Förstaledare, lördag

Allemanssparande för tjugohundratalet

Ledare 2010-02-05 | Uppdaterad 2010-02-08

Mats Odell står för några av regeringens styrkeområden. För någon tid sedan kom förslag från en kristdemokratisk arbetsgrupp om bostadspolitiska reformer för att öka rörlighet och minska köer. De inriktade sig inte på dyra nybyggen, utan på den långt effektivare vägen att bättre utnyttja de bostäder som redan finns, genom skattesänkningar och förenklade regler.

LäS MER

Förslagen var skolexempel på konstruktiv, ja smart bostadspolitik.

Nu lägger Odell fram förslag för att underlätta människors sparande. Riktigt hur tekniskt de ska utformas står ännu inte klart. Men tydligt är att sparformen blir enkel att hantera, och inte leder till några skatteexplosioner när sparpengarna ska tas ut från kontot.

Att reglerna är enkla och begripliga är A och O. Lyckas Odell genomföra reformen kan han bli lika politiskt betydelsefull för människors vardagsfrihet som en gång Gösta Bohman, på vars initiativ allemanssparandet föddes i början av 1980-talet.

De förslag som nu förs fram är inte begränsade till enbart bankfonder. Det ska bli möjligt att spara i stort sett alla former. Och vad viktigare är – den som skaffar sig aktier ska också kunna ha det inflytande dessa normalt ger.

Det öppnar dörren för att människor ska kunna satsa också i mindre företag, och känna att de kan påverka vad bolaget gör och därmed ha en rimlig trygghet i sin investering. Om något kommer att vattna den torra småföretagsåkern är det sådana möjligheter.

En vanlig svensk familj har ytterst få reserver. Det kapital den förfogar över är i de allra flesta fallen bundet i det egna hemmet. Och även om villan, radhuset eller bostadsrättens värde är högt på papperet, så kan det inte lösgöras utan att hemmet intecknas och boendetryggheten minskar.

Här är Sverige nästan unikt i Västvärlden. En genomgång av Stefan Fölster visar att förmögenhetsfördelningen i Sverige är skriande ojämn. Några få äger mycket, de allra flesta andra hushåll är däremot akut beroende av familjens arbetsinkomst för sin vardag. Den ägardemokrati som högerpartiet talade om under Jarl Hjalmarsons tid skymtar ännu inte ens vid horisonten.

Här har regeringen faktiskt gjort ganska lite under den tid den suttit. Diskussionen har snarare kretsat kring beskattning och statsintäkter än värdet av att främja ett spritt ägande.

Mats Odell räknar tydligen inte med att riksdagen ska hinna fatta beslut före valet, utan först i höst. Desto större skäl att se till att det blir en vettig majoritet i kammaren som inser värdet av att bidra till en gryende folkkapitalism!



Huvudnyheter just nu

Ledarsidan

Politisk redaktör: Ulf Wickbom, 0480- 592 12

Epost: opinion@barometern.se

. .



Mest läst just nu på Barometern.se


Nyheter

Bara i papperstidningen i dag!

Kalmar: Nye vd:n vill se KSRR växa
Flanören Kenneth Ottosson: Kanonkula damp ner på historisk mark
Bonus Weekend: Hästkraft - en dag på Kalmartravet

Senaste nytt lokalt

Blogg

Heléne är ledsen

"Whitney Houston dog i badkaret. Jag bryr mej inte om hur det gick till, jag är bara ledsen."

Senaste blogginläggen

Bostad

Sök fastigheter på Barometern.se

I Fastighetssök kan man söka efter gjorda fastighetsaffärer i Kalmar och Blekinge län. Det går att filtrera sin sökning efter vad det är för slags fastighet, när köpet är gjort, pris och taxeringsvärde. Läs mer

logga
Logga
Bilen
Toyota Auris 1,6 5D Plus -07
Silvermetallic 8.320 mil 122.900 kr
Logga
Bilen
Volkswagen Golf 1,6 FSI Trendline -06
Silvermet. 14.000 mil 89.000 kr
Logga
Bilen
Opel INSIGNIA EDIT. KO 1.6T -10
Carbon flash (metallic) 2.600 mil 179.900 kr
Logga
Bilen
Honda Accord -06
Silver 9.560 mil 109.000 kr

Marknadscontroller
Kalmar Energi söker Marknadscontroller till Kalmar
Arrow LÄS MER
Logistiker/Verksamhetssystemutvecklare
CNC Plåt söker logistiker/verksamhetssystemutvecklare. Placering Västervik.
Arrow LÄS MER
Säljare
Hemglass AB söker Kalmars glassigaste franchisetagare!
Arrow LÄS MER
Ingenjörer
Devellum AB söker ingenjörer inom el & automation, mekanisk konstruktion samt projektledning. Placering Kalmar och Oskarshamn.
Arrow LÄS MER
Lagersäljare
Beijer Byggmaterial söker lagersäljare till Kalmar
Arrow LÄS MER
Teknisk chef
CA Fastigheter AB söker teknisk chef. Placering Karlskrona.
Arrow LÄS MER
Skogsinspektor
Södra Skog söker skogsinspektor. Placering Broby.
Arrow LÄS MER
Arkitekt/Projektledare/Arkitekt
Projektbyggaren söker Arkitekt/Projektledare Bygg/Byggprojektör/Projektledare El
Arrow LÄS MER
Industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör
Södra söker industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör. Placering Mönsterås samt Mörrum.
Arrow LÄS MER
Sales Area Managers
Norden Machinery AB söker Sales Area Managers.
Arrow LÄS MER
Researcher
Högström & Co söker Researcher till Växjö
Arrow LÄS MER
Entreprenadchef
VEAB Växjö energi söker Entreprenadchef till Växjö
Arrow LÄS MER
Butikssäljare
Beijer Byggmaterial söker Butikssäljare till Kalmar
Arrow LÄS MER
Semestervikarier
Xylem söker semestervikarier till Emmaboda
Arrow LÄS MER
Projektledare/konstruktör
ECMEC ab söker projektledare/konstruktör. Placering Virserum.
Arrow LÄS MER
Köpman
Pressbyrån söker Köpman till Kalmar lasarett
Arrow LÄS MER
Industrielektriker/Automationstekniker
Södra söker Industrielektriker/Automationstekniker till Mönsterås
Arrow LÄS MER
Biskopssekreterare
Svenska Kyrkan/Växjö stift söker biskopssekreterare.
Arrow LÄS MER
Kommunikatör
Unionen Småland söker Kommunikatör till Kalmar
Arrow LÄS MER
Läkarsekreterare
Astrakanen söker Läkarsekreterare till Nybro
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (53 ST.)
Arrow ANNONSERA