Kontakt: 0480-591 00 kundcenter@barometern.se
Nyhetstips: 0480-180 18 tips@barometern.se
torsdag 24 maj 2012
Boklådan 2009-01-30 | Uppdaterad 2009-01-30
Seriösa människor hävdar ofta att deras politiska uppfattningar grundas på tydliga fakta. Oftast har de fel, vilket var och en som letat trattkantareller i en oktoberskog kan intyga. Som det är med trattisarna i smått så är det med världen i stort. Vi ser det vi lärt oss se.
Därför påverkas vi sannolikt mer av skönlitteratur som sätter igång vår fantasi än av torra faktaspäckade stenciler. Som nu, när jag puffats i turkietvänlig riktning av den briljante brittiske författaren Jason Goodwin.
Visserligen står 1453 som ett fortfarande frånstötande och förödande olycksår, tiden för imperiets slutliga undergång och turkarnas erövrig av kejsarstaden Konstantinopel, det andra Rom. Men om man drar ned huvudet mellan axlarna, biter ihop tänderna och till nöds försöker acceptera den oundvikliga blir det ottomanska Konstantinopel efter en tid också uthärdligt. Precis som Arthur Conan Doyle låter oss känna det viktorianska London genom Sherlock Holmes för oss historikern Goodwin till myllret vid Bosporen under 1830-talet med den boksynte och kulinariskt bevandrade detektiven Yashim.
I Horisontens härskare har han tidigare givit en inkännande skildring av det osmanska imperiets hela historia. Lite rörigt disponerad, men ack så elegant skriven – den svenska översättningen är i klass med Frans G Bengtsons essäer. Vi inser att huset Osman härskade över Europas tidvis mest framgångsrika meritokrati. Privilegier var långt mindre ärftliga än i grannländerna. Hade man tur och var begåvad kunde man bli pascha eller storvesir, oavsett religion, pengar, härkomst eller hudfärg. Endast här kunde en jude bli hertig av Naxos, eller en fransk baron de Bonneval ledare för en sufiorden. Hade man otur blev man slav, det medges. Goodwin anmärker någonstans att haremssystemet gjorde sultanen själv till den minst turkiske av alla – på mödernet fanns hans släkt sedan generationer på Balkan, i Kaukasus, i Egypten, i Ryssland, på Mauritius eller i Syrien.
Det som förenade var först och främst makten och de militära framgångarna. När de sinade föll imperiet samman. Läsaren påminns om det multinationella Sovjet.
I den deckartrilogi han skapat landar han i 1830-talet. I staden utmed Bosporen bryts invant mellanöstligt och modernt europeiskt. Ännu är den en mosaik av greker, armenier, georgier, spanska judar, albaner, polacker, ryssar, infödda genuesare och en ökande skara västeuropeer, av de övriga kallade ”franker”. Många greker betraktar fortfarande det där lilla buskriket nere på Peloponessos vilket just fått en tysk till kung som en pinsam bakgård. Greklands huvudstad är här, dess signum är den ekumeniske patriarken och kristenhetens forna centralkyrka Sofiakatedralen. Vad som händer i bondhålan Athen intresserar knappast. Och den där utklädde engelske skalden, som gick och dog – inte kunde man ta honom på allvar?
Mitt bland alla nationaliteter rör sig detektiven Yashim när han ska bringa rätsida på de brott som kampen mellan gammalt och nytt skapar, i en väv av politiska intriger. Vad gör det att Jason Goodwin skapar ur sin fantasi? Den är så väl invävd i det historiska att vi känner attityderna, drivkrafterna, kulturkrockarna.
Och inte minst, vi upplever Konstantinopel som del i en vid kulturkrets, på gränsen mellan dimma och slaskregn och det egentliga Medelhavets sol. Goodwin lär oss se ett samhälle från Damaskus till Odessa till Venedig till Marseille, präglat av kommers och konflikt, men också av civilisation, kunskap och tolerans.
Visst har denna mänskliga mosaik sin plats i vår kulturkrets, likväl som de gyllene mosaikerna i Sofiakatedralen!
Till slut drar läsaren bara en djup suck. Vilket olycksöde att detta land råkade ut för den auktoritäre lillnationalisten Kemal Atatürk!
Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.
Håkan Carlsson
hakan.carlsson@ot.se
Telefon: 0491-575 13











LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (39 ST.)
ANNONSERA