Kontakt: 0480-591 00 kundcenter@barometern.se
Nyhetstips: 0480-180 18 tips@barometern.se
torsdag 24 maj 2012
Ledare 2011-05-26 | Uppdaterad 2011-05-26
Många är de som plötsligt tycks värna om det svenska kungahusets image. Särskilt förvånande är det när samma personer gjort sig kända som övertygade monarkimotståndare. Deras framställningar i pressen framstår därför som lätt löjeväckande.
Det finns många relevanta frågor att ställa kring kungens förehavanden. En av dessa rör det ansvar kungen kan tänkas ha för andra människors handlingar, ytterligare en annan rör skillnaden mellan lösa anklagelser och granskning.
Givetvis kan man ha åsikter om hur kungen skött de senaste månadernas mediala följetong. Man kan också göra sig lustig över ryktena i boken Den motvillige monarken. Det råder heller ingen tvekan om att det är djupt problematiskt att kungens nära vän tagit kontakt med tungt kriminella personer bakom hans rygg.
Kungen är inte vem som helst, därför ska han inte heller uppföra sig som vem som helst. En betydande del av monarkins tjusning grundas på det faktum att kungen skiljer sig från folket. Samtidigt uppskattar svenska folket kungens folklighet, en folklighet som kan komma att bli monarkins fall.
I den pågående härvan där mycket lite är självklart finns vissa skiljelinjer som är värda att uppdra. Om kungen figurerat i sammanhang med kriminella är det allvarligt eftersom det kunnat få förödande konsekvenser för såväl kungen själv som för landet. Huruvida kungen ägnat sig åt att bedra sin fru angår oss dock inte, det är drottningens problem.
Det är beklagligt, men dessvärre inte särskilt förvånande, att republikanerna tar varje tillfälle i akt att kräva kungens avgång och monarkins upplösning. Självklart ska monarkin och kungafamiljen granskas, bara så kan deras insatser rättvist bedömas. Men granskningen kan inte baseras på anonyma källor och oseriös journalistik.
Monarkins vara eller icke vara diskuteras med jämna mellanrum vilket, om diskussionen är saklig och seriös, knappast kan vara av ondo. Däremot diskuteras sällan republikens för- och nackdelar. Vi ska nämligen inte inbilla oss att det hade blivit varken billigare eller mindre komplicerat med en president. Men, säger republikanerna, en president kan avsättas. Ja, detsamma gäller monarkin. Den makten ligger hos väljarna och riksdagspartierna.
Monarkin står för kontinuitet i en värld som är allt annat än statisk, en president kommer att komma och gå i enlighet med rådande skiftningar i samhället. Och vad värre är, inte heller en republik kommer kunnat komma åt grundproblematiken; ett vaccin mot mänsklig dumhet, kunglig eller ej, finns ännu inte framtaget.
AT
Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.
Håkan Carlsson
hakan.carlsson@ot.se
Telefon: 0491-575 13











LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (39 ST.)
ANNONSERA