Ledare 2009-10-26 | Uppdaterad 2009-10-27
Den som gästat en socialdemokratisk partikongress har alltid mötts av ett slags tungfotad officiell prägel. Det långvariga maktinnehavet gav en täthet åt sammankomsternas stämning som aldrig har funnits med när andra partier haft sina stämmor. Officiellt är detta partiets ”36:e ordinarie partikongress”.
När hörde vi talas om besluten från den 23:e ordinarie moderata stämman eller folkpartiets tionde lagtima landsmöte? Socialdemokraternas ordval för onekligen tankarna till sammankomster av vatikankoncilieklass.
Så var det också en gång i tiden. Nu är det annorlunda. Inte nog med att delegaterna möts i opposition och inte i regeringsställning. Det de kommer fram till har reducerats från bjudande ställningstaganden till inbjudande förhandlingsförslag som för att bli verklighet måste accepteras av två koalitionsbröder, vänster- och miljöpartierna.
Det måste kännas främmande för delegaterna. Så nyttigt för dem.
Så som i de flesta svenska partier numera kommer kongressen bli en kamp mellan en partiledning som i första hand ser till möjligheten att vinna nästa val och de djupa aktivistleden, som finns i politiken eftersom de vill förverkliga ett program. Här kommer högersocialdemokraten och den relativa nydanaren Mona Sahlin få det ganska jobbigt mot vänsterkrafterna, med affischnamnet från Stockholm Carin Jämtin. Sahlin är bra på att skapa inre samhörighet och gemenskap, sämre på sakpolitik. Men det är i den hon kommer att testas.
Särskilt pressande för partiledaren blir mötena när hon ska tänka på att socialdemokraterna har tappat rekordmycket i sympatier i Sveriges expansiva storstadsområden. Det är här valet måste vinnas, men det är också här miljöpartiet stegat fram som för många ett acceptabelt alternativ.
I trängda lägen gäller för det mesta en taktik: offensivens. Oskarshamns lokale s-riksdagsman Håkan Juholt gav goda prov på den när han i helgen talade på hemorten. ”Skattebluffen” heter det bär vanliga människor får mer resurser i vardagen. ”välfärd” när de blir mer beroende av politiskt styrda bidrag av skilda slag. Målgruppen var som vanligt anställda i landsting och kommuner, som ska lockas kvar i den offentliga sektorn och fås att skygga för alternativ.
Ingen ska säga att alliansen får det lätt i nästa val. Men socialdemokraternas ”36:e ordinarie partikongress” lär knappast sätta den tröskel de snubblar på. Sedan får vi se hur väl socialdemokraternas egen partiledare förmår att sätta ned foten.









LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (23 ST.)
ANNONSERA