På plats, Kalmar, måndag

Den porten i kuben leder till helvetet

Lyssna! 2009-08-03 | Uppdaterad 2009-08-03

Varför angav trettonåringen Pavel Mozorov sin far till kommunistpartiet? Pojken blev upphöjd till sovjethjälte och det är hans gärning devisen ”Lillebror ser dig” syftar på. Den svarta kuben i stadsbiblioteket i Kalmar är i sig oansenlig. Men dess dörröppning är en ingång till ett av jordens helveten. Här fanns inga vinnare, bara förlorare. Något år senare blev pojken avlivad av sina farbröder, som hämnd.

K G Jan Gustafson

FAKTA

Landin, Per, 2009, Dietrich Eckarts onda öga (230 s, inb, ISBN: 9173533058). Stockholm: Atlantis, 2009.

Brott mot mänskligheten under kommunistiska regimer (112 s, hft, isbn 978-91-977117-5-3). Stockholm: Forum för levande historia, 2008.

LJUDKLIPP

Till råga på allt visar sig historien om Mozorov troligtvis vara uppdiktad, så väl angivelsen som mordet. Inte av Sovjets fiender, utan av regimen själv. Intensiteten i helveteselden ökar, när beökaren inser att det påhittade var tänkt som hjältesaga och ideal, inte som varnande exempel. Som sådant hade det behövts – hur många tragedier av det slaget kan inte ha utspelats i terrorns och hungerns Sovjetukraina?

Informationsskrifterna runt kuben visar oss vad som hände i Sovjet, i Maos Kina och i Pol Pots Kambodja. En nyckel till händelseförloppen får jag i essäsamlingen Dietrich Eckharts onda öga, skriven av Per Landin och utkommen i våras. Landin behandlar visserligen inte Sovjet eller Kina utan tjugotalets Tyskland, men sättet att tänka är gemensamt. Tyvärr gör han det så inkännande att vi läsare har svårt att känna någon rågång mellan skildrare och skildrade. Den hade behövts.

De miljöer Landin för oss in i har kallats ”radikalkonservativa”. De befolkades av människor som förkastade det dekadent borgerliga, de tomma traditionerna, som ville se samhället börja på nytt. Bort med all uttjänt slagg, ge rum för kraft, samling och vilja.

Den som tar del av de tankevärldar Landin skildrar märker snabbt en sak: förtroendet för den vanliga människans förmåga saknas fullkomligt hos dessa intellektuella. De må luta åt höger eller mot vänster, ja åt båda hållen växelvis. Men tanken att samhällets grund är vi alla vanliga ganska medelmåttiga, kanske fördomsfulla, men då och då ändå lite förnuftiga, den tanken faller dem aldrig in. Utvecklingens motor är för dem viljestyrkan, uppoffringen, modet, hänsynslösheten, strävan mot den absoluta renheten.

Tänkvärt är att några av de radikala i Nazityskland till slut gled över till DDR och fortsatte att verka där. Landin spårar också personförbindelser mellan svarta tjugotalsintellektuella och röd Baader-Meinhof-terror på sjuttiotalet. Avskyn inför det borgerliga gick igen i nya uttrycksformer.

Lenin, Hitler, Mao och Pol Pot ville välta det gamla samhället över ände, finna en ren nollpunkt att utgå ifrån och skapa nya goda människor. För detta krävde de makt över människors sinnen, och för att få den måste de ha samma makt över människors kroppar. Om några måste offras för att lindra avsmaken inför det bestående, så må de offras.

Om det är något en borgerlig ledarsida ser som sin roll så är det att outnötligt fortsätta övertyga om vikten av förtroende för våra spontant framvuxna normer och för en samhällsordning som inte ska låta sig styras av storslagna politiska mål. Den som vill riva ned allt gammalt och starta från noll kommer också att riva ned alla de spärrar som i dag hindrar trettonåringar från att anmäla sina föräldrar till partipolisen eller deras farbröder från att ha ihjäl dem med kniv. Eller de civilisationens normer som gör att vi tar en sådan historia för en fruktansvärd tragedi, inte som en hjältesaga om revolutionär dygd.

Här är vårt kompromissande och skraltiga men öppna och skiftande samhälle med alla dess vanliga människor vårt främsta värn.



Kommentar, tisdag Än slank hon hit...

Ledare [Uppdaterad i går 15:05]

Och så rör Mona Sahlin till det än en gång. Läs mer


.

Ledare [Uppdaterad 2008-04-09]

Här under finner du ledarredaktionens bakgrunder och kolumner. De fristående kolumnisterna finner du i sektionen här bredvid.


.

Ledare [Uppdaterad 2008-02-17]

Undertecknade brev till ledarsidan publiceras med en gång här nedanför och snarast möjligt i den tryckta versionen av Oskarshamns-Tidningen och Barometern.
Observera att de ska vända sig till läsarna, och med utgångspunkt från något som publicerats i tidningen.
Av utrymmesskäl kan inte följdsvar på tidigare brev tas in. Dessa hänvisas till insändarsidan.
Pol red


Huvudnyheter just nu

Lyssna!

Läs och lyssna

Du kan lyssna även utan uppkoppling. De flesta ljudintervjuerna finns även som lyssningsbara pdf-dokument: ledarsidans veckobrev. De utkommer under fredageftermiddagar eller lördagar och innehåller veckans opinionsmaterial.
Vill du få breven, så kontakta Per Dahl på per.dahl@barometern.se


RSS

Bevaka genom rss!

Du kan lägga in bevakning av bevakning Barometern-OT:s opinionsmaterial direkt i din rss-läsare. Observera ännu vissa ej publicerade texter också fångas upp. Kontrollera vid tveksamhet mot själva webbsidan.

Använd följande adresser

Senaste nytt lokalt

Kalmar

Vi letar efter samlare!

Känner du någon som samlar på något? Det kan vara allt mellan himmel och jord. Hör av dig till oss på 0480- 592 80 eller skicka ett mejl till nyhetschefen@barometern.se.

Mest läst just nu på Barometern.se


Guldklimpar

Guldklimparna

Här finns bilder på de nyfödda barnen i Kalmar län.

Nöje & Kultur

Håll koll på TV-programmen

Här kan du se de senaste TV-tablåerna för alla kanaler!

Läsarservice

Veckans erbjudanden till prenumeranterna

Här hittar du veckans MediaMaxerbjudanden!

Mediespelaren

Missa inte mediebiblioteket

Barometern.se satsar på multimedia. Här hittar du bildspel, ljudklipp och vårt samlade utbud av webb-tv.

Nyheter

Heta debatter på Barometern.se

Flera artiklar på Barometern.se har fått läsarna att reagera. Här pågår de hetaste diskussionerna just nu:

reklam
logga
Logga
Bilen
Toyota Prius Executive Hybrid Miljöbil -06
Ljusblåmet 16.700 mil 119.900 kr (95.920 ex moms)
Logga
Bilen
Citroën Berlingo Family 1,8 -00
Blåmet 11.900 mil 49.000 kr
Logga
Bilen
Opel Astra GTC 1.6 Turbo -09
Svart saphire metallic 1.600 mil 169.000 kr
Logga
Bilen
Ford Ka 1,2 69 Hk Titanium -10
Strobe met 0 mil 99.900 kr (79.920 ex moms)

Projektledare IS/IT
Södra Skogsägarna Ekonomisk förening söker projektledare IS/IT. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Servicemontör
NEA gruppen Installation söker Servicemontör Kalmar/Nybro
Arrow LÄS MER
Bilförsäljare/Bilmarknadsassistent
Strömberg Bil AB söker bilförsäljare/bilmarknadsassistent. Placering Kalmar.
Arrow LÄS MER
Konstruktör
Läckeby Water Group söker konstruktör.
Arrow LÄS MER
Säljare
Eniro Sverige AB söker säljare. Placering Kalmar.
Arrow LÄS MER
NC-tekniker
Mönsterås Metall AB söker NC-tekniker.
Arrow LÄS MER
Operatörer
Södra Cell Mönsterås söker operatörer.
Arrow LÄS MER
Kundlogistikansvarig
Södra Cell International AB söker kundlogistikansvarig (Europa).
Arrow LÄS MER
El- och automationsingenjör samt kärnkraftsingenjör
ÅF Engineering AB söker el- och automationsingenjör samt kärnkraftsingenjör. Placering Kalmar och Oskarshamn.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (29 ST.)
Arrow ANNONSERA