Kontakt: 0480-591 00 kundcenter@barometern.se
Nyhetstips: 0480-180 18 tips@barometern.se
torsdag 24 maj 2012
Ledare 2009-11-14 | Uppdaterad 2009-11-15
Stockholms kommun har tydligen under flera år betalat ut bidrag till ett rekryteringskontor för en Somaliagerilla.
På ytan var verksamheten en fritidsgård, men även ytan var anmärkningsvärd. Pojkar och flickor skildes åt i olika lokaler och tydligen var flickornas rum nästan utan inredning.
Nu har bidragen upphört och fritidsledaren själv begivit sig till Somalia. Men rörelsen som stod för värvningarna verkar fortfarande i Sverige.
En analytiker vid Säpo konstaterar i en radiointervju om den: ”Vi har inte sett att det finns en förändring i att det, för dem, skulle vara legitimt att utföra attentat mot Sverige och svenska mål – än så länge. Utan det är i Somalia som det är okej för dem att utföra våldshandlingar.”
”… än så länge…”
Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.
Håkan Carlsson
hakan.carlsson@ot.se
Telefon: 0491-575 13











LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (39 ST.)
ANNONSERA