Kontakt: 0480-591 00 kundcenter@barometern.se
Nyhetstips: 0480-180 18 tips@barometern.se
torsdag 24 maj 2012
Lyssna! 2009-04-07 | Uppdaterad 2009-05-08
– Jag är så glad över att kunna hjälpa unga tjejer. Orden är sjuksköterskan Gunilla Gomérs; hon har just blivit ny ordförande för organisationen Ja till livet. Jag når henne på telefon någon vecka efter valet, och möter en glad aktivist som genomgående betonar hjälp, stöd och positiva åtgärder.
– Men attityden gentemot unga måste förändras. Även den som är ung måste känna att man kan bli förälder även om man inte har fast jobb. Alla tjejer som vill behålla sitt barn måste ha den möjligheten. Gunilla Gomér är särskilt kritisk till dagens socialförsäkringssystem, som tyst tar för givet att föregivet svaga inte ska behålla barnen. Det är inte gjort för unga mammors behov. Samma budskap förmedlas indirekt också av andra sociala institutioner för unga, konstaterar Gomér. En abort är inte alls ett problemfritt ingrepp, fortsätter hon.
– Den information som ger i dag är ganska ensidig. Det måste ses som normalt och positivt att välja att föda sitt barn.
I dag utförs omkring 37 000 aborter varje år. Sedan 1975 har en miljon aborter utförts i Sverige, poängterar Gunilla Gomér, och jämför med debatten om döda i trafiken: de talen pendlar runt 400 och 500 per år.
– Varför skulle vi inte kunna ha en nollvision också när det gäller barn, frågar hon.
Den nya ordföranden för Ja till livet är mån om att betona att organisationens opinionsbildning i dag sker på bred front. Inte minst viktig är upplysning om könssjukdomar, en annan gränsyta är diskussion om ökade möjligheter till adoption. I dag innebär de flesta adoptioner att barnen kommer till Sverige från utlandet och därmed blir köerna långa. Hon undrar varför adoptionen så sällan ses som en möjlighet även här hemma. Det finns ju familjer som inget hellre vill än att få bli föräldrar till ett barn, poängterar hon.
Hur kom då Gunilla Gomér in på arbetet i Ja till livet?
– Jag började som sjuksköterska och ville utbilda mig till barnmorska. Men så fick jag i uppgift under själva utbildningen att assistera vid en sen abort. Fostret var 22 veckor gammalt och levde när ingreppet var utfört. Då beslöt jag mig för att aldrig mer vara med om något sådant.
Gunilla Gomérs berättelse påminner oss om att det ofta inte är läkarna som möter samvetskonflikten i dagens sjukvård. De kan oftast välja andra uppgifter eller finna informella vägar att undvika det de inte är beredda till. För de vårdanställda som inte är läkare är friheten i dag så mycket mindre.
Vad har då den nya ordföranden för Ja till livet för mål nu när hon trätt till?
– Varje barn som får se ljuset som annars kanske inte hade fått göra detta eftersom mamman kanske hade fått välja en abort, det är ett mål. Om det så bara är ett enda barn är insatsen värd det.
Det räcker med att se "Unga mödrar" på Kanal 5 för att inse att det är en befängd idé att förmå tonårsmödrar att välja att föda sina barn i högre utsträckning. Vad tjänar samhället på att oönskade barn kommer till världen? Alla ni som värnar kärnfamiljen, gäller inte det dessa barn också?
Naturligtvis ska abort användas som sista utväg och inte som preventivmedel, men att jämföra trafikens nollvision med en nollvision när det gäller aborter är absurdt!
Hejsan.. otroligt bra artikel och tack att någon äntligen öppnar munnen och säger något.. jag är 18 år och valde att behålla mitt barn när jag som 17 åring blev gravid. pappan lämnade mig och jag uppfostrar just nu min underbara son Romario på 4 månader med min nya pojkvän. Det är inte omöjligt bara för man är ung glöm inte det:)
Någon som vet någon organisation som hjälper till med ekonomiskt stöd för unga mammor? Har hamnat i rejäl ekonomisk kris och soc hjälper inte spec mycket:8
är man tillräckligt vuxen för att skaffa barn så är man också tillräckligt vuxen för att stå för deras försörjning,samhället ska inte stå för den kostnaden.Väx upp och ta ert ansvar!
Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.
Jesper Ericson
jesper.ericson@barometern.se
Telefon: 0480-592 24











LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (39 ST.)
ANNONSERA