Ansvarskommitténs ansats leder till en återvändsgränd

Ledare 2007-02-27 | Uppdaterad 2007-10-05

Så blev den klar. Rapporten innehåller tänkvärda fakta. Men i grunden har kommittén hamnat i en planekonomins återvändsgränd. Inte direkt Karl Marx Allée. Men varför inte Grotewohlgasse – efter den förste statsministern i DDR?

Hårda ord. Men utredningens ansats är felvald. Texten talar hela tiden om ”samhället” som om det vore en organiserad enhet, styrd av statens och kommunernas valda. Så är det inte. De valda styr just stat och kommun. Men det samhälle vi lever i är större och vidare än vad som ryms i flerårsbudgetar, lagar och rupenupplagor. Tack och lov.

Det rent bisarra resultatet märks bäst i avsnittet med författningstetxer. Tror någon att en och samma grupp kan ha konstruktiva synpunkter på allt från patientlagar till högskoleprofiler till regional ekonomisk utveckling? Om tjugo år kommer vi förhoppningsvis att le när vi se tillbaka på detta kringirrande i planekonomins utmarker.

Moderaterna Lennmarker och Cederschiöld har lämnat ett särskilt yttrande som i sak sågar utredningens sjukvårdssyn. Det är synd att de inte lyckas trassla sig ur den realsocialistiska labyrinten helt och hållet.

Det som står här ovan kommer inte ha mycken respons i Kommun- och Landstingssverige. Där lever förtroendevalda fortfarande i ett plansamhälle där det tas för givet att ”samhälle” står för det de själva ansvarar för: ”Samhället – det är vi”. Därför märker de inte utredningens förvända perspektiv. I stället kommer de, med regionförbundets ordförande centerpartisten Leif Larsson, att ägna sig åt att rita gränser på en karta.

Frågan är som sagt av brinnande intresse för de närmast berörda. I ett gott Sverige borde dessa, som framgått här ovan, inte vara många.

Men den allmänna debatten kommer nu att inriktas mot kartritandet. Larsson tycks själv ha fastnat för ett slags Storsmåland där Östergötland ingår. Kanske även Gotland. Frågan är hur trakterade östgötarna är av detta. Om det nu ska ritas gränser är mellersta och södra Kalmar län, mellersta och östra Blekinge län tillsammans med Kronobergs län vårt naturliga omland.

Nog med den diskussionen. Det viktiga är nu att inte låta ansvarskommitténs frågor stå i vägen för den politiska debatt som hör framtiden till. Den om hur enskildas utrymme och frihet ska öka, hur företagandet ska breda ut sig och hur Myndighetssverige ska träda i bakgrunden.



Huvudnyheter just nu

Det var bättre förr - alla fuskar nu

Reagera [Uppdaterad i går 14:29]

En av våra stora författare sa en gång: "Jag tvivlar på idrotten." Läs mer

 

Fusk

Fuskas det för mycket i idrottsvärlden?

Visa resultat




Ledarsidan

Politisk redaktör: Ulf Wickbom, 0480- 592 12

Epost: opinion@barometern.se

. .



Senaste nytt lokalt

Mest läst just nu på Barometern.se


Nyheter

Bara i papperstidningen i dag!

Kalmar: Nye vd:n vill se KSRR växa
Flanören Kenneth Ottosson: Kanonkula damp ner på historisk mark
Bonus Weekend: Hästkraft - en dag på Kalmartravet

Blogg

Korvgrillning för Cassa

"Elin och Kool jobbade igång grillen mellan klockan tio och tolv sedan tog jag och Mamy över ansvaret de sista två timmarna."

Senaste blogginläggen

Bostad

Sök fastigheter på Barometern.se

I Fastighetssök kan man söka efter gjorda fastighetsaffärer i Kalmar och Blekinge län. Det går att filtrera sin sökning efter vad det är för slags fastighet, när köpet är gjort, pris och taxeringsvärde. Läs mer

logga
Logga
Bilen
Peugeot 307 1,6 5D -07
Svart 5.400 mil 89.900 kr
Logga
Bilen
Saab 9-5 1.9 TDi Linear Automat -08
Blå 8.660 mil 127.000 kr (101.600 ex moms)
Logga
Bilen
Opel Zafira 1,8 7-sits -11
Svart 1 mil 179.900 kr
Logga
Bilen
Fiat Strada 1,9 D -04
Röd 9.200 mil 69.000 kr (55.200 ex moms)

Verksamhetschef
Regionförbundet i Kalmar län söker verksamhetschef.
Arrow LÄS MER
Arkitekt/Projektledare/Arkitekt
Projektbyggaren söker Arkitekt/Projektledare Bygg/Byggprojektör/Projektledare El
Arrow LÄS MER
Konsult
Högström & Co söker konsult till Växjö
Arrow LÄS MER
Researcher
Högström & Co söker Researcher till Växjö
Arrow LÄS MER
Semestervikarier
Xylem söker semestervikarier till Emmaboda
Arrow LÄS MER
Köpman
Pressbyrån söker Köpman till Kalmar lasarett
Arrow LÄS MER
Projektledare/konstruktör
ECMEC ab söker projektledare/konstruktör. Placering Virserum.
Arrow LÄS MER
Sales Area Managers
Norden Machinery AB söker Sales Area Managers.
Arrow LÄS MER
Industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör
Södra söker industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör. Placering Mönsterås samt Mörrum.
Arrow LÄS MER
Projektledare
Astrid Lindgrens Hembygd söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Läkarsekreterare
Astrakanen söker Läkarsekreterare till Nybro
Arrow LÄS MER
Logistiker/Verksamhetssystemutvecklare
CNC Plåt söker logistiker/verksamhetssystemutvecklare. Placering Västervik.
Arrow LÄS MER
Teknisk chef
CA Fastigheter AB söker teknisk chef. Placering Karlskrona.
Arrow LÄS MER
Ingenjörer
Devellum AB söker ingenjörer inom el & automation, mekanisk konstruktion samt projektledning. Placering Kalmar och Oskarshamn.
Arrow LÄS MER
Servicetekniker
Rydbergs Lastbilar söker Servicetekniker till Kalmar och Nybro
Arrow LÄS MER
Marknadscontroller
Kalmar Energi söker Marknadscontroller till Kalmar
Arrow LÄS MER
Lagersäljare
Beijer Byggmaterial söker lagersäljare till Kalmar
Arrow LÄS MER
Skogsinspektor
Södra Skog söker skogsinspektor. Placering Broby.
Arrow LÄS MER
Marknadskoordinator
Gota Media AB söker Marknadskoordinator till Kalmar
Arrow LÄS MER
Säljare
Hemglass AB söker Kalmars glassigaste franchisetagare!
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (53 ST.)
Arrow ANNONSERA