Kontakt: 0480-591 00 kundcenter@barometern.se
Nyhetstips: 0480-180 18 tips@barometern.se
torsdag 24 maj 2012
Lyssna! 2008-11-25 | Uppdaterad 2009-01-26
Det är faktiskt underligt att han alls har tid att vara i Kalmar, tänker jag, när jag samtalar med Magnus Kolsjö, politiskt sakkunnig hos finansmarknadsminister Mats Odell.
Odell har växt till något av denna regerings tysta ankare, med tunga företagsförsäljningar, finanskrishantering och uppröjning i statlig byråkrati som sina centrala uppgifter.
Dem sköter han med den äran. Ett sådant fält som förvaltningspolitik, har med honom och gruppen runt honom väckts ur sin sömn och blivit ett regeringens paradnummer. Förvaltningspolitik? Ja, att se till att statliga myndigheter och verk leds på bästa sätt och att de ämbetsmän som befolkar dem sköter sina jobb. Här har vi settt en rad reformer och förenklingar, som inte minst gör tydligt vem som har ansvaret och i vilken hand. (För dem som inte gjort värnplikten meddelas här svaret på den indirekta frågan, nämligen chefen, och i första hand…)
Magnus Kolsjö nämner i intervjun att delar av finansdepartementet i dag jobbar tvåskift för att få fram lagtexter om finanskrisens hantering. Även här arbetar Odell effektivt, och undviker de något kantiga uttalanden om bland annat banker som departementschefen ibland strör omkring sig.
Att verka utan att synas tycks alltså även vada Odells motto. Vi får hoppas att han byter till ett nytt i god tid före valet 2010. Det skulle gynna såväl honom själv som regeringen i stort!
Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.
Jesper Ericson
jesper.ericson@barometern.se
Telefon: 0480-592 24











LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (39 ST.)
ANNONSERA