Läst, onsdag; Torsten Cervin

Gud skapade, Linné ordnade och Darwin störtade

Boklådan 2009-09-16 | Uppdaterad 2009-09-16

Gud skapade, Linné ordnade och Darwin störtade det Gamla Testamentets Skapargud. Men med vad? Med en idé!

Om själva idébäraren presenterar nu idé- och miljöhistorikern Sverker Sörlin, som så många andra före honom, Darwins bakgrund, personlighet och miljö, som ger relief åt den idé som skakade världen och skakar den än. Av många upphöjd till vår tids viktigaste vetenskapliga verk vid sidan av Newtons fysik. Idén känner alla till men personen bakom tål att berättas om ännu en gång.

När England efter Napoleons fall blev havens härskare 100 år framåt åtog sig The Royal Navy två mycket betydelsefulla uppdrag. Dels en humanitär genom att jaga bort slavhandlarna från havens yta och dels en handelsgeografisk genom att skicka ut cirka 140 sjömätningsfartyg till alla världens kuster och ställa resultatet till världshandelns förfogande. En enorm bedrift vars betydelse var omätbar. Bland alla dessa anonyma slitvargar har HMS Beagle blivit berömd för att vara det skepp som Darwin fick chans att medfölja som så kallad naturalist.

Precis som Sverige genom Linné sände ut sina ”vetenskapsapostlar” till jordens alla hörn för att samla och lära drog England nytta av sina kartograferande arbetshästar att samla all möjlig information om världen och bereda unga män med reslust och upptäckariver att medfölja. Darwin klev ombord som ett slags dåtida fältbiolog. efter fruktlösa studer i medicin och teologi. Det sistnämnda var troligen ett starkt CV-plus då hans fartygschef Fitz-Roy helt enligt tidsandan var starkt gammaltestamentligt troende. Det var Darwin också men under de 5 år expeditionen varade blev han övertygad om att den verkliga skapelseberättelsen var annorlunda än Skriftens. Han blev agnostiker.

Och 20 år senare skulle han förmås utge sin idé i skrift under bävan över vad den kunde tänkas ställas till med: ”On the origin of species” (Arternas ursprung) 1858.

En ovanligt naturintresserad trubbnäst yngling från lantlig societet med starkt kontaktnät men osäker om sin framtid. Ekonomiskt oberoende hela livet. Ingen formell akademisk utbildning. Började medicinstudier men tålde ej blod. Övergick till att läsa teologi men smet från sina föreläsningar till roligare naturexkursioner. Intresserad av allt från maskar och uppåt. Politiskt liberal och därför självklar slaverimotståndare. Oerhört arbetsdisciplinerad. Frisk och robust till en början. Gifter sig med kusinen Emma efter moget vägande för och emot av värdet med äktenskapet. Får 10 barn varav 3 dör. Hustruns starka gudstro till trots är hon sin man kärleksfullt trogen och hjälpsam i hans arbete.

Darwin har ett harmoniskt familjeliv och älskar att leka med sina barn. Studerar allt i sin självvalda isolering på landet där han utvecklar ett slags social fobi men har en gigantisk korrespondans med forskarvärlden utanför. Älskar att förströ sig med att lyssna på högläsning av billiga romaner. Plågas av sjukdomsperioder vars natur till dags datum är okänd. Tänker färdigt om ”arternas ursprung” och lägger undan manuskriptet.

En annan naturalist vid namn Wallace tänker i samma banor och Darwin anmodas av vänner att offentliggöra sin idé för att inte förekommas. Detta sker på ett mycket gentlemannamässigt sätt och Wallace blir hans vän och stöd till slutet. Han dör vid 73 års ålder, berömd och förhånad på samma gång. Får statsbegravning i Westminster Abbey. Wallace är en av kistbärarna. Vilar i närheten av Isaac Newton.

Denne gigant presenteras här i sin miljö och i sin tidsram på ett engagerande sätt och även en nutida läsare kommer att häpna över vidden av hans biologiska produktion och hans enorma flit med lupp, mikroskop och penna som sina verktyg. Och detta i en tid då kromosomerna inte ens var påtänkta och Mendels ärftlighetsfynd bland ärtblomstren ännu var honom okända.

Galilei berövade jorden dess centrala plats i universum. Darwin berövade människan sin självbild av gudalikt väsen. Han drog på så sätt ett kraftigt streck mellan sin evolutionsteori och Bibelns skapelseberättelse. Mellan tro och vetande. Och gjorde livet begripligare fast utan tvekan fattigare på mål och mening.

Torsten Cervin



Anmälningar hösten 2009

Boklådan [Uppdaterad 2010-01-12]

Här finner du länkar till essäer och bokanmälningar hösten 2009.


Böcker anmälda hösten -08

Boklådan [Uppdaterad 2009-11-10]

Här finner du länkar till anmälningarna!


Kommentar, tisdag Än slank hon hit...

Ledare [Uppdaterad i går 15:05]

Och så rör Mona Sahlin till det än en gång. Läs mer


.

Ledare [Uppdaterad 2008-04-09]

Här under finner du ledarredaktionens bakgrunder och kolumner. De fristående kolumnisterna finner du i sektionen här bredvid.


.

Ledare [Uppdaterad 2008-02-17]

Undertecknade brev till ledarsidan publiceras med en gång här nedanför och snarast möjligt i den tryckta versionen av Oskarshamns-Tidningen och Barometern.
Observera att de ska vända sig till läsarna, och med utgångspunkt från något som publicerats i tidningen.
Av utrymmesskäl kan inte följdsvar på tidigare brev tas in. Dessa hänvisas till insändarsidan.
Pol red


Huvudnyheter just nu

RSS

Bevaka genom rss!

Du kan lägga in bevakning av bevakning Barometern-OT:s opinionsmaterial direkt i din rss-läsare. Observera ännu vissa ej publicerade texter också fångas upp. Kontrollera vid tveksamhet mot själva webbsidan.

Använd följande adresser

Tjänstgörande webbredaktör

Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.

Emma Lind
emma.lind@barometern.se
Telefon: 0480-592 48


Senaste nytt lokalt

Nyheter

Bara i Barometern i dag!

• Kalmar: Ekonomisk oro splittrar Linnéuniversitetet
• Samlaren: Tommy Jeansson samlar modellbilar i skala 1:43
• Kalmar: Just nu i Kalmar

Kalmar

Vi letar efter samlare!

Känner du någon som samlar på något? Det kan vara allt mellan himmel och jord. Hör av dig till oss på 0480- 592 80 eller skicka ett mejl till nyhetschefen@barometern.se.

Mest läst just nu på Barometern.se


Guldklimpar

Guldklimparna

Här finns bilder på de nyfödda barnen i Kalmar län.

Nöje & Kultur

Håll koll på TV-programmen

Här kan du se de senaste TV-tablåerna för alla kanaler!

Läsarservice

Veckans erbjudanden till prenumeranterna

Här hittar du veckans MediaMaxerbjudanden!

Mediespelaren

Missa inte mediebiblioteket

Barometern.se satsar på multimedia. Här hittar du bildspel, ljudklipp och vårt samlade utbud av webb-tv.

Nyheter

Heta debatter på Barometern.se

Flera artiklar på Barometern.se har fått läsarna att reagera. Här pågår de hetaste diskussionerna just nu:

reklam
logga
Logga
Bilen
Peugeot Boxer -03
Blå 10.800 mil 139.000 kr
Logga
Bilen
Ford Ka 1,2 69 Hk Titanium -10
Strobe met 0 mil 99.900 kr (79.920 ex moms)
Logga
Bilen
Citroën C5 2,0i SX -05
Silvermet 11.300 mil 95.000 kr
Logga
Bilen
Toyota Avensis 2,0 4D Sedan Business -09
Mediumsilver 1.900 mil 204.900 kr (163.920 ex moms) Extrapris: 199.900 kr(159.920)

Servicemontör
NEA gruppen Installation söker Servicemontör Kalmar/Nybro
Arrow LÄS MER
Konstruktör
Läckeby Water Group söker konstruktör.
Arrow LÄS MER
NC-tekniker
Mönsterås Metall AB söker NC-tekniker.
Arrow LÄS MER
Projektledare IS/IT
Södra Skogsägarna Ekonomisk förening söker projektledare IS/IT. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
El- och automationsingenjör samt kärnkraftsingenjör
ÅF Engineering AB söker el- och automationsingenjör samt kärnkraftsingenjör. Placering Kalmar och Oskarshamn.
Arrow LÄS MER
Bilförsäljare/Bilmarknadsassistent
Strömberg Bil AB söker bilförsäljare/bilmarknadsassistent. Placering Kalmar.
Arrow LÄS MER
Kundlogistikansvarig
Södra Cell International AB söker kundlogistikansvarig (Europa).
Arrow LÄS MER
Säljare
Eniro Sverige AB söker säljare. Placering Kalmar.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (27 ST.)
Arrow ANNONSERA