Kontakt: 0480-591 00 kundcenter@barometern.se
Nyhetstips: 0480-180 18 tips@barometern.se
torsdag 24 maj 2012
Ledare 2009-03-29 | Uppdaterad 2009-03-30
För något år sedan stormade debatten med orkanvågor när en pastor i Borgholm ansågs ha kränkt homosexuella i en predikan. Saken ebbade inte ut förrän den tagit en tur till tingsrätt och hovrätt. Många utmålade kristendomen som en bakåtsträvande vidskepelse, inte minst förbundet Humanisterna.
Kanske kommer det vara detta förbund som råkar ut för rättsprocesser nästa gång, om en resolution inom FN vinner anklang. Förra veckan antog nämligen FN:s råd för mänskliga rättigheter (just det där Fantomens förtjänstfulla hustru Diana jobbar om man ska tro serien ifråga) ett manifest som anser att ”förtal av religioner” är en oacceptabel form av yttrandefrihet. Förtalet kan nämligen leda till minskad religionsfrihet och religiöst våld. Såsom av en slump var Pakistan förslagsställarland, ett land som vet mycket om religiöst våld riktat mot exempelvis danska media.
Landet medgav att balansen mellan yttrandefrihet och rätten att ha sin tro ifred var en “känslig avvägning”. Men uppenbarligen förskräcker det inte aktivisterna ifråga.
Det är lätt att ta sig för pannan. Många kan instämma i att bisarra gay-utställningar inte har i gudstjänstrum att göra. Det är lätt att sucka när kritiken skallar mot religioners förment fördärvliga inflytande i skolor. Ton och attityd hos dem som yttrar sig är ofta mer intolerant än kyrkan har varit på trehundra år.
Men den enda rimliga reaktionen är goda motinlägg, modererat förnuft, öppen debatt och insikten att man får fördra det som inte går att ändra i åsikternas värld. Juridiska medel, domstolsförhandlingar och hot om straff hör inte samman när meningar utbyts. Påtvingad tystnad leder till isolering och extremism.
Men vi lever i en samtid där många många tycks få allt ömmare tår. Minsta ifrågasättande, minsta kritiska granskning framkallar blixtsnabbt kränkningsreflexerna. Var och en ska ha rätten att slippa allt som är i otakt med de egna uppfattningarna. Tanken att mänsklig mognad i frihet ger förmågan att hantera även oenighet tycks alltmer fjärran.
Var inte tanken att friheten skulle göra oss vuxna? Inte till en värld av tjurande femåringar i trotsåldern? Ryck ut, Diana Palmer! Vi behöver en förnuftets och toleransens röst, om det än bara är i seriestrippar!
Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.
Håkan Carlsson
hakan.carlsson@ot.se
Telefon: 0491-575 13











LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (39 ST.)
ANNONSERA