Fällde vänner till höger och vänster

Krönika 2012-02-04 | Uppdaterad 2012-02-04

Strindberg låter oss inte vara i fred. 100 år efter sin död rör han om i samhällsdebatten.


FAKTA

är politisk redaktör på Barometern-OT

Författaren Bengt Ohlsson anade inte att gamle August spökade, när hans eldfängda eldfängda artikel kom på pränt: Måste kulturen vara vänster? skrev Ohlsson i början av året.
Exakt ett hundra år tidigare hade den unga arbetarrörelsen tryckt Strindberg till sitt hjärta, hyllat honom som en av de sina och stadfäst den hegemoni som Ohlsson nu ifrågasätter.

August Strindberg dog i maj 1912. Han ville begravas i stillhet. Men uppskattningsvis 60?000 personer följde kistans färd till begravningsplatsen. När han i början av året hade fyllt 63 år, uppvaktades han av ett stort fackeltåg med fackföreningsfanor och mässingsorkester i täten. ”Folkets Strindberg” ropade folkmassan till mannen på balkongen vid Drottninggatan 85
Hans ständiga uppror mot kungamakt, etablissemang och överhet hade gjort honom till heders-sosse. Under ett sekel framåt har de flesta kulturpersonligheter kollektivanslutits till Rörelsen. Under den radikala perioden efter 1968 fanns det kring Kulturarbetaren ungefär samma aura som kring Mönsterarbetaren i DDR. Konsten tjänade samhället.

Strindberg var säkert socialist. Han avverkade de flesta ideologier och trosuppfattningar under sitt liv. Men till skillnad mot Stefan Löfven blev han aldrig feminist.
Han var ”kvinnohataren, katoliken (han blev aldrig formellt katolik), antisemiten, Sverigehataren, ockultisten, satanisten, framstegsskeptikern” och mycket annat, skriver Nathan Shachar i en ytterst läsvärd uppgörelse med Strindbergsbilden (DN 29 januari). I analytisk briljans överglänser Shachar den vresige Bengt Ohlssons klagosång över vantrivsel i samtiden.
Shachar, som har bopålarna i Jerusalem, är journalist och författare. Han har bland annat skrivit en bok om Oscar Levertin och hans tid som också var Strindbergs.

Strindbergskulten som uppstod 1912 har ”knappast mattats av sedan dess och vi lär få många smakprov på den under den stundande jubelfesten”, skriver Shachar i sin artikel. Han fortsätter: ”Mannen som svek sina vänner, gjorde pannkaka av sitt privatliv och förslösade fasta och andliga tillgångar med ivern hos en pyroman, upphöjdes till socialt och ideologiskt dygdemönster”.
Det har länge diskuterats om Strindberg hade perioder av galenskap i medicinsk bemärkelse. Shachar löser problemet genom att uppfinna Strindbergs syndrom.
”Den nutida psykiatrin sätter en ära i att etikettera och bokföra aparta anfäktelser: Jag vet inte om den uppmärksammat Strindbergs sydrom: den tvångsmässiga impulsen att slå sönder det man haft kärast; att förvandla vänner till dödsfiender.” Siri von Essen, Ellen Key, Oscar Levertin, Vener von Heidenstam är några tidigare närstående, som förföljs i tarvliga påhopp. De får dagens värsta drevjournalistik att framstå som ganska beskedlig. Författarkollegan Gustaf af Geijerstam, en trogen beundrare och hjälpande hand, hamnar i onåd. I romanen Svarta Fanor förnedras han som Lille Zachris. Hustrun kallas litteratur-ludret och tonårssönerna beskylls för allehanda laster.

Strindberg går igen. Vi blir inte av med titanen. Han fortsätter att besvära oss med frågor om konstnärskapets sanna natur. Han skrev, som Shachar påpekar, en handfull klart lysande mästerverk. Men förringas deras värde av att författaren så ofta var en tarvlig svikare? Jubelfesten 2012 borde rätteligen bli en uppgörelse med vår egen bild av Strindberg som den allt överskuggande bjässen i vår litteratur. Röda Rummet, Hemsöborna och en handfull pjäser tillhör vår kanon. Författaren själv och någon halvmeter av hans samlade verk är intressant av andra anledningar. De svavelosande attackerna på samtida författare har alldeles för länge förringat dessas betydelse. Heidenstam, Levertin och Geijerstam borde få vara mer än bara måltavlor för Strindbergs giftiga attacker.

Strindberg blir därmed aktuell också i ett annat avseende hundra år efter sin död. Han är intimt förknippad med sina verk. Vi har fått en liknande trend i dagens litterära värld. Många romaner och andra samtidsskildringar lever i kraft av sina författare. Vi har fått ett slags metalitteratur, som få läser men desto fler diskuterar. Det är babbel och ibland också Babel om barndomsskildringen med den kända mamman i en generande huvudroll. I deckargenren är de inte sällan författaren som marknadsförs, inte volymerna på bokhandelsdiskarna.
Vi kan använda Strindbergsjubileet till två saker. Dels till att konstatera att stora författare ibland skriver småaktigt. Dels till att återupprätta dem som föll offer för Strindbergs syndrom.



Disqus

Huvudnyheter just nu

Kalmarelever får minst matpengar

Kalmar [Uppdaterad i går 08:28]

Kalmar kommun snålar mest i länet när det kommer till skollunchen. Sju kronor per grundskoleelev kostar varje portion. Snittet i landet är cirka nio kronor. Läs mer

 

Skolmat

Räcker sju kronor til en bra skollunch?

Visa resultat




Senaste nytt lokalt

Blogg

Polis fick hjälpa tjuv komma loss

Är det rätt av polisen att fota och publicera en bild på en tjuv som har fastnat i ett staket?


Blogg

Tjuv fastnade i staketet

"Polisyrket innehåller många dråpliga historier. Ungefär som den som hände i Enskede i natt. Då fastnade en inbrottstjuv i ett staket och kunde inte komma loss"

Senaste blogginläggen

Mest läst just nu på Barometern.se


Nyheter

Bara i papperstidningen i dag!

Kalmar: Villaköpet som blev en mardröm
Krönika: Emely von Sydow om Hollande och Merkel
Kalmar: Hård debatt om kris och höjd taxa

Bostad

Sök fastigheter på Barometern.se

I Fastighetssök kan man söka efter gjorda fastighetsaffärer i Kalmar och Blekinge län. Det går att filtrera sin sökning efter vad det är för slags fastighet, när köpet är gjort, pris och taxeringsvärde. Läs mer

logga
Logga
Bilen
Opel Astra 1.6 5D -07
Månstens grå metallic 5.700 mil 96.500 kr
Logga
Bilen
Citroën Jumpy 2,0 HDI Lång 120 hkr L2H1 120 6 kbm -07
Vit 9.800 mil 169.000 kr (135.200 ex moms)
Logga
Bilen
Mitsubishi L200 DC Champ auto -04
Svart/silver 8.416 mil 143.625 kr (114.900 ex moms)
Logga
Bilen
Volvo V70 II 2,4D Momentum -08
Silver metallic 12.367 mil 159.000 kr (127.200 ex moms)
Logga
Bilen
Citroën C3 Picasso HDi 90 Comfort -12
Svartmet 1 mil 171.300 kr (137.040 ex moms)

Lackerare
Bilkompani Kalmar söker Lackerare i Kalmar
Arrow LÄS MER
Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
Ledarskribent
Barometern - OT söker Ledarskribent till Kalmar
Arrow LÄS MER
VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
EU-coach
Regionförbundet i Kalmar län söker EU-coach.
Arrow LÄS MER
Kvalitetschef samt produktionsingenjör
Dupont Powder Coatings söker kvalitetschef samt produktionsingenjör. Placering Västervik.
Arrow LÄS MER
Förarprövare
Växjö Fria Fordonsgymnasium söker förarprövare. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER
Enhetschef
Kulturparken Småland söker Enhetschef till reception/butik/konferens
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
Säljare till dagligvaruhandeln
Axellus Sverige AB söker säljare till dagligvaruhandeln. Distrikt, del av Småland inklusive Öland.
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Projektledare
Hansa Bygg AB söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Kalkylator/Konstruktör/Arbetsledare
LR-Installation söker Kalkylator VS, Kalkylator EL, Konstruktör VS, Arbetsledare7Säljare tvätt-storkök, Arbetsledare/Säljare VS i Kalmar
Arrow LÄS MER
Produktionsledare
Smurfit Kappa Sverige AB söker produktionsledare. Placering Nybro.
Arrow LÄS MER
Bovärd
Kuststaden Fastigheter AB söker bovärd. Placering Oskarshamn.
Arrow LÄS MER
Kvalificerad Redovisningsekonom
BEVI söker Kvalificerad Redovisningsekonom
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (39 ST.)
Arrow ANNONSERA