Förstaledare, tisdag

18 000 i gemensam manifestation – det är många

Ledare 2009-05-04 | Uppdaterad 2009-05-08

Hur stort mediegenomslag fick den demonstrationen? Där var fler än de som samlats för att lyssna på Wanja Lundby-Wedin. Mellan 17 000 och 18 000 deltagare var med i avslutningsgudstjänsten i Kungsträdgården vid lördagens stora Jesusdemonstration i Stockholm.


LäS MER

18 000 deltagare, det är ganska många. “Jesusmanifestation kan skapa trafikkaos” är den rubrik vi kan läsa hos Radio Stockholm. Det är säkert så, men det kunde ju ha stått något annat också. När nu så många förstamajtalare refereras i media, hade det kanske varit på plats med ett referat av vad någon sade här?

I denna ekumeniska manifestation deltog nämligen ett stort antal kända profiler, från katolske biskopen Anders Arborelius till Svenska Dagbladet-kolumnisten Göran Skytte och Livets Ords Ulf Ekman. Man behöver inte gilla dem alla för att tycka att det hade varit intressant att höra vad de hade att säga.

Eller är det svenska medie- och kulturklimatet i dag så avkristnat att det 17 000 människor samlas kring i Stockholms Kungsträdgård andra maj är en rent intern angelägenhet, medan det långt färre går till dagen innan på Norra Bantorget är av högsta betydelse, något med bäring på Sverige i stort?

Vi behöver den kristna opinionsbildningen och närvaron i kulturlivet innerligt väl. Dels eftersom den ger oss många länge utmejslade och tydliga perspektiv som ger djup till dagsdebatten. Och dels eftersom den förbinder oss med omvärlden, hjälper oss att vara världsmedborgare. För det finns hos Svenska kyrkan och andra samfund en genuint svensk ton, men vad än viktigare är, världsvida perspektiv och en utgångspunkt i att människan är något större än en nationsmedlem.

En nyligen framlagd avhandling av en Eva Arborelius ger en skarp bild av vårt förhållande till det som sker i en församling. Den är en serviceinstitution, som ska ge oss en vacker ram för händelser i livet, från vaggan bokstavligen till graven. Men, tyckte många, kyrkan och prästen skulle inte störa oss när de gav oss service. Det var besökarens normer som skulle gälla.

18 000 människor från skilda samfund församlade till gemensam gudstjänst ger en helt annan blid, nämligen den av en vital och förankrad rörelse som vill oss något, som har något att säga. När kommer vi få ett så öppet kulturklimat att den de 18 000 formulerar ses som en given del av vårt samhälle?



Kommentarer

  • Lå fjällen falla!

    Herr Dahl har uppenbara omdömesproblem. Vi någorlunda tänkande svenskar, en mycket stor majoritet, tror inte på Gud eller Jesus. Är det så smärtsamt för herr Dahl att erkänna?


  • Dahl, Dahl...

    Att inte se skillnaden mellan en religiös och politisk händelse är synnerligen illavarslande för en ledarskribent.


  • Gudstro?

    Vi behöver väl knappast tro på en gud, som en gubbe som sitter och bestämmer uppe i himlen! Däremot borde vi kunna bli överens om att tidigare kloka och vettiga människor som Moses, Platon, Sokrates, Siddharta, Konfusius, Jesus och Muhammed - hade många vettiga saker att lära den alldagliga mänskligheten och att Jesus - som aldrig förkunnade någon relion - ändå fökunnade en human och mycket vettig medmänsklighet som är minst lika vettig idag som då. Att sedan präster, religiösa ledare och politiker missbrukat Jesus ord under årtusenden - gör inte Jesus roll mindre viktig.


  • AK

    AK, för några år sen gjordes en undersökning som visade att 55% av svenska folket trodde på Gud, så du kan möjligtvis påstå att det är en stor minoritet som inte tror.


Huvudnyheter just nu

Kalmarelever får minst matpengar

Kalmar [Uppdaterad i går 08:28]

Kalmar kommun snålar mest i länet när det kommer till skollunchen. Sju kronor per grundskoleelev kostar varje portion. Snittet i landet är cirka nio kronor. Läs mer

 

Skolmat

Räcker sju kronor til en bra skollunch?

Visa resultat




Ledarsidan

Politisk redaktör: Ulf Wickbom, 0480- 592 12

Epost: opinion@barometern.se

. .



Senaste nytt lokalt

Blogg

Polis fick hjälpa tjuv komma loss

Är det rätt av polisen att fota och publicera en bild på en tjuv som har fastnat i ett staket?

Blogg

Tjuv fastnade i staketet

"Polisyrket innehåller många dråpliga historier. Ungefär som den som hände i Enskede i natt. Då fastnade en inbrottstjuv i ett staket och kunde inte komma loss"

Senaste blogginläggen

Mest läst just nu på Barometern.se


Nyheter

Bara i papperstidningen i dag!

Kalmar: Villaköpet som blev en mardröm
Krönika: Emely von Sydow om Hollande och Merkel
Kalmar: Hård debatt om kris och höjd taxa

Bostad

Sök fastigheter på Barometern.se

I Fastighetssök kan man söka efter gjorda fastighetsaffärer i Kalmar och Blekinge län. Det går att filtrera sin sökning efter vad det är för slags fastighet, när köpet är gjort, pris och taxeringsvärde. Läs mer

logga
Logga
Bilen
Opel Astra 1.6 5D -07
Månstens grå metallic 5.700 mil 96.500 kr
Logga
Bilen
Citroën Jumpy 2,0 HDI Lång 120 hkr L2H1 120 6 kbm -07
Vit 9.800 mil 169.000 kr (135.200 ex moms)
Logga
Bilen
Mitsubishi L200 DC Champ auto -04
Svart/silver 8.416 mil 143.625 kr (114.900 ex moms)
Logga
Bilen
Volvo V70 II 2,4D Momentum -08
Silver metallic 12.367 mil 159.000 kr (127.200 ex moms)
Logga
Bilen
Citroën C3 Picasso HDi 90 Comfort -12
Svartmet 1 mil 171.300 kr (137.040 ex moms)

Lackerare
Bilkompani Kalmar söker Lackerare i Kalmar
Arrow LÄS MER
Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
Ledarskribent
Barometern - OT söker Ledarskribent till Kalmar
Arrow LÄS MER
VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
EU-coach
Regionförbundet i Kalmar län söker EU-coach.
Arrow LÄS MER
Kvalitetschef samt produktionsingenjör
Dupont Powder Coatings söker kvalitetschef samt produktionsingenjör. Placering Västervik.
Arrow LÄS MER
Förarprövare
Växjö Fria Fordonsgymnasium söker förarprövare. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER
Enhetschef
Kulturparken Småland söker Enhetschef till reception/butik/konferens
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
Säljare till dagligvaruhandeln
Axellus Sverige AB söker säljare till dagligvaruhandeln. Distrikt, del av Småland inklusive Öland.
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Projektledare
Hansa Bygg AB söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Kalkylator/Konstruktör/Arbetsledare
LR-Installation söker Kalkylator VS, Kalkylator EL, Konstruktör VS, Arbetsledare7Säljare tvätt-storkök, Arbetsledare/Säljare VS i Kalmar
Arrow LÄS MER
Produktionsledare
Smurfit Kappa Sverige AB söker produktionsledare. Placering Nybro.
Arrow LÄS MER
Bovärd
Kuststaden Fastigheter AB söker bovärd. Placering Oskarshamn.
Arrow LÄS MER
Kvalificerad Redovisningsekonom
BEVI söker Kvalificerad Redovisningsekonom
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (39 ST.)
Arrow ANNONSERA