Läst, lördag; Thomas von Vegesack

Så var verkligheten

Boklådan 2009-10-25 | Uppdaterad 2009-10-25

Den som går in i en tidnings kulturredaktion kan ibland drabbas av akut illamående. Kilo efter kilo av cellulosa avsätts likt en forna tiders timmerbröt längs väggar, golv, hyllor och bord. Cellulosan är visserligen uppdelad i tunna blad med svart tryck på. Men den förblir dock först och främst cellulosa.

FAKTA

von Vegesack, Thomas, Utan hem i tiden (inb, 176 s, ill, isbn 978-91-1-301666-5). Stockholm: Norstedts, 2008.

Så finner besökaren plötsligt mot förmodan en cellulosaklump som i hans händer transformerar sig till föremålet ”bok”. En komprimerad fysisk manifestation av mänsklig erfarenhet, känsla, glädje, sorg och liv. Den omvandlingen sker med ungefär samma frekvens en sydafrikansk guldgruvearbetare finner guld i omgivande malm: säg ett gram på ett kilo utfyllnad.

Thomas von Vegesacks Utan hem i tiden är ett sådant gram av guld. Här ger han ett porträtt av sin farm Arved von Vegesack, tyskspråkig kejserlig officer från Livland, kemist, familjefar och framför allt levande. Arved tillhör en av vårt grannskaps mest marginaliserade och förskjutna folkgrupper, den tyskbaltiska adeln. Och hans olycka är att han lever i en tid när människor döms efter sin grupptillhörighet, inte efter sina handlingar.

Att läsa von Vegesacks bok är i en mening att läsa en thriller hämtad ur verkligheten. Från 1800-talets lantliga idyll och borgerliga stadsmiljöer kastas vi in i politiskt kaos rikstysk expansionism, baltisk nationalism, röd terror, vit terror, hämnd och avrättningar. Mitt i allt detta försöker människor som vi själva – Arveds unga hustru är värmländska – överleva så gott det går.

Allt detta sker i en liten värld. Torsten och Östen Undén tillhör den utvidgade familjekretsen; den senare ska sedan bli socialdemokratisk svensk utrikesminister under andra världskriget. Men Sverige som politisk aktör kommer inte undan med äran i behåll i detta spel. Okunskap, likgiltighet och cynism är de bestående intryck man får av svenska politiker under mellankrigstiden och under andra världskriget. Ett undantag – som alltid – är Göteborgs Handels- och Sjöfartstidning.

I en mening som en thriller, således. I en annan mening som ett anklagande rop efter rättrådighet och heder i agerandet gentemot våra grannar. Vi hade turen att slippa ifrån all den brutalitet, allt det dödande som drabbade våra medmänniskor på andra sidan Östersjön. Ligger det då inte också ett tungt ansvar på oss i dag att med de oss tillgängliga medlen bana väg för rättvisa och frihet nu?

Thomas von Vegesack har givit ett porträtt av sin far. Vi har fått en maning att se bortom språk, klass, tradition och nätverk, till människan själv. Och att agera därefter.



Anmälningar hösten 2009

Boklådan [Uppdaterad 2010-01-12]

Här finner du länkar till essäer och bokanmälningar hösten 2009.


Böcker anmälda hösten -08

Boklådan [Uppdaterad 2009-11-10]

Här finner du länkar till anmälningarna!


.

Ledare [Uppdaterad 2008-04-09]

Här under finner du ledarredaktionens bakgrunder och kolumner. De fristående kolumnisterna finner du i sektionen här bredvid.


.

Ledare [Uppdaterad 2008-02-17]

Undertecknade brev till ledarsidan publiceras med en gång här nedanför och snarast möjligt i den tryckta versionen av Oskarshamns-Tidningen och Barometern.
Observera att de ska vända sig till läsarna, och med utgångspunkt från något som publicerats i tidningen.
Av utrymmesskäl kan inte följdsvar på tidigare brev tas in. Dessa hänvisas till insändarsidan.
Pol red


Huvudnyheter just nu

Pappa tar strid efter otäck olycka

Mopedist körde på uppspänd kätting

Oskarshamn [Uppdaterad i går 09:27]

Kan det vara tillåtet att spänna en kätting över vägen som inte syns? Läs mer


RSS

Bevaka genom rss!

Du kan lägga in bevakning av bevakning Barometern-OT:s opinionsmaterial direkt i din rss-läsare. Observera ännu vissa ej publicerade texter också fångas upp. Kontrollera vid tveksamhet mot själva webbsidan.

Använd följande adresser

Senaste nytt lokalt

Kalmar

Vi letar efter samlare!

Känner du någon som samlar på något? Det kan vara allt mellan himmel och jord. Hör av dig till oss på 0480- 592 80 eller skicka ett mejl till nyhetschefen@barometern.se.

Mest läst just nu på Barometern.se


Guldklimpar

Guldklimparna

Här finns bilder på de nyfödda barnen i Kalmar län.

Nöje & Kultur

Håll koll på TV-programmen

Här kan du se de senaste TV-tablåerna för alla kanaler!

Läsarservice

Veckans erbjudanden till prenumeranterna

Här hittar du veckans MediaMaxerbjudanden!

Mediespelaren

Missa inte mediebiblioteket

Barometern.se satsar på multimedia. Här hittar du bildspel, ljudklipp och vårt samlade utbud av webb-tv.

Nyheter

Heta debatter på Barometern.se

Flera artiklar på Barometern.se har fått läsarna att reagera. Här pågår de hetaste diskussionerna just nu:

reklam
logga
Logga
Bilen
Toyota RAV4 2,0 Business Aut -06
Silver 5.500 mil 184.900 kr
Logga
Bilen
Mitsubishi L200 CC business -09
Titanium grey 0 mil 299.800 kr (239.840 ex moms) Extrapris: 274.875 kr(219.900)
Logga
Bilen
Ford Mondeo 2,0 TD Ghia -03
Svart 19.100 mil 56.000 kr
Logga
Bilen
Hyundai Atos Prime 1,0 GLS -00
Grön 12.700 mil 32.000 kr

El- och automationsingenjör samt kärnkraftsingenjör
ÅF Engineering AB söker el- och automationsingenjör samt kärnkraftsingenjör. Placering Kalmar och Oskarshamn.
Arrow LÄS MER
Projektledare IS/IT
Södra Skogsägarna Ekonomisk förening söker projektledare IS/IT. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Operatörer
Södra Cell Mönsterås söker operatörer.
Arrow LÄS MER
Konstruktör
Läckeby Water Group söker konstruktör.
Arrow LÄS MER
Kundlogistikansvarig
Södra Cell International AB söker kundlogistikansvarig (Europa).
Arrow LÄS MER
Säljare
Eniro Sverige AB söker säljare. Placering Kalmar.
Arrow LÄS MER
Bilförsäljare/Bilmarknadsassistent
Strömberg Bil AB söker bilförsäljare/bilmarknadsassistent. Placering Kalmar.
Arrow LÄS MER
NC-tekniker
Mönsterås Metall AB söker NC-tekniker.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (28 ST.)
Arrow ANNONSERA