

I Fastighetssök kan man söka efter gjorda fastighetsaffärer i Kalmar och Blekinge län. Det går att filtrera sin sökning efter vad det är för slags fastighet, när köpet är gjort, pris och taxeringsvärde. Läs mer

logga
Logga
Bilen
Toyota Hilux D-cab 2,5 SR+ 4WD -11
Svart-met 350 mil 297.500 kr (238.000 ex moms)
Logga
Bilen
Citroën C4 Picasso Grand VTi120 7 sitsig -10
Gråmet. 2.650 mil 159.000 kr
Logga
Bilen
Volvo XC70 II D3 Summum -11
Svart 7.900 mil 289.000 kr
Logga
Bilen
Volvo V70 2,4D Active Edition -07
Willow grön metallic 11.473 mil 134.900 kr
Logga
Bilen
Citroën Xsara Picasso 1,6i Exclusive -07
Sandmet. 6.800 mil 89.000 kr

Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
Kvalificerad Redovisningsekonom
BEVI söker Kvalificerad Redovisningsekonom
Arrow LÄS MER
VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
Kvalitetschef samt produktionsingenjör
Dupont Powder Coatings söker kvalitetschef samt produktionsingenjör. Placering Västervik.
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
Enhetschef
Kulturparken Småland söker Enhetschef till reception/butik/konferens
Arrow LÄS MER
Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Produktionsledare
Smurfit Kappa Sverige AB söker produktionsledare. Placering Nybro.
Arrow LÄS MER
Bovärd
Kuststaden Fastigheter AB söker bovärd. Placering Oskarshamn.
Arrow LÄS MER
EU-coach
Regionförbundet i Kalmar län söker EU-coach.
Arrow LÄS MER
Säljare till dagligvaruhandeln
Axellus Sverige AB söker säljare till dagligvaruhandeln. Distrikt, del av Småland inklusive Öland.
Arrow LÄS MER
Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Projektledare
Hansa Bygg AB söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Ledarskribent
Barometern - OT söker Ledarskribent till Kalmar
Arrow LÄS MER
Lackerare
Bilkompani Kalmar söker Lackerare i Kalmar
Arrow LÄS MER
Förarprövare
Växjö Fria Fordonsgymnasium söker förarprövare. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER
Kalkylator/Konstruktör/Arbetsledare
LR-Installation söker Kalkylator VS, Kalkylator EL, Konstruktör VS, Arbetsledare7Säljare tvätt-storkök, Arbetsledare/Säljare VS i Kalmar
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (39 ST.)
Arrow ANNONSERA