På plats i Loftahammar, onsdag

Med respekt för människors integritet och val

Lyssna! 2008-08-14 | Uppdaterad 2009-01-26

Det sägs att bra politiker ska ha tur med vädret – solen sken alltid på Gösta Bohmans Sundskär när journalisterna kom ut. Även i det avseendet är Filippa Reinfeldt en bra politiker. Regnet över Loftahammar på onsdagskvällen väntade tills hon talat färdigt; så snart lottdragningen tog vid öste det ned.


Den som är landstingspolitiker får möta människor på nära håll. De omges på alla sidor av åhörare som vill berätta om det förmynderi de själva råkat ut för i vårdkontakter. Filippa Reinfeldt förmår peka på de politiska orsakerna och vad som ska göras.

LJUDKLIPP

Desto större trängsel blev det runt Stockholms sjukvårdslandstingsråd. I Loftahammar finns ganska många sommarstockholmare, och även Norrköpings- och Linköpingsbor hade åkt ned till kusten för att höra henne. De moderata sommarmöten som nu firar tjugofemgångsjubileum måste vara bland länets mest välbesökta moderatarrangemang.

De får möta en synnerligen drivkraftig politiker med människors valfrihet som grundläggande engagemang. Det har Filippa Reinfeldt alltid haft. För tjugo år sedan drev hon de boendes intresse i en stor HSB-förening. Varför skulle så dyra avgifter och pålägg tas ut till HSB centralt? Ingen i föreningen i Alvik hade ju den bittersta nytta av dem. Sedan dess har arenorna växlat och vuxit. Men ingen har kunnat betvivla hennes glöd och kraft.

I dag ansvarar hon för sjukvårdspolitikens vardag i Sveriges största landsting. Omgivningen kan säga att den tekniska grunden till de valfrihets- och vårdvalsreformer hon genomför har utformats annanstans, exempelvis i Nacka söder om Stockholm. Men att bygga upp administrativt tekniska lösningar är en sak – obs en viktig sådan – att sedan se till att de också förverkligas och möter gensvar i politik och landstingsapparat är en annan. Här är Filippa Reinfeldt expert, det hör var och en som lyssnar till henne. Det sägs att Mona Sahlin är god retoriker som förmår förklara och mobilisera. Frågan är om hon inte har sin överman i Stockholms sjukvårdslandstingsråd.

Hur ska den ta sig an uppgiften som får politiskt ansvar för vård på 38 miljarder om året, fördelat på allt från ett stort universitetssjukhus ned till små läkarmottagningar och distriktssköterskor? En sak är klar, man måste vara tydlig, kunna sätta dagordningen, hålla sig till den och få andra att respektera den.

Den tydligheten har Filippa Reinfeldt: hennes dagordning går ut på att ge de enskilda människorna och familjerna rätten och möjligheten att välja själva. Vilken läkare, sjuksköterska eller mottagning de vill anlita, vad de själva anser viktigt i sina vårdkontakter. Kvalitet för den ene är kanske kort väntetid, men för den andre rätten att besöka just en doktor men inte en annan, konstaterar hon. Då är det faktiskt de som behöver vården som ska kunna välja, inte politiker och administratörer. Deras sak är att ordna pengarna och se till att all vård svarar mot goda grundkrav.

Här märker den som intervjuar henne utslaget av en fast monterad idékompass. Människor i frivillig samverkan kan skapa goda samhällslösningar och ett gott samhälle. Får läkare och patienter samverka hamnar inte alla mottagningar på Öfre Östermalm i Stockholm, i Mockebo i Oskarshamn eller kring Kalmarsundsparken i Kalmar. Samhällsservice fungerar bättre fört alla utan planekonomi, här som överallt annanstans. Vi vanliga människor kan ta ansvar, och det fungerar när vi gör det.

Sedan märker åhöraren att hon också lever i en tungrodd vardag av ”modeller”, ”system”, ”finansieringsalternativ” och ”budgetteknik” – få politiker kan väl fly undan detta. Men det tekniska förvaltande är och förbli för henne det underordnade.

Filippa Reinfeldt är själv mycket noga med att framhålla de goda exempel andra landstings moderater skapar, exempelvis i Halland. Men jag kan inte undgå att önska att hon hade några syskon som kunde skapa moderat mobilisering i fler landsting. För i Stockholm har de haft tur med personvalen.



Huvudnyheter just nu

Kalmar har snyggaste hamnkontoret

Kalmar [Uppdaterad i dag 16:03]

Hamnkontoret i Kalmar är Sveriges snyggaste. Läs mer

 

Snyggaste hamnkontoret?

Vad tycker du om hamnkontoret i Kalmar?

Visa resultat




Lyssna!

Läs och lyssna

Du kan lyssna även utan uppkoppling. De flesta ljudintervjuerna finns även som lyssningsbara pdf-dokument: ledarsidans veckobrev. De utkommer under fredageftermiddagar eller lördagar och innehåller veckans opinionsmaterial.
Vill du få breven, så kontakta Per Dahl på per.dahl@barometern.se


Ledarsidan

Politisk redaktör: Ulf Wickbom, 0480- 592 12

Epost: opinion@barometern.se

. .


Senaste nytt lokalt

Blogg

Polis fick hjälpa tjuv komma loss

Är det rätt av polisen att fota och publicera en bild på en tjuv som har fastnat i ett staket?

Tjänstgörande webbredaktör

Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.

Jesper Ericson
jesper.ericson@barometern.se
Telefon: 0480-592 24


Blogg

Föreningsmänniskor som Bitte växer inte på träd

"Träffade Bitte Börjesson i den lokala mataffären tidigare i dag och Glömminges starka kvinna gick och bar på en korg med diverse artiklar."

Senaste blogginläggen

Mest läst just nu på Barometern.se


Nyheter

Bara i papperstidningen i dag!

Kalmar: Barometerns husvagns-team på plats i Rockneby
Sportkrönika Peter Ahlén: KFF – lagbygget som krackelerar
Nybro: Undersköterska knäcker extra som rånare

Bostad

Sök fastigheter på Barometern.se

I Fastighetssök kan man söka efter gjorda fastighetsaffärer i Kalmar och Blekinge län. Det går att filtrera sin sökning efter vad det är för slags fastighet, när köpet är gjort, pris och taxeringsvärde. Läs mer

logga
Logga
Bilen
Toyota Hilux D-cab 2,5 SR+ 4WD -11
Svart-met 350 mil 297.500 kr (238.000 ex moms)
Logga
Bilen
Citroën C4 Picasso Grand VTi120 7 sitsig -10
Gråmet. 2.650 mil 159.000 kr
Logga
Bilen
Volvo XC70 II D3 Summum -11
Svart 7.900 mil 289.000 kr
Logga
Bilen
Volvo V70 2,4D Active Edition -07
Willow grön metallic 11.473 mil 134.900 kr
Logga
Bilen
Citroën Xsara Picasso 1,6i Exclusive -07
Sandmet. 6.800 mil 89.000 kr

Produktionsledare
Smurfit Kappa Sverige AB söker produktionsledare. Placering Nybro.
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
Bovärd
Kuststaden Fastigheter AB söker bovärd. Placering Oskarshamn.
Arrow LÄS MER
Kvalitetschef samt produktionsingenjör
Dupont Powder Coatings söker kvalitetschef samt produktionsingenjör. Placering Västervik.
Arrow LÄS MER
Kalkylator/Konstruktör/Arbetsledare
LR-Installation söker Kalkylator VS, Kalkylator EL, Konstruktör VS, Arbetsledare7Säljare tvätt-storkök, Arbetsledare/Säljare VS i Kalmar
Arrow LÄS MER
Förarprövare
Växjö Fria Fordonsgymnasium söker förarprövare. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER
Enhetschef
Kulturparken Småland söker Enhetschef till reception/butik/konferens
Arrow LÄS MER
Ledarskribent
Barometern - OT söker Ledarskribent till Kalmar
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
Projektledare
Hansa Bygg AB söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
Säljare till dagligvaruhandeln
Axellus Sverige AB söker säljare till dagligvaruhandeln. Distrikt, del av Småland inklusive Öland.
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
Kvalificerad Redovisningsekonom
BEVI söker Kvalificerad Redovisningsekonom
Arrow LÄS MER
Lackerare
Bilkompani Kalmar söker Lackerare i Kalmar
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
EU-coach
Regionförbundet i Kalmar län söker EU-coach.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (39 ST.)
Arrow ANNONSERA