Kolumn, måndag; Helena Rivière

Den hjälpande kulturen och det egna ansvaret

Kolumnister 2010-03-07 | Uppdaterad 2010-03-15

Jag gick ut från Kalmar slott i en vintertavla av ren vit snö. Jag väntade på tåget, och funderade på vår moderata sjukförsäkringsturné. Tre städer på tre dagar, Växjö, Karlskrona och Kalmar, där vi träffat handläggare, chefer och omförsäkrade på arbetsförmedlingen och Försäkringskassan, för att höra hur överlämningen fungerar från den ena myndigheten till den andra.

LäS MER

Samstämmigheten i det som rapporterades var stor. Handläggarna möter två kategorier. Dels människor som är förtjusta och glada över att äntligen ha fått en chans till ett liv igen. Dels de som är arga, oroade, och faktiskt inte i skick att kunna börja jobba, eller helt enkelt för sjuka för att kunna delta i introduktionen. (För de senare gäller undantag. De kan behålla sin sjukpenning även efter den bortre gränsen på 915 dagar.)

De motsträviga tror att de förväntas söka reguljära jobb men lugnar sig när de får klart för sig att introduktionsprogrammet är en mjukstart som kan begränsa sig till samtal någon timme i veckan. Det viktiga är, sade handläggarna, att en ny tanke föds i de omförsäkrades huvud som säger att det kanske kan gå. De blir motiverade att försöka när de förstår att introduktionen faktiskt är på deras villkor. Det är precis det vi ville uppnå.

Handläggarna vi träffade hade alla det gemensamt att de var inställda på att stötta och serva människor som är beroende av ersättningar. De var påfallande snälla, och hyggliga, och präglade av den hjälpande kultur de verkar inom. Någon snuddade vid att människor inrättar sina liv med utbetalningarna från välfärden, men det gled liksom förbi. Jag uppfattar snällheten som en sorts institutionell instinkt i Sverige.

Där i slottsparkens vita renhet funderar jag på sannfärdighet. Jag skulle nog vilja ha ett mått av kärvhet i den legitima viljan att göra gott. Inte att jag inte vill hjälpa människor ut i det sociala livet jag också. Men jag har en underström av tvivel mot frikostighet när den utövas på det nationella planet, med skattepengar, när den är generös i överkant i relation till personens egna ansträngningar, när den tar ett för stort försörjningsansvar, när den blundar och betalar därför att det är så välfärden i Sverige gör. Målet med sjukförsäkringsreformen är att hjälpa människor tillbaka till arbete, och det är bra. Men jag skulle vilja ha ett övergripande mål därutöver som just formulerar kravet och ansvaret för var och en att så långt möjligt försörja sig själva. Det var en gång en självklarhet, men i dag behöver det faktiskt sägas.

Den som kan arbeta bör göra det, i första hand för sin egen skull eftersom långa sjukskrivningar är fatala, men också av moraliska skäl, av hänsyn till andra. Arbetsmoral är samhällsmoral. Som medborgare borde vi ha någon liten känsla för gemenskapstanken att tillsammans ansvara för samhällets upprätthållande och välfärdens bevarande.

Helena Rivière

moderat riksdagsledamot, ledamot i socialförsäkringsutskottet



Huvudnyheter just nu

Inför alla hjärtans dag: Ny trend: Lås fast din kärlek

Nyheter [Uppdaterad i går 10:24]

Att köpa röda rosor är ett traditionellt sätt att visa sin kärlek på alla hjärtans dag. Men det finns fler. Läs mer

 

Webbfrågan

Vad är viktigast på alla hjärtans dag?

Visa resultat





Ledarsidan

Politisk redaktör: Ulf Wickbom, 0480- 592 12

Epost: opinion@barometern.se

. .


Senaste nytt lokalt

Mest läst just nu på Barometern.se


Blogg

Norrlidsbastuns vindar blåser i mig

"Jag ser gärna på Kalmar som något som format mig till att bli lättroad och tacksam för småsaker, typ att tunnelbanan går så ofta och grönsakshandeln som ligger precis runt hörnet."

Senaste blogginläggen

Bostad

Sök fastigheter på Barometern.se

I Fastighetssök kan man söka efter gjorda fastighetsaffärer i Kalmar och Blekinge län. Det går att filtrera sin sökning efter vad det är för slags fastighet, när köpet är gjort, pris och taxeringsvärde. Läs mer

logga
Logga
Bilen
Toyota Aygo 1,0 5D pluspkt Miljöbil -10
Silvermet 2.200 mil 99.900 kr (79.920 ex moms) Extrapris: 89.900 kr(71.920)
Logga
Bilen
Volvo V70 2,4 140 hkr -01
Svart 22.500 mil 49.000 kr
Logga
Bilen
Suzuki IGNIS 5D 1,5GL -05
Silver 12.400 mil 54.900 kr
Logga
Bilen
Honda CR-V 2,0 Elegance -10
Svart 1.698 mil 219.000 kr

Butikssäljare
Beijer Byggmaterial söker Butikssäljare till Kalmar
Arrow LÄS MER
Projektledare/konstruktör
ECMEC ab söker projektledare/konstruktör. Placering Virserum.
Arrow LÄS MER
Utvecklingschef/Instrumentingenjör
Södra söker Utvecklingschef/Instrumentingenjör till Växjö och Mörrum
Arrow LÄS MER
Servicetekniker - Reparatör
Lyftcenter söker Servicetekniker-Reparatör till Kalmar
Arrow LÄS MER
Industrielektriker/Automationstekniker
Södra söker Industrielektriker/Automationstekniker till Mönsterås
Arrow LÄS MER
Säljare
Hemglass AB söker Kalmars glassigaste franchisetagare!
Arrow LÄS MER
Läkarsekreterare
Astrakanen söker Läkarsekreterare till Nybro
Arrow LÄS MER
Arkitekt/Projektledare/Arkitekt
Projektbyggaren söker Arkitekt/Projektledare Bygg/Byggprojektör/Projektledare El
Arrow LÄS MER
Semestervikarier
Xylem söker semestervikarier till Emmaboda
Arrow LÄS MER
Köpman
Pressbyrån söker Köpman till Kalmar lasarett
Arrow LÄS MER
Sales Area Managers
Norden Machinery AB söker Sales Area Managers.
Arrow LÄS MER
Skogsinspektor
Södra Skog söker skogsinspektor. Placering Broby.
Arrow LÄS MER
Servicetekniker
Rydbergs Lastbilar söker Servicetekniker till Kalmar och Nybro
Arrow LÄS MER
Researcher
Högström & Co söker Researcher till Växjö
Arrow LÄS MER
Industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör
Södra söker industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör. Placering Mönsterås samt Mörrum.
Arrow LÄS MER
Teknisk chef
CA Fastigheter AB söker teknisk chef. Placering Karlskrona.
Arrow LÄS MER
Biskopssekreterare
Svenska Kyrkan/Växjö stift söker biskopssekreterare.
Arrow LÄS MER
Verksamhetschef
Regionförbundet i Kalmar län söker verksamhetschef.
Arrow LÄS MER
Konsult
Högström & Co söker konsult till Växjö
Arrow LÄS MER
Kommunikatör
Unionen Småland söker Kommunikatör till Kalmar
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (50 ST.)
Arrow ANNONSERA