Lyssna, fredag; Per Dahl

Retrogardism – en strömning i tiden

Lyssna! 2009-05-22 | Uppdaterad 2009-05-25

Det nya Kalmar måste vara ett uttryck för vår samtid! När organisationer bjuder in arkitekter hörs repliken ganska ofta efter frågor om försiktiga frågor om höghus och en stadsprofil präglad av slott och domkyrka.

Bloggen Nya Baylon

LJUDKLIPP

LäS MER

LÄNKAR

Vi kan inte leva i ett museum, utan måste utvecklas genuint, efter vår egen tids formspråk, fortsätter den besökande tjänstemannen med sina kmonstnärligt/akademiska meriter, och den inbjudna menigheten nickar meningsfyllt. Vem vill framstå som Åsa-Nisses hötorgsvederlike i en stadsdiskussion?

För alla dem som då nickar mer av eftergivenhet än av övertygelse är Axess senaste nummer om klassisk arkitektur en lisa att läsa. Allt är ju vår samtid konstaterar redaktörerna; Jakriborgs mänskliga skala och modulerade gatumiljö med mecdeltida mönster lika mycket som Turning Torso. Har inte modernismen förvandlats till ett makthavarnas rutinmässiga slötänkande, ungefär som klassiciemen i början av 1800-talet?

Tidskriften och Axess webb-TV har tidigare fört oss in i diskussiion om modernt figurativt måleri som tar de gamla akademiteknikerna i anspråk. Är det sköna skamligt, är frågan. Blir något finare av att sakna rim, meter eller begriplig bild?

I dag intervjuar Barometern-OT en aktiv i denna rörelse, nämligen den västsvenske redaktören Carl Forsberg, av av krafterna bakom tidskriften Aorta, och nu även utgivare av bloggen Nya Babylon.

För några år sedan, konstaterar han, kom den gruppering han verkade i att kallas ”retrogardister” och hade en tydlig karaktär av protestgrupp: i protest mot kulturklimat och kultursidor. I dag är de många aktiva mer sysselsatta med de egna alternativen inom konsten, litteraturen och en del också inom arkitekturen. Hur finner man friska och fungerande konstyttringar som bärs fram av den fond av tekniskt och kulturellt kunnande som vår kultur- och konsttradition har burit med sig?

Den som lyssnar till honom inser också snabbt att mycket av det klassiska lever vidare under annat namn i dagens kulturliv. Möjligen inte i det där konstnären själv vill framstå som nydanandets centrum. Men vad är en protestsång utan meter som göfr att människor kan sjunga med?

Nu ska vi alltså bygga nya stadsdelar i Kalmar. De nyskapelser vi sett – särskilt då Varvsholmen – har blivit ganska traditionella och inte särskilt anmärkningsvärda modernistiska yttringar: stål, plåt, glas, vita väggar i en stil som lika gärna kunde finnas i Auckland som i Luleå, men som hamnat just här.

Hur vore det om ansvariga kommunala valda gjorde en studieresa till någon av de byar och orter där nyurbanism och tradtionella byggstilar fått slå igenom? Många som bor i Kalmar skulle i alla fall bli tacksamma över att likhetstecknet mellan ”samtid” och ”höghus” suddades ut.

Modernism är för mig gracil tjugotalsfunktionalism eller varför inte Hårlemans sköna lagerlängor från sent 1700-tal i Karlskrona. Proportion och funktion ingår en organisk förening med sparsmakad skönhet i mänsklig skala. Om något är passé i dag är det väl uppriktigt sagt sådana knasyttringar som Malmös Turning Torso?



Kommentar, torsdag Ny grön näring

Ledare [Uppdaterad i går 17:26]

Centerpartisten och riksdagskandidaten Johan Hedin... Läs mer


.

Ledare [Uppdaterad 2008-04-09]

Här under finner du ledarredaktionens bakgrunder och kolumner. De fristående kolumnisterna finner du i sektionen här bredvid.


.

Ledare [Uppdaterad 2008-02-17]

Undertecknade brev till ledarsidan publiceras med en gång här nedanför och snarast möjligt i den tryckta versionen av Oskarshamns-Tidningen och Barometern.
Observera att de ska vända sig till läsarna, och med utgångspunkt från något som publicerats i tidningen.
Av utrymmesskäl kan inte följdsvar på tidigare brev tas in. Dessa hänvisas till insändarsidan.
Pol red


Huvudnyheter just nu

Följ matchen! Hör snacket!

Kalmar FF [Uppdaterad i går 15:59]

Avspark lördag 16.00. Allsvensk premiär på Barometern.se
• Liverapportering
• Webb-tv - #8
• Kommentarer
• All statistik
• Bloggar - Henrik Rydström och 90 röda minuter

 

Allsvenskan 2010

Hur går det för Kalmar FF i allsvenskan 2010?

Visa resultat




Lyssna!

Läs och lyssna

Du kan lyssna även utan uppkoppling. De flesta ljudintervjuerna finns även som lyssningsbara pdf-dokument: ledarsidans veckobrev. De utkommer under fredageftermiddagar eller lördagar och innehåller veckans opinionsmaterial.
Vill du få breven, så kontakta Per Dahl på per.dahl@barometern.se


RSS

Bevaka genom rss!

Du kan lägga in bevakning av bevakning Barometern-OT:s opinionsmaterial direkt i din rss-läsare. Observera ännu vissa ej publicerade texter också fångas upp. Kontrollera vid tveksamhet mot själva webbsidan.

Använd följande adresser

Sporten

Rydström svarar på era frågor

Nu har bloggen 90 röda minuter sammanställt svaren på de frågor som ni mejlade in till Henrik Rydström.

Senaste nytt lokalt

Tjänstgörande webbredaktör

Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.

Emma Lind
emma.lind@barometern.se
Telefon: 0480-592 48


Nyheter

Bara i Barometern i dag!

• Kalmar: Bättre drag i Drag
• Kultur och nöje: Lotta Nyberg vill inte se Anna Anka
• Öland: Färjestaden poppis redan under stenåldern

Kalmar

Vi letar efter samlare!

Känner du någon som samlar på något? Det kan vara allt mellan himmel och jord. Hör av dig till oss på 0480- 592 80 eller skicka ett mejl till nyhetschefen@barometern.se.

Mest läst just nu på Barometern.se


Guldklimpar

Guldklimparna

Här finns bilder på de nyfödda barnen i Kalmar län.

Nöje & Kultur

Håll koll på TV-programmen

Här kan du se de senaste TV-tablåerna för alla kanaler!

Mediespelaren

Missa inte mediebiblioteket

Barometern.se satsar på multimedia. Här hittar du bildspel, ljudklipp och vårt samlade utbud av webb-tv.

Nyheter

Heta debatter på Barometern.se

Flera artiklar på Barometern.se har fått läsarna att reagera. Här pågår de hetaste diskussionerna just nu:

reklam
logga
Logga
Bilen
Toyota Prius HSD Business -06
Svart 9.400 mil 149.000 kr
Logga
Bilen
Volvo S60 2,4 170 Business -03
Polarvit 17.047 mil 84.000 kr
Logga
Bilen
Peugeot 307 XS 2,0 Hgv -04
Blåmet 9.500 mil 84.000 kr
Logga
Bilen
Saab 9-5 Linear SC 2.0t Biopower -06
Chilli red 2.000 mil 159.900 kr

El- och automationsingenjör samt kärnkraftsingenjör
ÅF Engineering AB söker el- och automationsingenjör samt kärnkraftsingenjör. Placering Kalmar och Oskarshamn.
Arrow LÄS MER
Operatörer
Södra Cell Mönsterås söker operatörer.
Arrow LÄS MER
Konstruktör
Läckeby Water Group söker konstruktör.
Arrow LÄS MER
Medarbetare till informationsavdelningen
Södra Skogsägarna Ekonomisk förening söker medarbetare till informationsavdelningen. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Projektledare IS/IT
Södra Skogsägarna Ekonomisk förening söker projektledare IS/IT. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Säljare
Eniro Sverige AB söker säljare. Placering Kalmar.
Arrow LÄS MER
Kundlogistikansvarig
Södra Cell International AB söker kundlogistikansvarig (Europa).
Arrow LÄS MER
Bilförsäljare/Bilmarknadsassistent
Strömberg Bil AB söker bilförsäljare/bilmarknadsassistent. Placering Kalmar.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (25 ST.)
Arrow ANNONSERA