Hur snabbt rotar sig medborgerlighet?

Ledare 2005-03-01 | Uppdaterad 2007-10-05

”Nationsbygge” är numera ett populärt ord. Från nötta grunder och förtryckande ordningar ska demokrati byggas, med fria, ansvariga och toleranta medborgare. Då och då hör man optimistiska tankar om hur snabbt detta ska gå.

Jag tror också att det kan gå snabbt. Kanske kan det i gynnsamma fall ta under 100 år. Med detta förespråkar jag inte alls diktaturer, rättslöshet och förtryck. Och jag vill på intet vis förmena människor frihet. Men jag undrar om inte ett antal mänskliga villkor måste vara uppfyllda för att demokratin ska bli varaktig och ge människor just frihet.

Demokrati betyder folkvälde. Alltså måste vi först finna ett folk. För det krävs det att de människor som ingår ska känna sig som ett folk. det ska alltså känna åtminstone en viss lojalitet till en ”storgrupp”. Och då räcker det inte med släktkänsla. För i många samhällen dominerar denna. ”Folket” är en långt mindre påtaglig referensram än alla farbröder, morbröder, sysslingar och kusiner – och alla deras släktingar i sin tur. Fungerar jag som demokrat om jag först och främst känner mig som klanmedlem? Om den viktigaste företrädaren för mig inte är den jag väljer, utan den äldre frände som så ofta hjälpt mig och som jag så gärna vill ge mitt stöd?

En annan faktor är hur jag ser på vad jag förtjänar. Är det normalt och anständigt för mig att vända mig till någon med vädjan om hjälp, pengar och stöd så snart denne någon (antagligen en släkting) får tillgång till inflytande och makt över resurser? Om jag tycker det är OK att ha tjatat mig till en fin bil av min släkting borgmästaren, och alla andra tycker det och gör likadant – kommer då demokrati i vår mening att fungera?

En tredje faktor är hur jag ser på främmande människor som inte är släktingar eller bekanta. Stod det inte någonstans i de gamla landskapslagarna att smålänning kunde slås ihjäl utan påföljd (det måste ha varit de räliga upplänningarna som skrev det)? Kan en demokrati som vi ser den fungera om jag inte tycker att jag behöver bete mig hederligt mot okända, även om de tjafsar om sitt medborgarskap?

Någonstans här finns också frågan om jag kan tolerera att dessa främlingar ser sig som mina jämlikar, även om vi inte är släkt. Alla vet ju hur framstående min klan är, vilka bragder vi har utfört.

Vi har alla varit i det samhället. Magnus Erikssons landslag, Gustav Vasas hårdhänta enhetspolitik, reformationen, frihetstidens partiexperiment, 1809 års regeringsform, avskaffandet av ståndsriksdagen, införandet av allmän rösträtt är några av våra steg på vägen de senaste 600 åren.

I några länder, där själva staten upplösts i fraktionsstrider, är väl läget i dag som någonstans mellan Gustav Vasa och Karl XI. Det betyder inte att det landets människor var och en för sig är mindre kultiverade än vi är, eller mindre hederliga, eller mindre medmänskliga. Men deras offentliga vanor och institutioner har inte satt sig, ännu.

Hur skulle vi ha skött en demokrati om den införts utifrån när drottning Kristina abdikerade?

Per Dahl



Huvudnyheter just nu

"Sluta sälj tobaksvaror"

Landstinget ställer krav på Pressbyrån i länssjukhuset

Kalmar [Uppdaterad i dag 08:24]

Landstinget i Kalmar ställer ultimatum till Pressbyrån som ligger i sjukhuset: Sluta sälj tobaksvaror eller flytta. Läs mer

 

Tobaksförbud på sjukhuset

Vad tycker du om att landstinget vill förbjuda Pressbyrån att sälja tobak på sjukhuset?

Visa resultat




Politiker portas från stadsfesten

Partierna protesterar mot att Destination Kalmar vill att de ska hålla sig undan

Kalmar [Uppdaterad i dag 07:20]

Politik förbjuds på stadsfesten - mindre än två månader innan valet. Läs mer

 

Politik på Stadsfesten

Är det rätt att förbjuda politiker på Stadsfesten?

Visa resultat





Senaste nytt lokalt

Blogg

Seg sak

"Apropå Assyriska. Micke Eklund hälsade på oss i dag, han berättade hur de hade det i Assyriska, hyllade Norling och sa sedan att han nog funderade på att försöka fortsätta spela fotboll."

Väder

Spana in veckans väder

Sommarvärmen biter sig fast, men hur länge? Håll koll på de lokala prognoserna här på Barometern.se!

Senaste blogginläggen

Reagera

Läsarreaktioner

Bilist siktade på cyklist, Sverker Thorén svarar om Östersjön och Roland Swedestam berättar om Torsås nya bibliotek.

Mest läst just nu på Barometern.se


Nyheter

Bara i Barometern i dag!

• Kalmar: Bland gravstenar och historia
• Mönsterås: Nye kyrkoherden som en barnmorska
• Familj: Vännernas upptåg guld värt för 90-åring

Nyheter

Följ oss på Facebook och Twitter!

Missa oss inte när vi har något spännande att berätta.

Senaste webbfilmerna

Län

Läs Barfota här!

Här kan du läsa årets Barfota - 64 fullmatade sidor om sommaren i Kalmar län.

Guldklimpar

Guldklimparna

Här finns bilder på de nyfödda barnen i Kalmar län.

logga
Logga
Bilen
Citroën C5 2,0 143 hk Comfort -10
Vit 0 mil 214.900 kr
Logga
Bilen
Nissan Primera -00
Röd 19.500 mil 29.000 kr
Logga
Bilen
Mitsubishi L200 -06
Silver 11.520 mil 179.000 kr (143.200 ex moms)
Logga
Bilen
Toyota RAV4 2,0 Business Auto 4WD -06
Olivgrönmet 7.350 mil 169.900 kr

IT- och Verksamhetsutvecklare
Finnveden Metal Structures söker IT- och Verksamhetsutvecklare med placering i Göteborg eller Olofström.
Arrow LÄS MER
it-konsulter
Atea Sverige AB söker it-konsulter. Placering Kalmar och Växjö.
Arrow LÄS MER
Flischaufförer
Södra Skog, eget åkeri söker flischaufförer.
Arrow LÄS MER
IT-konsulter
ATEA söker it-konsulter!
Arrow LÄS MER
Produktionschef och Säljare
OP-Kuvert AB Oskarshamn söker Produktionschef och Säljare
Arrow LÄS MER
Plansamordnare
Oskarshamns kommun söker plansamordnare.
Arrow LÄS MER
Chefsrektorer
Växjö kommun söker två Chefsrektorer.
Arrow LÄS MER
Platschefer
JSB söker Platschefer till Kalmar respektive Växjö.
Arrow LÄS MER
PRODUKTIONSCHEF
Polyplank AB söker PRODUKTIONSCHEF. Placeringsort Färjestaden.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (22 ST.)
Arrow ANNONSERA