Kontakt: 0480-591 00 kundcenter@barometern.se
Nyhetstips: 0480-180 18 tips@barometern.se
torsdag 24 maj 2012
Boklådan 2009-05-22 | Uppdaterad 2009-05-22
”Apdjävlar” skrek Malmöpolisen åt huliganande invandrargrabbar i Rosengård nyligen. Inte visste han att han därmed uttryckte samsyn med patriarken Teofilus av Alexandria på 300-talet för vilken apan var en avbild av djävulen.
Med rejäla spadtag genom seklerna målar Nils Uddenberg upp människans syn på sina närmaste släktingar och hur bilden av människoaporna skiftat med kulturer och tidsepoker. Allt från djävulska odjur till nära gudomliga har vi i apan sett spegelbilder av oss själva och alltid varit besatta av denna säregna form av släktforskning.
Shockvågen efter Darwins teori om vårt ursprung har ännu efter drygt 150 år inte bedarrat.De 5 år han bodde och seglade ihop med Kapten Fitzroy på HMS Beagle måste ha inneburit påfrestande samtal om arternas uppkomst, som slagit gnistor mellan de båda då Fitzroy var gammaltestamentligt troende. En gentlemannamässig tolerans, kanske?
Numera har den evolutionära vetenskapen förvånat oss med kunskap om hur nära vi genetiskt står varandra. Några futtiga procent av vår arvsmassa är olika och det var dryga 5 miljoner år sedan vi gick skilda vägar, de blivande människorna strövade ut på stepperna medan aporna blev i urskogarnas dunkel.
Vår nyfikenhet på dessa kusiner från fordom har i vår tid utmynnat i sociala fält- studier under närmast samboliknande förhållande som givit oss ett ökande släkttycke och sannolikt bidragit till djurrättsaktivisternas ideologiska framgångar samtidigt som vår egen ställning som skapelsens enda gudomligt besjälade varelse fått sig en törn.
En fransk kyrkoman lär efter en stunds intensivt studium av en apa i Paris zoo ha utbrustit: ”Tala! och jag skall döpa dig.” Men trots idoga försök talade aporna aldrig.
Författaren undviker klokt nog att fördjupa sig i genetik och evolutionsvetenskap utan fortsätter på den idéhistoriska väg han tidigare vunnit sina lagrar på. Med professors namn för kulturbefämjande författarskap och Augustpris för sina tvåvolymers ”Idéer om livet” fördjupar han sig och läsaren i en ”Apans idéhistoria” som är ett slags lärande läsargodis av mycket högt njutningsvärde. Roande anekdoter mot en skiftande bakgrund av filosofisk idéhistoria och fantasi bjuds oss med verbal elegans.
Genom otaliga studier och experiment har forskarna inte bara fått god kunskap om apans talanger och sociala kompetens något som ställer frågor till oss själva om vilka vi egentligen är eller borde vara, men gör läsaren högst vemodig vid tanken på vår obändiga lust att jaga, fängsla, plåga och förgöra dessa varelser som intet ont gör och därvid får oss att framstå som mer djävulska än någon huligan.
Men av naturliga skäl är boken en envägsskildring. Vi ser aporna genom ett glasfönster som inte ger objektet någon chans att kommentera sin erfarenhet av iakttagaren. Tänk om så vore fallet! Det var nog bara Tarzan som kunde klä sina kamraters känslor i ord. Men Uddenberg låter oss komma dem riktigt nära.
I början på 1900-talet hade man allvarliga funderingar på insemination på aphonor med mänsklig sperma, något som dock ej genomfördes. Författaren nämner dock inte den hjärttransplantation som i USA 1985 utfördes med ett aphjärta på ett svårt hjärtsjukt barn. Det fanns inget annat att ta till. Operationen väckte enorm uppmärksamhet, mest av etiska skäl. Barnet dog rätt snart men via media blev allmänheten upplyst om bristen på donerade hjärtan och benägenheten att donera ökade markant efter detta.
På det abstrakt konstnärliga området lär en och annan apa ha fått strålande recensioner efter att ha med liv och lust lekt med pensel och färg.. Om detta säger mest om den målande apan eller om recensenterna vare osagt.
Torsten Cervin
Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.
Håkan Carlsson
hakan.carlsson@ot.se
Telefon: 0491-575 13











LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (39 ST.)
ANNONSERA