Populistiskt förslag mot huliganism

Ledare 2012-06-29 | Uppdaterad 2012-06-29

Den nationelle samordnaren mot idrottsrelaterat våld, förre rikspolischefen och landshövdingen Björn Eriksson, avfärdar riksdagens förslag om anmälningsplikt för huliganer på matchdagar.

Förslaget, som gick ut på att kända bråkstakar skulle vara tvungna att under matchdagar anmäla sig på en polisstation långt från matcharenan, är oproportionerligt och ineffektivt, menar Eriksson.
–Om det bor en huligan på Råsundavägen med småbarnsansvar, ska man då tvinga vederbörande 80 gånger om året att bege sig till Södertälje eller någon annanstans för att anmäla sig. Det blir oproportionerligt. Det är mycket bättre att förbjuda vederbörande att överhuvudtaget komma in på arenan, säger han till Sveriges Radio.

Svenska Fotbollförbundet, som tidigare stött riksdagens förslag backar nu och går på Erikssons linje. Att Fotbollförbundet byter fot i denna fråga är glädjande, förhoppningsvis tyder det på en kursändring sedan Karl-Erik Nilsson tog över efter mångårige ordföranden Lars-Åke Lagrell. Tidigare präglades förbundets hållning gentemot supportrar av en oförsonlighet som stundtals tog sig smått bisarra uttryck, som när man började döma ut böter till klubbar för att åskådare på läktaren skanderat ”domarjävel”.

Förslaget om anmälningsplikt är ett tydligt exempel på den populism som ofta präglar politikens försök att komma till rätta med det idrottsrelaterade våldet. Visst finns det problem på de svenska läktarna, men de är betydligt mindre än vad den massmediala bilden ger vid handen. De allra flesta går emellertid utmärkt att komma till rätta med under rådande lagstiftning. Det är nämligen inte så, hur uppskruvat tonläget än blir när dessa frågor debatteras, att ett brott blir värre bara för att det begås i anslutning till ett idrottsevenemang.

Polisens senaste grepp, att fakturera klubbarna för polisinsatserna i samband med idrottsevenemang, är inte bara godtyckligt utan också kontraproduktivt. Polisen borde hjälpa och stötta klubbarna istället för att ta resurser från deras säkerhetsarbete.

Lars Anders Johansson



Läsarkommentarer på Barometern.se

På Barometern.se är det möjligt att kommentera nästan alla artiklar. Dock tar vi bort möjligheten att kommentera artiklar med rättsrelaterat innehåll, till exempel domar och åtal. Vi hade den möjligheten tidigare, men fick då mängder med kommentarer med innehåll som vi inte kunde publicera.

För att kunna kommentera måste du ha ett användarkonto hos Disqus, vars verktyg för kommentarer används på Barometern.se. På tider då Barometerns webbredaktion inte är bemannad går det inte att kommentera artiklar på Barometern.se

Barometern.se tillämpar eftermoderering av läsarkommentarerna. Det innebär att den som skriver en kommentar får den publicerad i det närmaste omedelbart, men att kommentaren senare kan komma att modereras bort om den inte lever upp till riktlinjerna för läsarkommentarer på Barometern.se.

Det innebär också att vid publiceringen är det den som skrivit kommentaren som är juridiskt ansvarig för dess innehåll och därmed kan bli anmäld för exempelvis förtal. Efter modereringen är det ansvarig utgivare på Barometern som bär det juridiska ansvaret.

Läsarkommentarer - riktlinjer

Vi har högt i tak.

Vi har en tillåtande grundinställning.

Vi vill att användarna ska komma till tals.

Men

Vi tillåter inte läsarkommentarer i samband med rättsrelaterade artiklar.

Vi publicerar inte läsarkommentarer där någon anklagas för brottslighet.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara osanningar.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara faktafel.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med synpunkter eller åsikter som inte är relevanta för den diskuterade artikeln.

Vi publicerar inte läsarkommentarer om etnisk grupp, kön, sexuell läggning, politisk tillhörighet, yrke eller religion om det saknar betydelse i sammanhanget

Vi tillåter kritik mot personers handlingar och beslut. Etiska spelregler gäller.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppgifter som vi av etiska skäl undvikit att publicera i den diskuterade artikeln.

Vi kan publicera länkar till andra webbplatser, men de ska vara relevanta för den diskuterade artikeln.

Vi rättar inte grammatiska fel, stavningsfel, meningsbyggnadsfel mm i läsarkommentarerna.

Disqus

Huvudnyheter just nu

Folkets park blir bostäder

Kalmar [Uppdaterad i går 17:39]

Två potentiella köpare till Folkets Park har nu sållats ut. Det blir bostäder i parken, om LW Fastigheter och Skanska får bestämma. Läs mer

 

Framtiden för Folkets park

Vill du se bostäder vid Folkets park?

Visa resultat




Osäkert midsommarväder

"Över Öland och Gotland ser det mest lovande ut"

TT inrikes [Uppdaterad 2013-06-18]

Dra till Öland, Norrland eller Gotland. Där väntas mest sol. Läs mer

 

Midsommar

Vad är din favorit på midsommarbordet?

Visa resultat




Ledare

Politisk chefredaktör Martin Tunström och ledarskribent Daniel Braw.

Ledare

Politisk chefredaktör Martin Tunström och ledarskribent Daniel Braw.


Senaste nytt lokalt

Mest läst just nu på Barometern.se


Nyheter

Skicka in ditt tips och dina bilder

Klicka här för att lämna tips/bild!

Senaste blogginläggen

Nyheter

Facebook


Län

Här går larmen i länet

Hörde eller såg du räddningstjänsten fara i väg med ilfart? Här kan du se var utryckningsfordonen är på väg.

Taggade.se

En späckad tävlingskalender, reportage och resultat från olika lopp. Nu lanserar Barometern-OT en helt ny sajt för tävling och träning med fullt fokus på det som händer i sydostregionen.

Senaste nytt från TT

logga
Logga
Bilen
Citroën C5 HDi 160 Tourer Nordic Edition -13
Vit 2 mil 259.900 kr
Logga
Bilen
Peugeot 207 CC 1,6 VTI -10
Vit 2.800 mil 139.000 kr
Logga
Bilen
Honda Jazz -12
Silver 3.000 mil 124.000 kr
Logga
Bilen
Lexus LS 400 V8 4D SEDAN -99
Brunmet 17.200 mil 69.000 kr

Löneadministratör/Receptionist
Electra Sweden AB söker löneadministratör/receptionist. Placering Kalmar.
Arrow LÄS MER
Verksamhetsutvecklare
MLResurs AB söker en verksamhetsutvecklare för miljö och arbetsmiljöfrågor.
Arrow LÄS MER
Logistikchef
Electra Sweden AB söker logistikchef. Placering Kalmar.
Arrow LÄS MER
Konstruktör samt automationstekniker
Xylem Water Solutions söker konstruktör samt automationstekniker. Placering Emmaboda.
Arrow LÄS MER
Personlig assistent
Assistans i Balans i Sverige AB söker personlig assistent. Placering Mönsterås.
Arrow LÄS MER
VD
Kalmar Hamn AB söker VD.
Arrow LÄS MER
Bilmekaniker
JL Bilar i Kalmar AB söker bilmekaniker.
Arrow LÄS MER
Researcher
Högström & Co förstärker i Växjö.
Arrow LÄS MER
Inköpare
Södra söker inköpare. Placering Mörrum.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (32 ST.)
Arrow ANNONSERA