Kolumn, tisdag; Carl Johan Ljungberg

En avslöjande blick på svenska kvinnors företagande

Kolumnister 2009-09-29 | Uppdaterad 2009-10-12

Har kvinnor i Sverige lätt att välja yrke? Eller driva egna företag? De flesta tror nog att vi ligger långt framme. Men ekonomen Anita Du Rietz visar nu att det finns hinder. Dessa har fått många kvinnor att avstå från egna företag.

FAKTA

Lignell Du Rietz, Anita, 2009, Svenskornas företagsamma historia (hft, 250 s, isbn 9175667102). Stockholm : Timbro, 2009.

Tyvärr debatteras inte dessa hinder. Få är ens medvetna om dem.

Hindren fanns inte för hundra år sedan. Här framstår 1900-talet som en parentes, då kvinnors arbete och företagande motarbetades av styrande politiker och fackliga krafter. Det låg något ”fint” i att provocera och driva kamp. Kvinnor ansågs ha motståndare, som inte skulle ge tappt självmant. Kvinnorna borde dock inte driva kampen själva.

Du Rietz avlivar myten att kvinnor i vårt land skulle ha hindrats av ärvda fördomar och tröga arbetsgivare, men upprättats av statens reformer. Det är inte så. Lagstiftningen har tvärtom ofta stuckit käppar i hjulet. Kvinnor har till exempel i lag hindrats från att ha nattarbete, vilket bromsat deras karriärer till exempel i restaurang-, hotell- och tryckeribranscherna.

Långt innan termen ”företag” uppfanns, drev kvinnor verksamheter och organiserade arbetet på större och mindre gårdar. Så skedde också i hantverk och annan tillverkning för avsalu, liksom i handeln. Ja, hela komplexet ”vård, skola, omsorg” var ofta kvinnligt område. Lärarinnor startade skolor och sjuksköterskor vårdhem, även innan näringsfriheten infördes vid 1800-talets mitt.

I en bok Svenskornas företagsamma historia ges goda uppslag och utmanas bland annat radikalfeministernas tolkningar. Dessa antar till exempel att en ”könsmakt” kvaddar kvinnor.

Du Rietz svarar: ”Det finns mycket som tyder på att motståndaren inte har varit mannen, fadern eller brodern. Utan lagstiftaren och fackförbunden”. De framsteg som kvinnor trots allt gjort, är följder av deras egen erfarenhet och upplysningsarbete menar Du Rietz, inte av statens och fackets insatser.

Synen på kvinnors roller påverkades i välfärdsstaten bland annat av socialistiska utopier. Alltså av drömmar om en jämlikhet, som inte sökte låta kvinnor själva förbättra sina livschanser och sitt arbete. Upprörda agitatorer förklarade tvärtemot, att kvinnor i hemmet var fångar som endast s k ”samhälleligt” lönearbete kunde befria.

Under mellankrigsåren ökade i vårt land antalet småföretagare. Men något kom emellan. En orsak var så enkel som att män inte ville ha kvinnor som medtävlare. S k ”skyddslagar” fick ransonera arbetena och höll kvinnorna borta. En ”normalarbetsdag” infördes. Statliga monopol berövade även kvinnor chanser. Och 1950-talets Rehn-Meidner-modell (”slå ut de svaga företagen”) slog hårt mot de mindre företag där kvinnor arbetade.

Småningom övertogs vitala uppgifter i familjen av staten och makars beslutsfattande kringskars. Familjen ”trasades sönder” via särbeskattningen, enligt Du Rietz. Hushållen borde som det hette rationaliseras. Enligt (S) efterkrigsprogram 1944 borde till och med privatkonsumtionen ”planeras”.

När kvinnor efterhand ändå uppmuntrades att gå ut i arbete, blev de anställda. Många kvinnor kom att arbeta i offentlig sektor, med ofta låg värdighet, snäva regelverk och låg lön. Hela försäkringssystemet (sjukdom, arbetslöshet, pension) avpassades likaså efter anställda, inte egenföretagare.

Sedan 1980-talet har dock läget förbättrats. Kvinnor blir entreprenörer, nu i allt från vård, skola och omsorg till nya informations- och innovationsyrken. Man startar företag, men tar också livspaus med familjen. Friheten har ökat.

En stillsam revolution som kanske gör mer än de stridsfrågor som nu är på tapeten?

Carl Johan Ljungberg

är publicist och PhD från Catholic University of America



Carl Johan Ljungberg




Huvudnyheter just nu

Ledarsidan

Politisk redaktör: Ulf Wickbom, 0480- 592 12

Epost: opinion@barometern.se

. .


Mest läst just nu på Barometern.se


Nyheter

Bara i papperstidningen i dag!

Kalmar: Nye vd:n vill se KSRR växa
Flanören Kenneth Ottosson: Kanonkula damp ner på historisk mark
Bonus Weekend: Hästkraft - en dag på Kalmartravet

Senaste nytt lokalt

Blogg

Heléne är ledsen

"Whitney Houston dog i badkaret. Jag bryr mej inte om hur det gick till, jag är bara ledsen."

Senaste blogginläggen

Bostad

Sök fastigheter på Barometern.se

I Fastighetssök kan man söka efter gjorda fastighetsaffärer i Kalmar och Blekinge län. Det går att filtrera sin sökning efter vad det är för slags fastighet, när köpet är gjort, pris och taxeringsvärde. Läs mer

logga
Logga
Bilen
Toyota Land Cruiser 150 Business 5 sits -10
Stålgråmet 200 mil 480.000 kr (384.000 ex moms)
Logga
Bilen
Volkswagen Passat 2.0 FSI Comfort -05
Grå 9.060 mil 119.000 kr
Logga
Bilen
Opel ANTARA 2,0D COSMO -07
Brun 3.917 mil 169.900 kr
Logga
Bilen
Subaru Tribeca B9 4 w-d -07
Ljusgråmet. 13.400 mil 169.000 kr (135.200 ex moms)

Butikssäljare
Beijer Byggmaterial söker Butikssäljare till Kalmar
Arrow LÄS MER
Biskopssekreterare
Svenska Kyrkan/Växjö stift söker biskopssekreterare.
Arrow LÄS MER
Utvecklingschef/Instrumentingenjör
Södra söker Utvecklingschef/Instrumentingenjör till Växjö och Mörrum
Arrow LÄS MER
Arkitekt/Projektledare/Arkitekt
Projektbyggaren söker Arkitekt/Projektledare Bygg/Byggprojektör/Projektledare El
Arrow LÄS MER
Köpman
Pressbyrån söker Köpman till Kalmar lasarett
Arrow LÄS MER
Marknadskoordinator
Gota Media AB söker Marknadskoordinator till Kalmar
Arrow LÄS MER
Kommunikatör
Unionen Småland söker Kommunikatör till Kalmar
Arrow LÄS MER
Projektledare
Astrid Lindgrens Hembygd söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Servicetekniker
Rydbergs Lastbilar söker Servicetekniker till Kalmar och Nybro
Arrow LÄS MER
Läkarsekreterare
Astrakanen söker Läkarsekreterare till Nybro
Arrow LÄS MER
Lagersäljare
Beijer Byggmaterial söker lagersäljare till Kalmar
Arrow LÄS MER
Säljare
Hemglass AB söker Kalmars glassigaste franchisetagare!
Arrow LÄS MER
Servicetekniker - Reparatör
Lyftcenter söker Servicetekniker-Reparatör till Kalmar
Arrow LÄS MER
Sales Area Managers
Norden Machinery AB söker Sales Area Managers.
Arrow LÄS MER
Teknisk chef
CA Fastigheter AB söker teknisk chef. Placering Karlskrona.
Arrow LÄS MER
Verksamhetschef
Regionförbundet i Kalmar län söker verksamhetschef.
Arrow LÄS MER
Entreprenadchef
VEAB Växjö energi söker Entreprenadchef till Växjö
Arrow LÄS MER
Researcher
Högström & Co söker Researcher till Växjö
Arrow LÄS MER
Industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör
Södra söker industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör. Placering Mönsterås samt Mörrum.
Arrow LÄS MER
Logistiker/Verksamhetssystemutvecklare
CNC Plåt söker logistiker/verksamhetssystemutvecklare. Placering Västervik.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (51 ST.)
Arrow ANNONSERA