Kontakt: 0480-591 00 kundcenter@barometern.se
Nyhetstips: 0480-180 18 tips@barometern.se
torsdag 24 maj 2012
Boklådan 2009-05-11 | Uppdaterad 2009-05-11
Mysteriet Balderson, brukar det heta, vilket också är titeln på Bo Gräslunds bok från 2002 om den författarpseudonym som gav ut elva romaner mellan 1968 och 1990, alla på Bonniers förlag. Nu har Bo Gräslund skrivit en bok till om Bo Balderson och driver hårt att författaren bakom Balderson är Sven Delblanc.
De elva romanerna är som deckare betraktade spännande, typiskt genren för pusseldeckare. Handlingen är sinnrikt flätad och mystiken tät. Men det är inte detta som de blev uppmärksammade för. Romanerna utmärks av en skarp samhällssatir och samtidskritik, där spetsiga iakttagelser från den politiska vardagen blandas med humanistisk bildning.
Huvudpersonerna i böckerna är ett sanslöst deckarpar. Det upptågsrike statrådet ”Lilleman” och hans svåger Vilhelm Persson som till yrket är skolpedagog. Den förre hittar på mycket tokerier i politikens värld och den senare reflekterar återkommande över tidens förfall och hur mycket bättre det var förr. Det är också Vilhelm Persson som är berättarjaget.
Så var det då frågan om vem Bo Balderson är, som visar sådana insikter i svensk politik, kultur och klassisk bildning. Många har pekats ut som möjliga personer bakom pseudonymen. Många kända svenskar har varit föremål för spekulationerna. Gräslunds gör listan lång och bland anmärkningsvärda förslag märks Carl XVI Gustaf, Olof Palme, Gunnar Heckscher och Anita Lindblom. Seriösa förslag är Bonniers förlagsredaktör Åke Runnquist och Ebbe Carlsson. Dessa kan dock också avfärdas.
Sven Delblanc är en av många svenska författare som gång efter annan utpekats som personen bakom författarpseudonymen Bo Balderson. Bo Gräslund presenterar i sin nya bok en mycket övertygande argumentation för Delblanc som Balderson.
Att läsa Gräslunds bok om Balderson är som att läsa en deckare, inte minst eftersom författaren efter inledningen har ett kapitel som heter just ”Gärningsmannaprofil”.
I de femton följande kapitlen presenterar Gräslund en mångfacetterad och saklig argumentation för sin tes. Exempelvis framhålls Baldersons sakkunniga beskrivningar av orientaliska mattor, något som Delblanc också var mycket intresserad av. Delblanc var väl förtrogen med den sörmländska naturen och det kanadensiska samhället, vilket också Balderson är. Stråk från Delblancs egna existentiella reflektioner känns igen hos karaktärer i Baldersons romaner. Att de två även har samma bildspråk, kultursyn och samhällskritik är inte minst övertygande.
Gräslund skriver att Delblanc utsattes för kritik på 1960-talet och att den första Baldersonboken skulle kunna ha varit terapeutiskt skrivande. Där gavs möjlighet till syrlig samtidskritik utan att riskera ryktet som seriös författare för Delblanc. Få hade kunnat avhålla sig från att sola sig i glansen av Baldersons framgångar. Men mot bakgrund av detta är det förklarligt.
Bo Gräslunds bok om Sven Delblanc som Bo Balderson är läsvärd. Läsaren får fördjupade insikter i Delblancs liv och författarskap, liksom en intressant analys av Baldersons böcker. Det är en fröjd att läsa. Argumentationen om mysteriet Bo Balderson är spännande och Bo Gräslund själv är en god stilist.
Andreas Wejderstam
Nåt som är lite intressant är när man på wikipedia klickar på just Björn Sjöberg är att man då hamnar på Bo Baldersson. En liten kul vink kanske
Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.
Håkan Carlsson
hakan.carlsson@ot.se
Telefon: 0491-575 13











LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (39 ST.)
ANNONSERA