Svagt på högerkanten

Kolumnister 2010-06-02 | Uppdaterad 2010-07-21

Läget inför slutspelet och finalen i höstens riksdagsval kunde sammanfattas ungefär så här:

Fastän lagsamarbetet är på korpen-nivå står de rödgröna förbluffande starka gentemot regerande cupmästaren Alliansen. De orangea skulle för sin del behöva ge högerforwarden en chans snarare än att passa alla bollar inåt mittfältet, där alla spelare tenderar att springa på samma boll istället för att söka luckor. En till stor del avgörande match kommer stå i Almedalen om några veckor.

Glädjande nog har för första gången på länge en opinionsundersökning (Synovate) presenterats som visar att det är jämnt mellan blocken. De rödgrönas klart starkare stöd fram tills nu har tett sig märkligt i ljuset av Mona Sahlins svaga ledarskap och skandalomsusade förflutna, ett än så länge mer än bräckligt försök till valsamarbete, och att egentligen inga andra än Vänsterpartiets väljare vill ha kommunister i regeringen. Skälen är framför allt två. Dels har Alliansregeringen varit ruskigt dålig på att skörda de politiska poäng de sått under mandatperioden. Dels sker allianssamarbetet på sådana villkor att alla partier utom Moderaterna förlorar på det. Medan de mindre partierna har ett större behov att profilera sina alternativa inriktningar gentemot väljarna, så fordrar samregerandet att alla verkar vilja gå i samma riktning – en riktning som bestäms av Moderaterna.

För att säkra regeringsmakten räcker det absolut inte för Alliansen att bara fortsatta på den inslagna vägen. Större tydlighet och även viss förnyelse i politiken behövs. Än så länge är de flesta av Alliansens väljare mer av M-, C, FP- och KD-gängare, respektive liberaler och konservativa, än vad de är ”alliansväljare”. Ju mer anpassningsbar Alliansen också är inför väljarnas föränderliga preferenser, genom att kunna visa på politisk bredd, desto större chans till nya valsegrar. Utrymmet för förnyelse är något begränsat, givet det faktum att alla allianspartier utom ett har förnyat sin profil och politik antingen strax innan eller efter valet 2006. Dagens Nya Moderater är ett politiskt pragmatiskt parti på socialliberal grund, från att dessförinnan i decennier ha försökt förena liberala och konservativa idéer. Centerpartiet har gjort upp med sina bondeförbundsrötter och stöpt om sig till Sveriges mest liberala parti med den s.k. ”Stureplanscentern” som galjonsfigur.

Folkpartiet Liberalernas förnyelse, vilken fullbordats under denna mandatperiod, har gått från ett socialliberalt parti utan given koppling till det borgerliga blocket, till att – partinamnet till trots – idag företräda en påtagligt konservativ politik jämte vissa liberala ståndpunkter. Och så har vi då Kristdemokraterna, som efter Alf Svensson bara gjort vissa halvdana försök till förnyelse. Först i riktning mot att bli ett socialt ansvarstagande miljöparti, följt av Göran Hägglunds helomvändning förra sommaren i konservativ riktning. Mycket återstår dock innan folk i allmänhet skulle känna att KD är så pass förnyat att de bedöms för sitt principprogram snarare än utifrån allmänna fördomar om partiet.

Det är alltså KD som framför allt skulle behöva stå för förnyelsen inom Alliansen. Därutöver behöver Allianspartierna inför valet förtydliga och renodla sina politiska profiler för att locka så många olika väljare som möjligt. Med tanke på det växande vakuumet på högerflanken har Alliansen sannolikt större chanser om man förtydligar och breddar sig i den riktningen, än om man tränger ihop sig i den redan väldigt trånga mittfåran.

Särskilt frågor som familjernas svaga ställning, ett försvar värt namnet, behovet att förenkla småföretagandet och hårdare tag mot kriminalitete borde bevakas bättre. Det vore oklokt att lämna walk-over för Sverigedemokraterna i tunga frågor som traditionellt hör det borgerliga blocket till. Den paradoxala risken man löper är att SD i och med det skulle kunna framträda som en omistlig del av det borgerliga blocket, hur ovälkomna de än må vara på spelplanen.

Jakob E:son Söderbaum



Huvudnyheter just nu

Kalmar har snyggaste hamnkontoret

Kalmar [Uppdaterad i dag 10:11]

Hamnkontoret i Kalmar är Sveriges snyggaste. Läs mer

 

Snyggaste hamnkontoret?

Vad tycker du om hamnkontoret i Kalmar?

Visa resultat





Ledarsidan

Politisk redaktör: Ulf Wickbom, 0480- 592 12

Epost: opinion@barometern.se

. .


Senaste nytt lokalt

Blogg

Polis fick hjälpa tjuv komma loss

Är det rätt av polisen att fota och publicera en bild på en tjuv som har fastnat i ett staket?

Tjänstgörande webbredaktör

Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.

Håkan Carlsson
hakan.carlsson@ot.se
Telefon: 0491-575 13


Blogg

Föreningsmänniskor som Bitte växer inte på träd

"Träffade Bitte Börjesson i den lokala mataffären tidigare i dag och Glömminges starka kvinna gick och bar på en korg med diverse artiklar."

Senaste blogginläggen

Mest läst just nu på Barometern.se


Nyheter

Bara i papperstidningen i dag!

Kalmar: Barometerns husvagns-team på plats i Rockneby
Sportkrönika Peter Ahlén: KFF – lagbygget som krackelerar
Nybro: Undersköterska knäcker extra som rånare

Bostad

Sök fastigheter på Barometern.se

I Fastighetssök kan man söka efter gjorda fastighetsaffärer i Kalmar och Blekinge län. Det går att filtrera sin sökning efter vad det är för slags fastighet, när köpet är gjort, pris och taxeringsvärde. Läs mer

logga
Logga
Bilen
Toyota Hilux D-cab 2,5 SR+ 4WD -11
Svart-met 350 mil 297.500 kr (238.000 ex moms)
Logga
Bilen
Citroën C4 Picasso Grand VTi120 7 sitsig -10
Gråmet. 2.650 mil 159.000 kr
Logga
Bilen
Volvo XC70 II D3 Summum -11
Svart 7.900 mil 289.000 kr
Logga
Bilen
Volvo V70 2,4D Active Edition -07
Willow grön metallic 11.473 mil 134.900 kr
Logga
Bilen
Citroën Xsara Picasso 1,6i Exclusive -07
Sandmet. 6.800 mil 89.000 kr

Produktionsledare
Smurfit Kappa Sverige AB söker produktionsledare. Placering Nybro.
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
Bovärd
Kuststaden Fastigheter AB söker bovärd. Placering Oskarshamn.
Arrow LÄS MER
Kvalitetschef samt produktionsingenjör
Dupont Powder Coatings söker kvalitetschef samt produktionsingenjör. Placering Västervik.
Arrow LÄS MER
Kalkylator/Konstruktör/Arbetsledare
LR-Installation söker Kalkylator VS, Kalkylator EL, Konstruktör VS, Arbetsledare7Säljare tvätt-storkök, Arbetsledare/Säljare VS i Kalmar
Arrow LÄS MER
Förarprövare
Växjö Fria Fordonsgymnasium söker förarprövare. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER
Enhetschef
Kulturparken Småland söker Enhetschef till reception/butik/konferens
Arrow LÄS MER
Ledarskribent
Barometern - OT söker Ledarskribent till Kalmar
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
Projektledare
Hansa Bygg AB söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
Säljare till dagligvaruhandeln
Axellus Sverige AB söker säljare till dagligvaruhandeln. Distrikt, del av Småland inklusive Öland.
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
Kvalificerad Redovisningsekonom
BEVI söker Kvalificerad Redovisningsekonom
Arrow LÄS MER
Lackerare
Bilkompani Kalmar söker Lackerare i Kalmar
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
EU-coach
Regionförbundet i Kalmar län söker EU-coach.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (39 ST.)
Arrow ANNONSERA