Torsdag, Johan Sundeen om högskola och mognad

En återupplivad bildningstanke

Lyssna! 2008-11-13 | Uppdaterad 2009-08-11

Varför läser man vid en högskola? Det givna svenska svaret är att ta examen och nå det yrke man är intresserad av. Den högskolerektor som började tala om att ge studenter grund för moralisk mognad och hjälp till en avklarnad bild av det egna jaget i sitt omgivande samhälle skulle nog få många att höja på ögonbrynen.


Högskolan på Gotland deklarerar vad den vill

LJUDKLIPP

LÄNKAR

Den svenska ämbetsmannautbildningstanken är stark. Från gångna tiders förberedelse till prästkallet till dagens yrkesinriktningar mot media, turism och gastronomi. (Därmed inte sagt att mognaden uteblev efter de myckna bokliga studierna.)

Men i resonemangen om vad studier är till för har den här antydda synen sitt fäste i den anglosachsiska världen. ”Liberal education” är ett begrepp, och studenterna förväntas ofta har ett långt närmare förhållande till sina lärare – tutors – än vad som gäller här hemma. Vilka ämnen läser de? Ofta har de föga samband med kommande yrke. Den klassiska passagen handlar om studenten som läste gammalgrekiska i Oxford och sedan åkte ut och byggde broar i Afrika.

I USA har allmänt utvecklande studier av detta slag ofta lagts som förberedande år. Först går studenten genom ett liberal arts programme, därefter fortsätter han eller hon till säg Harvard Law School eller Kennedy School of Government, som ger de nu bildade studenterna deras professionella kunnande.

I Sverige annonserar nu en högskola att dess utbildningar ska präglas av ”liberal education”, nämligen den på Gotland. Fil dr Johan Sundeen, tidigare redaktör här vid Barometern-OT, nu idéhistoriker från Lund knuten till Högskolan i Borås ger i ett inlägget på ledarsidans perspektiv på den satsning som Sveriges minsta och mest ifrågasatta regionhögskola nu gör. Inlägget är fem minuter långt att lyssna till.

Blir en student som kan hänvisa till en period av mognad och eftertanke mer anställningsbar än en som visar intyg på praktik och företagskontakt? Det är naturligtvis den stora frågan för högskoleledningen i Visbys Almedalskvarter. Dels är det ju inte helt lätt att visa att det som råkar stå på ett papper eller en kursplan satt några märkbara spår. Dels är det lätt att tänka sig en blivande arbetsgivare som är ganska ointresserad av mänsklig balans och hellre ser att nykomlingen kan sälja intensivt, räkna rätt i bokföringen eller programmera datorn effektivt.

De själsliga egenskaper som en liberal education-period ger kan visserligen ofta prövas i yrkeslivet, men de anses kanske viktiga för arbetsgivaren först på högre nivåer i hierarkin, där beslutsfattandet börjar påverka organisationen som helhet. Lättare att få respons har kanske begreppet i förvaltningsmiljöer där rester av gångna tiders ämbetsmannaideal lever kvar. Syftet med verksamheten här är ju mer sällan resultatorienterat. En domstol ska avgöra fall, inte förklara så många som möjligt skyldiga på så kort tid som möjligt. En myndighet ska tillämpa lagar med oväld, inte frestas att ligga på regelgränser för att få god statistik.

Organisationskultur, företagssjäl, anda, ”det sitter i väggarna”. Här kommer tankar om ”liberal education” verkligen till sin rätt. Skulle kanske Carnegie ha klarat sig om des styrelse i tid hade besinnat sig? Vi behöver den mognad som ”liberal education” står för innerligt väl. Sedan gäller det bara att få dem som makten haver att inse detta.



Huvudnyheter just nu

Kalmar har snyggaste hamnkontoret

Kalmar [Uppdaterad i dag 16:03]

Hamnkontoret i Kalmar är Sveriges snyggaste. Läs mer

 

Snyggaste hamnkontoret?

Vad tycker du om hamnkontoret i Kalmar?

Visa resultat




Lyssna!

Läs och lyssna

Du kan lyssna även utan uppkoppling. De flesta ljudintervjuerna finns även som lyssningsbara pdf-dokument: ledarsidans veckobrev. De utkommer under fredageftermiddagar eller lördagar och innehåller veckans opinionsmaterial.
Vill du få breven, så kontakta Per Dahl på per.dahl@barometern.se


Ledarsidan

Politisk redaktör: Ulf Wickbom, 0480- 592 12

Epost: opinion@barometern.se

. .


Senaste nytt lokalt

Blogg

Polis fick hjälpa tjuv komma loss

Är det rätt av polisen att fota och publicera en bild på en tjuv som har fastnat i ett staket?

Tjänstgörande webbredaktör

Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.

Jesper Ericson
jesper.ericson@barometern.se
Telefon: 0480-592 24


Blogg

Föreningsmänniskor som Bitte växer inte på träd

"Träffade Bitte Börjesson i den lokala mataffären tidigare i dag och Glömminges starka kvinna gick och bar på en korg med diverse artiklar."

Senaste blogginläggen

Mest läst just nu på Barometern.se


Nyheter

Bara i papperstidningen i dag!

Kalmar: Barometerns husvagns-team på plats i Rockneby
Sportkrönika Peter Ahlén: KFF – lagbygget som krackelerar
Nybro: Undersköterska knäcker extra som rånare

Bostad

Sök fastigheter på Barometern.se

I Fastighetssök kan man söka efter gjorda fastighetsaffärer i Kalmar och Blekinge län. Det går att filtrera sin sökning efter vad det är för slags fastighet, när köpet är gjort, pris och taxeringsvärde. Läs mer

logga
Logga
Bilen
Toyota Hilux D-cab 2,5 SR+ 4WD -11
Svart-met 350 mil 297.500 kr (238.000 ex moms)
Logga
Bilen
Citroën C4 Picasso Grand VTi120 7 sitsig -10
Gråmet. 2.650 mil 159.000 kr
Logga
Bilen
Volvo XC70 II D3 Summum -11
Svart 7.900 mil 289.000 kr
Logga
Bilen
Volvo V70 2,4D Active Edition -07
Willow grön metallic 11.473 mil 134.900 kr
Logga
Bilen
Citroën Xsara Picasso 1,6i Exclusive -07
Sandmet. 6.800 mil 89.000 kr

Produktionsledare
Smurfit Kappa Sverige AB söker produktionsledare. Placering Nybro.
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
Bovärd
Kuststaden Fastigheter AB söker bovärd. Placering Oskarshamn.
Arrow LÄS MER
Kvalitetschef samt produktionsingenjör
Dupont Powder Coatings söker kvalitetschef samt produktionsingenjör. Placering Västervik.
Arrow LÄS MER
Kalkylator/Konstruktör/Arbetsledare
LR-Installation söker Kalkylator VS, Kalkylator EL, Konstruktör VS, Arbetsledare7Säljare tvätt-storkök, Arbetsledare/Säljare VS i Kalmar
Arrow LÄS MER
Förarprövare
Växjö Fria Fordonsgymnasium söker förarprövare. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER
Enhetschef
Kulturparken Småland söker Enhetschef till reception/butik/konferens
Arrow LÄS MER
Ledarskribent
Barometern - OT söker Ledarskribent till Kalmar
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
Projektledare
Hansa Bygg AB söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
Säljare till dagligvaruhandeln
Axellus Sverige AB söker säljare till dagligvaruhandeln. Distrikt, del av Småland inklusive Öland.
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
Kvalificerad Redovisningsekonom
BEVI söker Kvalificerad Redovisningsekonom
Arrow LÄS MER
Lackerare
Bilkompani Kalmar söker Lackerare i Kalmar
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
EU-coach
Regionförbundet i Kalmar län söker EU-coach.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (39 ST.)
Arrow ANNONSERA