PÅ PLATS I ALMEDALEN

Gult är fult och blått är flott

Ledare 2008-07-10 | Uppdaterad 2009-01-28

Hur står det till med opinionsbildningen i media egentligen? Är det rätt att berätta att 70 procent av befolkningen ogillar gult. Att framhäva just det faktum när en annan sanning kan vara att 30 procent av svenskarna älskar blått.


FAKTA

Petersson, Olof (red) et al, 2008, Demokratirådets rapport 2008 : medierna : folkets röst? (214 s, isbn 978-91-85695-70-6). Stockholm : SNS förtlag, 2008.

LäS MER

Och varför slänger vi inte papper på marken. Jo, för att vi vet att de flesta försöker hitta en papperskorg och vi vill ju gärna sälla oss till den stora skaran som har samma normsystem.

Varje dag läser vi i tidningar och hör på teve och radio om opinionsundersökningar. Det spottas ut rapporter om vad människor tycker i största allmänhet men också hur de ställer sig på det politiska planet. Dessa undersökningar presenteras tyvärr allt för ofta utan att hela bilden är med. Underlaget finns där men journalisterna väljer att hårddra på en vinkel. Ibland nämns inte ens vem som genomfört undersökningen, vilka frågor som ställdes eller hur statistiskt säkerställt resultatet är överhuvudtaget.

Hur massmedia skapar en bild av verkligheten där utanför med hjälp av siffror påverkar ju i själva verket också samtidigt verkligheten.

Om detta handlade en mycket spännande föreläsning på torsdagen i Almedalsveckan i Visby. Författarna bakom rapporten och boken Medierna:folkets röst? är nio forskare från USA, Tyskland, Danmark och från Sverige deltog Olof Petersson, professor i statskunskap, som också står som redaktör för boken liksom Sören Holmberg professor vid Göteborgs universitet och Jesper Strömbäck, professor vid Mittuniversitetet i Sundsvall. De bildar ett Demokratiråd av fristående forskare på uppdrag av SNS, Studieförbundet Näringsliv och Samhälle, vilket är ett fristående nätverk av opinionsbildare och beslutsfattare i privat och offentlig sektor.

En brist bland journalister när de skriver om opinionsundersökningar är att de glömmer bort människorna bakom siffrorna. För en gångs skull är människorna uteslutna ur texterna och används bara som verktyg och procentsiffra. Det har Jesper Strömbäck noterat och han menar att sanningen skulle torna fram bättre om redaktionerna ansträngde sig.

Men som han säger antingen bryr man sig helt enkelt inte eller saknas kunskapen.

I en sammanfattning hävdar Jesper Strömbäck att mediernas syfte verkar vara att skaffa sig ett redskap för att kommentera, recensera och tolka politiken på ett sätt som framstår som demokratiskt och journalistiskt legitimt.

”Slutresultatet blir att folket och dess åsikter fungerar som ett redskap för journalistiken istället för tvärtom. Teoretiskt sett skulle opinionsmätningar mycket väl kunna användas för att mäta demokratins puls, men i praktiken ligger makten hos dem som tar pulsen och tolkar resultaten, snarare än hos det folk som all offentlig makt i ett demokratiskt perspektiv bör utgå ifrån.”

Åter till undersökningen om vad svenskarna tycker om färgerna gult och blått. Denna opinionsundersökning är gjord av undertecknad och baserar sig på en utfrågning av tio personer som låg och solade på solig badstrand nere vid havet vid Almedalen mitt i ett sommarskönt Visby när politikerveckan går mot sitt slut.



Huvudnyheter just nu

Kalmar har snyggaste hamnkontoret

Kalmar [Uppdaterad i dag 10:11]

Hamnkontoret i Kalmar är Sveriges snyggaste. Läs mer

 

Snyggaste hamnkontoret?

Vad tycker du om hamnkontoret i Kalmar?

Visa resultat




Ledarsidan

Politisk redaktör: Ulf Wickbom, 0480- 592 12

Epost: opinion@barometern.se

. .



Senaste nytt lokalt

Blogg

Polis fick hjälpa tjuv komma loss

Är det rätt av polisen att fota och publicera en bild på en tjuv som har fastnat i ett staket?

Tjänstgörande webbredaktör

Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.

Håkan Carlsson
hakan.carlsson@ot.se
Telefon: 0491-575 13


Blogg

Föreningsmänniskor som Bitte växer inte på träd

"Träffade Bitte Börjesson i den lokala mataffären tidigare i dag och Glömminges starka kvinna gick och bar på en korg med diverse artiklar."

Senaste blogginläggen

Mest läst just nu på Barometern.se


Nyheter

Bara i papperstidningen i dag!

Kalmar: Barometerns husvagns-team på plats i Rockneby
Sportkrönika Peter Ahlén: KFF – lagbygget som krackelerar
Nybro: Undersköterska knäcker extra som rånare

Bostad

Sök fastigheter på Barometern.se

I Fastighetssök kan man söka efter gjorda fastighetsaffärer i Kalmar och Blekinge län. Det går att filtrera sin sökning efter vad det är för slags fastighet, när köpet är gjort, pris och taxeringsvärde. Läs mer

logga
Logga
Bilen
Toyota Hilux D-cab 2,5 SR+ 4WD -11
Svart-met 350 mil 297.500 kr (238.000 ex moms)
Logga
Bilen
Citroën C4 Picasso Grand VTi120 7 sitsig -10
Gråmet. 2.650 mil 159.000 kr
Logga
Bilen
Volvo XC70 II D3 Summum -11
Svart 7.900 mil 289.000 kr
Logga
Bilen
Volvo V70 2,4D Active Edition -07
Willow grön metallic 11.473 mil 134.900 kr
Logga
Bilen
Citroën Xsara Picasso 1,6i Exclusive -07
Sandmet. 6.800 mil 89.000 kr

Projektledare
Hansa Bygg AB söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
Bovärd
Kuststaden Fastigheter AB söker bovärd. Placering Oskarshamn.
Arrow LÄS MER
Säljare till dagligvaruhandeln
Axellus Sverige AB söker säljare till dagligvaruhandeln. Distrikt, del av Småland inklusive Öland.
Arrow LÄS MER
Lackerare
Bilkompani Kalmar söker Lackerare i Kalmar
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
Enhetschef
Kulturparken Småland söker Enhetschef till reception/butik/konferens
Arrow LÄS MER
Kvalitetschef samt produktionsingenjör
Dupont Powder Coatings söker kvalitetschef samt produktionsingenjör. Placering Västervik.
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Produktionsledare
Smurfit Kappa Sverige AB söker produktionsledare. Placering Nybro.
Arrow LÄS MER
Kvalificerad Redovisningsekonom
BEVI söker Kvalificerad Redovisningsekonom
Arrow LÄS MER
Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Kalkylator/Konstruktör/Arbetsledare
LR-Installation söker Kalkylator VS, Kalkylator EL, Konstruktör VS, Arbetsledare7Säljare tvätt-storkök, Arbetsledare/Säljare VS i Kalmar
Arrow LÄS MER
Ledarskribent
Barometern - OT söker Ledarskribent till Kalmar
Arrow LÄS MER
Förarprövare
Växjö Fria Fordonsgymnasium söker förarprövare. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER
VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
EU-coach
Regionförbundet i Kalmar län söker EU-coach.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (39 ST.)
Arrow ANNONSERA