Den intoleranta toleransen

Ledare 2011-05-12 | Uppdaterad 2011-05-12

Ibland tror jag bestämt att programidéerna tryter.

De granskande programmen i TV tar i från tårna när de försöker hitta något nytt att låta tittarna rasa över. TV 4:s Kalla Fakta kunde i söndags avslöja att ett, Frälsningsarmén tror på Bibelns ord, två, enligt Bibeln är homosexualitet en synd, tre, den kristna organisationen som tror på Bibelns ord "stänger ute" homosexuella från att bli frälsningssoldater.

Givetvis framstår det som sorgligt bakåtsträvande, intolerant och exkluderande. Men är inte de flesta verksamheter som bygger på religiös tro det? Jag har faktiskt svårt att komma på en enda religion som inte uppställer villkor och förhållningsregler.

Att den kristna kyrkan i mer än 2000 år trott att äktenskapet är ämnat för man och kvinna samt att sexuella relationer hör hemma enbart där, kan knappast komma som någon överraskning. Frälsningsarmén bildades år 1878 och har sedan dess helt öppet stått för att dela den kristna trons uppfattning i denna fråga.

På sin hemsida skriver Frälsningsarmén "På samma sätt är ALLA välkomna som vill vara medlemmar hos oss eller besöka våra gudstjänster. Men när det gäller att vara frälsningssoldat, så utgår vi här från Bibelns sätt att se på äktenskapet som enligt Bibeln är avsett för en man och en kvinna. Frälsningssoldaten ingår en frivillig förbindelse om sin livsstil som bland annat tar upp vår syn på äktenskap och sexuell samlevnad."

Den som tror har rätt till sin tro så länge den inte övergår i kriminell handling, såsom hets. Rätten att få utöva sin tro, såväl som rätten att få kritisera och avstå från religion, är självklara beståndsdelar i en demokrati. Därmed alltså inte sagt att religionerna och deras utövare inte ska underställas kritisk granskning, precis som allt annat i vårt samhälle.

Om syftet med programmet var att visa på problematiken med statligt stöd till organisationer med tveksamma värderingar borde också andra trossamfund ha lyfts upp. Den beklagansvärda inställningen till homosexuella är dessvärre på intet vis kristen, med stor sannolikhet hade en dold kamera avslöjat samma sak i en moské.

Därför borde slutsatsen istället kanske vara om religiösa organisationer, oavsett trosinriktning, alls ska beviljas statliga bidrag? Ska den som beviljas bidrag från det allmänna tvingas dela de värderingar som får anses allmängiltigt accepterade i dagens samhälle?

Alltså, en organisation som Frälsningsarmén måste få organisera sig hur den vill och uppställa vilka krav den vill på sina medlemmar, men om så är fallet bör den inte ges skattefinansierade bidrag. Frälsningsarméns verksamhet kan så att säga inte subventioneras ekonomiskt av samma människor som klart och tydligt utestängs från medlemskap. Och detta förhållningssätt borde självklart appliceras på samma kompromisslösa vis på organisationer som utestänger kvinnor.

Det svåraste för den tolerante är att förhålla sig till en annans intolerans. Därför måste vi skilja på intolerans som måste tolereras och sådan som vi bör vända oss emot.

Alice Teodorescu



Disqus

Huvudnyheter just nu

Kalmar har snyggaste hamnkontoret

Kalmar [Uppdaterad i dag 10:11]

Hamnkontoret i Kalmar är Sveriges snyggaste. Läs mer

 

Snyggaste hamnkontoret?

Vad tycker du om hamnkontoret i Kalmar?

Visa resultat




Ledarsidan

Politisk redaktör: Ulf Wickbom, 0480- 592 12

Epost: opinion@barometern.se

. .



Senaste nytt lokalt

Blogg

Polis fick hjälpa tjuv komma loss

Är det rätt av polisen att fota och publicera en bild på en tjuv som har fastnat i ett staket?

Tjänstgörande webbredaktör

Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.

Håkan Carlsson
hakan.carlsson@ot.se
Telefon: 0491-575 13


Blogg

Föreningsmänniskor som Bitte växer inte på träd

"Träffade Bitte Börjesson i den lokala mataffären tidigare i dag och Glömminges starka kvinna gick och bar på en korg med diverse artiklar."

Senaste blogginläggen

Mest läst just nu på Barometern.se


Nyheter

Bara i papperstidningen i dag!

Kalmar: Barometerns husvagns-team på plats i Rockneby
Sportkrönika Peter Ahlén: KFF – lagbygget som krackelerar
Nybro: Undersköterska knäcker extra som rånare

Bostad

Sök fastigheter på Barometern.se

I Fastighetssök kan man söka efter gjorda fastighetsaffärer i Kalmar och Blekinge län. Det går att filtrera sin sökning efter vad det är för slags fastighet, när köpet är gjort, pris och taxeringsvärde. Läs mer

logga
Logga
Bilen
Toyota Hilux D-cab 2,5 SR+ 4WD -11
Svart-met 350 mil 297.500 kr (238.000 ex moms)
Logga
Bilen
Citroën C4 Picasso Grand VTi120 7 sitsig -10
Gråmet. 2.650 mil 159.000 kr
Logga
Bilen
Volvo XC70 II D3 Summum -11
Svart 7.900 mil 289.000 kr
Logga
Bilen
Volvo V70 2,4D Active Edition -07
Willow grön metallic 11.473 mil 134.900 kr
Logga
Bilen
Citroën Xsara Picasso 1,6i Exclusive -07
Sandmet. 6.800 mil 89.000 kr

Projektledare
Hansa Bygg AB söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
Bovärd
Kuststaden Fastigheter AB söker bovärd. Placering Oskarshamn.
Arrow LÄS MER
Säljare till dagligvaruhandeln
Axellus Sverige AB söker säljare till dagligvaruhandeln. Distrikt, del av Småland inklusive Öland.
Arrow LÄS MER
Lackerare
Bilkompani Kalmar söker Lackerare i Kalmar
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
Enhetschef
Kulturparken Småland söker Enhetschef till reception/butik/konferens
Arrow LÄS MER
Kvalitetschef samt produktionsingenjör
Dupont Powder Coatings söker kvalitetschef samt produktionsingenjör. Placering Västervik.
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Produktionsledare
Smurfit Kappa Sverige AB söker produktionsledare. Placering Nybro.
Arrow LÄS MER
Kvalificerad Redovisningsekonom
BEVI söker Kvalificerad Redovisningsekonom
Arrow LÄS MER
Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Kalkylator/Konstruktör/Arbetsledare
LR-Installation söker Kalkylator VS, Kalkylator EL, Konstruktör VS, Arbetsledare7Säljare tvätt-storkök, Arbetsledare/Säljare VS i Kalmar
Arrow LÄS MER
Ledarskribent
Barometern - OT söker Ledarskribent till Kalmar
Arrow LÄS MER
Förarprövare
Växjö Fria Fordonsgymnasium söker förarprövare. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER
VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
EU-coach
Regionförbundet i Kalmar län söker EU-coach.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (39 ST.)
Arrow ANNONSERA